Հաստատակամ պիտի ընթանանք դեպի այն Հայաստանը, որը երազել են մեր նախնիները, մեր նահատակները և որը մենք ենք երազում մեր սերունդների համար. Վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ պետական կառավարման համակարգի ներկայացուցիչների համար կազմակերպված ընդունելությանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է.
կառավարության, օրենսդիր իշխանության, դատական իշխանության հարգելի ներկայացուցիչներ,
Նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ՝ 2021 թվականի ընթացքում կատարած աշխատանքի համար, որովհետև սովորաբար պետական համակարգի աշխատանքից բողոքում են՝ խոսելով բյուրոկրատիայի, քաշքշուկների, ձգձգումների մասին: Բայց ուզում եմ հիշեցնել, որ 2021 թվականը սովորական տարի չէր, և, ըստ էության, 44-օրյա պատերազմի հետևանքների մի զգալի մասը հենց 2021 թվականի ընթացքում զգացինք, տեսանք, այդ հետևանքների հետ առերեսվեցինք: Մեր պետականության առաջ շատ մեծ և վտանգավոր մարտահրավերներ էին կանգնած, և պետք է արձանագրել, որ կարողացանք կառավարել այդ մարտահրավերները:
Իհարկե, դա հեշտ չտրվեց, և այդ մարտահրավերների կառավարման գործում էական է, առանցքային է բոլոր ներկաների, մեր պետական բոլոր մարմինների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների կատարած աշխատանքը: Այդ աշխատանքի համար իսկապես շնորհակալ եմ ձեզնից: Ընդ որում՝ այդ մարտահրավերները հաղթահարելով՝ մենք ոչ միայն չվնասեցինք Հայաստանի՝ որպես ժողովրդավարական երկրի միջազգային համարումը, այլ հակառակը՝ էլ ավելի ամրապնդեցինք:
2021 թվականին երկրում տեղի ունեցան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություներ: Դրանցով մենք կարողացանք ընտրական գործընթացի նոր գործառույթ ի հայտ բերել, երբ ընտրություններով, ի վերջո, ներքին քաղաքական հուզումների մթնոլորտը հաղթահարվեց, այլ ոչ թե հակառակը: Այդ ընտրությունների ընթացքում, դրանից առաջ մեր ամբողջ պետական համակարգը, իրավական համակարգը, դատական համակարգը օրնիբուն աշխատել են: Ընդ որում՝ աշխատել են՝ փորձելով տուրք չտալ էմոցիաներին, փորձելով հավատարիմ մնալ ծառայությանը, առաքելությանը, պետական կարգին: Եվ ակնհայտ է, որ այդ ծառայությո ւնը 2021 թվականին ստացվել է այս մարտահրավերները հասցեագրելու բերումով, ինչն ամենևին չի նշանակում, թե մեր աշխատանքն անթերի է, հակառակը՝ 2020-2021 թվականների ընթացքում մենք ի հայտ ենք բերել մի շարք համակարգային խնդիրներ, որոնք գոյություն ունեն մեր պետական կառավարման համակարգում: Եվ ձևավորվել է օրակարգ, որը պետք է, իհարկե, հետևողականորեն կյանքի կոչենք:
Մեր մեծագույն մարտահրավերն արտաքին անվտանգության ապահովումն է, բայց ես կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ արտաքին անվտանգության ապահովումը միայն բանակի և զինված ուժերի գործառույթը չէ, չի եղել և չպիտի լինի: Այն հավասարապես մեր դիվանագիտական ծառայության, մեր պետական կառավարման այլ մարմինների գործառույթն է: Այստեղ ուզում եմ նշել նաև մեր հատուկ ծառայությունների աշխատանքը, մեր խորհրդարանական դիվանագիտության կարևոր առաքելությունը և աշխատանքը: Եվ ուզում եմ ընդգծել նաև, որ ներքին անվտանգության ապահովման գործում նույնպես 2021 թվականին էական մարտահրավերներ ենք հաղթահարել, ընդ որում՝ այդ մարտահրավերները հաղթահարել ենք առանց ցնցումների: Եվ այս առումով էլ ուզում եմ կրկին ընդգծել մեր ուժային կառույցների, իրավակարգի պահպանման կառույցների աշխատանքը:
Ուզում եմ շնորհավորել ձեզ, ձեր բոլորի ընտանիքների Ամանորը և Սուրբ Ծնունդը: Ցանկանում եմ հավատալ, որ 2022 թվականը Հայաստանի համար, իսկապես, կլինի վերածննդի տարի: 2020-2021 թվականներին տեղի ունեցած ցնցումները, այդ ցնցումներով լեցուն ճանապարհն անցնելու մեր ընդունակությունը, որը դրսևորվեց, հույս ունեմ, որ մեզ, իսկապես, կօգնի, ավելի կուժեղացնի՝ մեր 44-օրյա, դրանից առաջ՝ քառօրյա, նաև նախկին Արցախյան պատերազմի մեր զոհերին, Հայրենիքի համար կյանքը տված մեր բոլոր նահատակներին արժանի պետություն կառուցելու գործում: Սա թերևս ամենամե? ? մոտիվացիան է, որ մենք ունենք: Եվ սա թերևս ամենամեծ մոտիվացիան է, որ մեզ երբեք որևէ պայմաններում, որևէ դեպքում չպետք է թույլ տա երերալ, սասանվել: Մենք հաստատակամ քայլերով պիտի ընթանանք դեպի այն Հայաստանը, որը երազել են մեր նախնիները, որը երազել են մեր նահատակները և որը մենք ենք երազում մեր սերունդների համար:

Мы должны твердыми шагами идти к той Армении, о которой мечтали наши предки, наши мученики и о которой мы мечтаем для наших поколений: премьер-министр
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в организованном для представителей системы государственного управления приеме по случаю Нового года и Рождества.
В своей речи премьер-министр Никол Пашинян, в частности, отметил:
“Многоуважаемый председатель Национального Собрания,
Уважаемые представители правительства, законодательной и судебной властей,
Прежде всего, хочу поблагодарить всех вас за проделанную в 2021 году работу, потому что люди обычно жалуются на работу государственной системы, говоря о бюрократии, волоките, задержках. Однако хочу напомнить, что 2021 год не был обычным годом, и именно в 2021 году, по сути, мы ощутили, увидели и столкнулись со значительной частью последствий 44-дневной войны. Наша государственность столкнулась с очень большими, опасными вызовами, и надо отметить, что мы смогли управлять этими вызовами.
Конечно, это было непросто, и в управлении этими вызовами была очень значительной работа, проделанная всеми присутствующими, всеми нашими государственными органами, органами местного самоуправления. Я благодарю вас за эту работу. Более того, преодолев эти вызовы, мы не только не повредили международной репутации Армении как демократической страны, но, напротив, еще больше укрепили ее.
В 2021 году в стране прошли внеочередные парламентские выборы. С их помощью мы смогли открыть новую функцию избирательного процесса, когда выборами, в конце концов, стало возможно преодолеть атмосферу внутриполитических волнений, а не наоборот. Во время этих выборов, до этого, вся наша государственная система, правовая система и судебная система работали днем и ночью. При этом они работали, стараясь не поддаваться эмоциям, стараясь оставаться верными службе, миссии, государственному порядку. И очевидно, что эта слу? ?ба в 2021 году была успешной в плане решения проблем, что вовсе не означает, что наша работа безупречна, напротив, в 2020-2021 годах мы выявили ряд системных проблем, которые существуют в нашей системе государственного управления. И сформирована повестка, которую, конечно, необходимо последовательно реализовывать.
Наша самая большая задача - обеспечить внешнюю безопасность, но я хочу еще раз подчеркнуть, что обеспечение внешней безопасности является не только функцией армии и вооруженных сил. Это в равной степени является функцией нашей дипломатической службы, других наших органов государственного управления. Я также хотел бы отметить здесь работу наших спецслужб, важную миссию нашей парламентской дипломатии. И хочу подчеркнуть также, что в 2021 году мы также преодолели серьезные вызовы в сфере внутренней безопасности, пр? ? этом, мы преодолели эти вызовы без каких-либо потрясений. И в этой связи хочу еще раз отметить работу наших силовых структур, правоохранительных органов.
Хочу поздравить вас, членов ваших семей с Рождеством и Новым годом! Хочется верить, что 2022 год действительно станет для Армении годом возрождения. Потрясения, которые произошли в 2020-2021 годах, проявленная нами способность проходить полный этих потрясений путь, надеюсь, действительно поможет и даст нам сил в построении государства, достойного памяти всех наших жертв 44-дневной, четырехдневной войн, а также наших жертв прошлой Арцахской войны и всех отдавших свои жизни за Родину. Это, наверное, самая большая мотивация , которая у нас есть. И это, вероятно, самая большая мотивация, которая ни при каких обстоятельствах не позволит колебаться и сомневаться. Мы должны твердыми шагами идти к той Армении, о которой мечтали наши предки, о которой мечтали наши мученики и о которой мы мечтаем для наших поколений.