Փաշինյան Նիկոլը հրաժարվո՛ւմ է պաշտպանել Հայաստանն ու Հայ Ազգը. Խաչիկ Ասրյան
Հայաստանի գործող թրքապաշտ իշխանությունն՝ ի դեմս հողատու Փաշինյան Նիկոլի, փաստացի հրաժարվել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանների և Հայ Ժողովրդի պաշտպանության՝ սահմանադրական իր պարտականությունից: Ասրյանը հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է․
«Թաքնվելով իրավիճակը չսրելու և պատերազմից խուսափելու պարտվողական հռետորաբանության հետևում՝ Հայաստանի ազգադավ իշխանությունը, պետության սահմանները պաշտպանելու կոչերով, դիմում է ՀԱՊԿ-ին և Ռուսաստանին:
Հայաստանի ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանը կարող է օգնություն տրամադրել իր անվտանգությունը պաշտպանել ցանկացող, իր իրավունքների համար պայքարող և կռիվ տվող գործընկերոջը, բայց ոչ երբեք անաղմուկ նահանջողին, իր Հայրենիքի պաշտպանությունից փախչողին:
Օգնում և օժանդակում են այն պետություններին, որոնք գործուն քայլեր են ձեռնարկում իրենց անվտանգությունը պաշտպանելու համար, մինչդեռ Հայաստանի գործող՝ ցռան վերգո իշխանությունը գնում է թուրքին անընդհատ զիջելու կործանարար ճանապարհով: Բացի այդ, Փաշինյան Նիկոլը, դիմելով ՀԱՊԿ-ին և Ռուսաստանին, ամենևին նպատակ չի հետապնդում ստանալ աջակցություն, այլ ԱՄՆ-ի և Անգլիայի հայաստանյան դեսպանատներից հստակ հանձնարարություն ունի՝ վարկաբեկել ՀԱՊԿ ռազմաքաղաքական դաշինքը, արժեզրկել Հայաստան - Ռուսաստան ռազմավարական համագործակցությունը:
Այն, որ Հայաստանի նպատակը ՀԱՊԿ-ից ամենևին էլ օգնություն ստանալը չէ, ապացուցում է այն հստակ իրողությունը, որ Հայաստանի իշխանությունը ՀԱՊԿ-ին է դիմել ոչ թե այդ կազմակերպության չորրորդ, այլ երկրորդ հոդվածով, որը նախատեսում է ոչ թե ռազմական օգնության տրամադրում, այլ՝ խորհրդակցությունների անցկացում:
Ներկա իրողությունները ևս մեկ անգամ վերահաստատում են մեր դիրքորոշումը, որ Հայաստանի ապազգային իշխանություններն առաջնորդվում են ոչ թե մեր ազգային պետական շահերով, այլ՝ մեր թշնամի պետություններից իջեցված հրահանգներով, որոնք մեր Հայաստանը տանում են կործանման և ոչնչացման: Օր առաջ Փաշինյան Նիկոլից և իր ազգադավ իշխանությունից Հայաստանն ազատելը պետք է դառնա համազգային հրամայական, որը հնարավոր է իրականացնել համազգային համախմբման ճանապարհով»:

Хачик Асрян: Никол Пашинян отказывается защищать Армению и Aрмянский народ
По мнению  председательa партии «Армянские Орлы. Единая Армения» Хачика Асряна нынешнее протурецкое правительство Армении в лице Николa Пашиняна, отдавшего наши земли, фактически отказалось от своего конституционного долга по защите границ Республики Армения и Армянского народа. Асрян распространил заявление, в котором говорится:
Прикрываясь пораженческой риторикой о том, что не обостряет ситуацию, избегает войны, антинациональное правительство Армении с призывами защитить государственные границы, обращается в ОДКБ и Россию
Россия, стратегический союзник Армении, может оказать помощь любому партнеру, который хочет защитить свою безопасность, борется за свои права, но никогда - тихому отступнику, который бежит от защиты своей Родины.
Помогают и поддерживают тем государствам, которые предпринимают активные шаги по защите своей безопасности, в то время как, нынешнее правительство Армении, трусливое как Верго, идет по разрушительному пути постоянных уступок туркам. К тому же Никол Пашинян, обращаясь в ОДКБ и Россию, вовсе не ищет поддержки, а имеет четкое поручение американо-британских посольств в Армении дискредитировать военно-политический альянс ОДКБ, обесценить стратегическое сотрудничество Армения-Россия.
То, что целью Армении не является получение помощи от ОДКБ, доказывает тот очевидный факт, что правительство Армении обратилось в ОДКБ не по четвертой, а по второй статье организации, которая предусматривает не военную помощь, а консультации.
Нынешние реалии подтверждают нашу позицию о том, что антинациональные власти Армении руководствуются не нашими национальными государственными интересами, а указаниями наших враждебных государств, которые ведут нашу Армению к разрушению и уничтожению. Освобождение Армении от антинационального правления Никола Пашиняна днем раньше должно стать общенациональным императивом, который может быть достигнут путем национального объединения.