Euronews. Հայաստանն ու Ադրբեջանը հեռվանում են Ռուսաստանից
Ռուսաստանը դարձել է առաջին երկիրը, որը ճանաչել է «Թալիբան»-ը որպես Աֆղանստանի իշխող կառավարություն, մինչդեռ Մոսկվայի վաղեմի կապերն իր ավանդական դաշնակիցների հետ սկսել են քայքայվել։ Այս մասին գրում է Euronews-ը։
«2022 թվականի սկզբին Ուկրաինայում պատերազմի մեկնարկից ի վեր Կրեմլը գնալով ավելի է ձգտում սերտ համագործակցության Հյուսիսային Կորեայի և Իրանի հետ՝ տնտեսական և ռազմական գործընկերություն զարգացնելու նպատակով։
Միևնույն ժամանակ, խրվելով Ուկրաինայում, Ռուսաստանն աստիճանաբար կորցնում է իր ազդեցությունը հետխորհրդային տարածքում։ Այս առումով ամենաաչքի ընկնող զարգացումն այն է, որ Ռուսաստանը կորցնում է իր երկարամյա հենակետը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում։
Երևանն ու Բաքուն հեռանում են Ռուսաստանից՝ համաձայնեցնելով խաղաղության համաձայնագրի տեքստը։
Եվ թեև առաջիկա ճանապարհը դեռևս դժվարին է մնում երկու երկրների համար, այս գործընթացում ներգրավված է Թուրքիան, այլ ոչ թե Ռուսաստանը, որը 1990-ականներից ի վեր հակամարտության թելերն իր ձեռքում էր պահում։
Մոսկվայի հարաբերությունները Բաքվի և Երևանի հետ երբեք այնքան վատ չեն եղել, որքան հիմա։
Լարվածությունը կտրուկ աճել է վերջին շաբաթվա ընթացքում, երբ ռուսաստանյան ոստիկանությունը խուզարկություններ է անցկացրել Ռուսաստանի մեծությամբ չորրորդ քաղաքում՝ Եկատերինբուրգում, մի քանի էթնիկ ադրբեջանցիների տներում։ Ըստ իշխանությունների, դա տասնամյակներ առաջ կատարված սպանությունների հետաքննության մաս էր։
Հայաստանի դեպքում 2023 թվականին Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական գործողությունը Երևանին ցույց տվեց այն, ինչն ավելի ուշ հասկացան Սիրիայում և Իրանում․ Ռուսաստանը չի միջամտում՝ իր դաշնակիցներին աջակցելու համար, երբ նրանք դրա կարիքն ունեն։
Ռազմական փորձագետները հավելում են, որ Ռուսաստանն ի վիճակի չէ դա լիարժեք անել 2022 թվականի փետրվարից ի վեր, քանի որ նրա բոլոր ռեսուրսներն ու զորքերը վերաուղղորդվել են Ուկրաինա։
2024 թվականին Հայաստանն աննախադեպ քայլ կատարեց՝ սառեցրեց իր մասնակցությունը Կրեմլի գլխավորած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ), որը ՆԱՏՕ-ին Մոսկվայի պատասխանն է։ Իսկ մեկ տարի անց՝ 2025 թվականի սկզբին, Հայաստանի խորհրդարանն օրինագիծ ընդունեց, որը նպատակ ունի սկսել Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացը, ինչը Մոսկվայի տեսանկյունից ծայրահեղ թշնամական քայլ է», - գրում է Euronews-ը։

Euronews: Армения и Азербайджан отдаляются от России
Россия стала первой страной, признавшей Талибан правящим правительством Афганистана, при этом давние связи Москвы с ее традиционными союзниками начали распадаться. Об этом пишет Euronews.
«С момента начала войны в Украине в начале 2022 года Кремль все больше стремится к более тесному сотрудничеству с Северной Кореей и Ираном для развития экономического и военного партнерства.
При этом, увязнув в Украине, Россия постепенно теряет свое влияние на постсоветском пространстве. Наиболее поразительной эволюцией в этом смысле является потеря Россией своего многолетнего оплота в регионе Южного Кавказа.
Ереван и Баку отдаляются от России, согласовав текст мирного соглашения.
И хотя предстоящий путь по-прежнему остается непростым для обеих стран, в этот процесс включается Турцию, а не Россия, которая дергает за ниточки в конфликте с 1990-х годов.
Отношения Москвы с Баку и Ереваном никогда не были такими плохими, как сейчас.
Напряженность резко возросла за последнюю неделю, когда российская полиция провела обыски в домах нескольких этнических азербайджанцев в Екатеринбурге, четвертом по величине городе России. По словам властей, это было частью расследования убийств, совершенных десятилетия назад.
В случае с Арменией кампания Азербайджана в Карабахе в 2023 году продемонстрировала Еревану то, что позже выявили Сирия и Иран: Россия не вмешивается, чтобы поддержать своих союзников, когда они в этом нуждаются.
Военные эксперты добавляют, что Россия также не в состоянии сделать это в полной мере с февраля 2022 года, поскольку все ее ресурсы и войска перенаправлены на Украину.
В 2024 году Армения совершила беспрецедентный по масштабам шаг: заморозила свое участие в возглавляемой Кремлем Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). А год спустя, в начале 2025 года, парламент Армении принял законопроект, направленный на начало процесса вступления в Евросоюз, что является крайне враждебным шагом с точки зрения Москвы», - пишет Euronews.