Միրզոյանն ու Կլաարը կարևորել են ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը Հայաստանում (տեսանյութ)
Հոկտեմբերի 28֊ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության խնդիրների, մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի մշակմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը վերաբերող հարցերի շուրջ։
Արարատ Միրզոյանը և Տոյվո Կլաարը կարևորել են ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայումը Հայաստանում և անդրադարձել առաքելության գործունեությանը։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափկման, ինչպես նաև սահմանային անվտանգության և սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատանքի վերաբերյալ:
Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ վերջին ագրեսիայի հետևանքների վերացման, մասնավորապես` ՀՀ ինքնիշխան տարածքներից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերման անհրաժեշտությունը:

Арарата Мирзоян провел встречу со спецпредставителем ЕС Тойво Клааром
28 октября министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял специального представителя по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаара.
В ходе встречи собеседники коснулись проблем региональной безопасности и стабильности, обменялись мнениями по вопросам, касающимся разработки мирного договора между Арменией и Азербайджаном, урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Арарат Мирзоян и Тойво Клаар отметили важность размещения гражданской миссии ЕС в Армении и коснулись ее деятельности.
Стороны обменялись также мнениями о работе комиссий по разблокированию региональной транспортной инфраструктуры, а также пограничной безопасности и делимитации.
Арарат Мирзоян подтвердил необходимость ликвидации последствий последней агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении, в частности, вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенных территорий РА.