Լևոն Տեր-Պետրոսյան. Փաշինյանն, իրոք, պարտության միակ պատասխանատուն չէ
«Ընդդիմադիր ուժերի մեծամասնության գլխավոր թեզն այն է, որ ղարաբաղյան վերջին պատերազմում կրած պարտության միակ պատասխանատուն և միակ մեղավորը Նիկոլ Փաշինյանն է: Այդ թեզի լավագույն ձևակերպումը տրված է «Հայրենիքի փրկության շարժման խորհրդի» անցյալ տարվա դեկտեմբերի 3-ի հայտարարության մեջ. «Նիկոլ Փաշինյանը և նրա վարչախումբը,  ըստ էության, երկիրը տարան կապիտուլյացիայի՝ համայն հայ ժողովրդին կանգնեցնելով լրջագույն կորուստների առջև,  փոշիացնելով տասնյակ տարիների մեր համազգային ձեռքբերումները, տևական ժամանակով խոցելի դարձնելով ազգային անվտանգությունը: Կատարվածն ազգային աղետ է և դավաճանություն...»:
Այս գնահատականի հետ կարելի էր լիովին համաձայնել, եթե այն կեսճշմարտություն չլիներ, և հայտարարությունը ստորագրած ուժերը խոստովանեին նաև, որ Նիկոլ Փաշինյանը հենց իրենց ստեղծածն է, իրենց կրեատուրան: 1997 թվականից ի վեր՝ Հայաստանի բոլոր կուսակցությունները, բացի ՀՀՇ-ից, վիժեցնելով փոխզիջումային լուծման ամենանպաստավոր հնարավորությունը, որդեգրեցին ստատուս-քվոյի պահպանման ու փոխզիջումների մերժման կործանարար ուղեգիծը: Այն դարձավ ՀՀ հաջորդ վարչախմբերի պետական մակարդակի բարձրացված քաղաքականություն, հասցնելով այն աղետին, ինչում նրանք այսօր մեղադրում են միայն Փաշինյանին:
Պատասխանատվության իր բաժինն ունի նաև, այսպես կոչված, ազգի վերնախավը՝ էլիտան, այն է՝ մտավորականության, քաղաքագետների, վերլուծաբանների, լրագրողների, ակադեմիական գիտնականների, բուհական պրոֆեսուրայի ճնշող մեծամասնությունը և Սփյուռքի գրեթե բոլոր ազգային կառույցների առաջնորդները: Մի խոսքով` ողջ այն ուժերը, որոնք հայդատականությունը, պահանջատիրությունը և ոչմիթիզականությունը դարձրել էին հայության ազգային դավանանքը, ընդ որում, նույնքան անքննելի, որքան Աստվածաշունչը: Պատկերավոր ասած՝ թվարկածս բոլոր ուժերը, Նիկոլ Փաշինյանի եզրափակիչ դերակատարությամբ, փայլուն կերպով իրականացրին Վազգեն Սարգսյանի երկու «պատվիրանները».
ա. «Արյունով նվաճված հողը թղթով չեն հանձնում» — այսինքն՝ հանձնում են ավելի մեծ արյունով, ինչը և տեղի ունեցավ:
բ. «Փոխզիջման կգնանք այն ժամանակ, երբ հարկադրված կլինենք» — իսկ հարկադրված լուծումը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ կապիտուլյացիա, ինչը նույնպես իրականություն դարձավ:
Արդարացի լինելու համար, պարտքս եմ համարում նշել, որ, ի պատիվ իրեն, Վազգենը, թեև ուշացած, զգաց իր սխալը և փորձեց այն ուղղել Կարեն Դեմիրճյանի հետ կնքած դաշինքի միջոցով: Հավատացած եմ, որ այդ դաշինքը, Վազգեն Սարգսյանի կողմից իր սխալի վերագնահատմամբ, զուգակցված Կարեն Դեմիրճյանի իմաստնությամբ, կարող էր ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը վերադարձնել իրատեսական հուն: Սակայն Հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունը վերջ դրեց այդ հուսադրող զարգացմանը:
Ինչ վերաբերում է ժողովրդին, որի անունից են, իբրև թե, հանդես գալիս վերը նշված ուժերը, իսկ վերջինիս կողմից մերժվելու պարագայում կշտամբում նրան անհասկացողության, տգիտության և անտարբերության մեջ, պետք է մեկանգամընդմիշտ հասկանալ՝ ժողովուրդը մեր երկրին բաժին ընկած աղետում ոչ մի մեղք չունի: Ավելին, հենց ինքն է դրա ծանրագույն հետևանքների անմիջական ու միակ կրողը: Ժողովրդի առջև պետք է միայն գլուխ խոնարհել. հանուն Արցախի ազատագրման նա գնաց հսկայական զոհողությունների, անտրտունջ կրեց լիակատար շրջափակման, Հայաստան մտնող գազամուղի և երկաթգծերի պարբերական պայթեցումների պատճառած անտանելի զրկանքները և, ամենակարևորը, զոհաբերեց տասնյակ հազարավոր իր զավակների կյանքը:
Հակառակ թե՛ իշխանական և թե՛ քաղաքական շրջանակներից հնչեցվող անարդարացի քննադատությունների, պարտության մեջ որևէ մեղք չունի նաև մեր բանակը: Իշխանությունների վարած հանցավոր քաղաքականության հետևանքով նա ստիպված եղավ խիզախաբար մարտնչել թվաքանակով և գերժամանակակից սպառազինությամբ իրեն բազմիցս գերազանցող հակառակորդի դեմ և մինչև վերջ անձնվիրաբար կատարեց իր պարտքը հայրենիքի հանդեպ:
Վերոշարադրյալի ողջ իմաստն այն է, որ մենք իրականում պարտվել ենք ոչ թե Ադրբեջանին, այլ քաղաքական մտքի տհասության պատճառով ինքներս ենք այդ պարտությունը բերել մեր գլխին:
Ինչևիցե, այս ամենն արդեն պատմություն է՝ ենթակա ցանկացած մեկնաբանության, որի իրավունքն ունի յուրաքանչյուր ոք: Խնդիրը, սակայն այն է, թե ինչպիսի դասեր պետք է քաղել պատմությունից: Դժբախտաբար, թե՛ Հայաստանում, թե՛ Սփյուռքում տիրող ետպատերազմյան հռետորաբանությունը կրկին հագեցած է արտաքին աշխարհից աջակցության սին ակնկալիքներով, Ադրբեջանի ու Թուրքիայի նկատմամբ շարունակվող հոխորտանքներով ու վրեժխնդրության անլուրջ, եթե ոչ վտանգավոր սպառնալիքներով: Նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում այդ միտումն, անկասկած, ավելի է ուժգնանալու, ինչը դասեր քաղելու առումով ամենևին հույսեր չի ներշնչում: Իսկ դա նշանակում է, որ մեր ժողովրդին դեռևս սպասում են նորանոր կորուստներ և նորանոր հիասթափություններ:
Իմ կյանքում ես միայն մի քանի խորաթափանց մարդկանց եմ հանդիպել, որոնք դեռևս տասնյակ տարիներ առաջ, Խորհրդային ժամանակներում, Հայաստանի ապագան պատկերացրել են մեր նախկին սխալները չկրկնելու և հարևան ժողովուրդների հետ հաշտ ու խաղաղ ապրելու հեռանկարում: Դրանք են՝ առաջին հերթին, անշուշտ, համալսարանական տարիների իմ դասախոս Ռաֆայել Իշխանյանը, իսկ հետագայում՝ անվանի և վաստակաշատ պատմաբաններ Լևոն Խաչիկյանը, Հակոբ Փափազյանը, Գագիկ Սարգսյանը, Հրաչ Բարթիկյանը, Վլադիմիր Բարխուդարյանը, Աշոտ Հարությունյանը, Վահան Բայբուրդյանը, Էդուարդ Զոհրաբյանը և երաժշտագետ Նիկողոս Թահմիզյանը: Վստահ եմ, որ ուրիշները նույնպես իրենց շրջապատում ճանաչել են այսպիսի մտածողություն ունեցող հեղինակավոր անձանց:
Իսկ ավելի վաղ անցյալում, հայ-թուրքական հարաբերություններում զգուշավորություն և խոհեմություն դրսևորելու հորդորներով քաջություն են ունեցել հրապարակավ հանդես գալ միայն հատուկենտ մարդիկ, մասնավորաբար՝ Պոլսո պատրիարք Մաղաքիա Օրմանյանը, ինչի պատճառով 1908 թվականին, հայ հեղափոխականների գրգռությամբ, գահընկեց է արվել: Հաջորդը, թերևս, Հովհաննես Քաջազնունին է, որը, սակայն, անցյալի սխալներին հրապարակավ և ավելի հիմնավոր կերպով անդրադարձել է հետին թվով՝ Առաջին հանրապետության կործանումից հետո, ինչն, այնուամենայնիվ, չի նվազեցնում դրա արժեքը:
Անշուշտ, հայ քաղաքական մտքի սնանկության և դրա ողբերգական հետևանքներն ըմբռնելու առումով անհնար է չգնահատել նաև մեծանուն պատմաբաններ Լեոյի, Դավիթ Անանունի, Լևոն Չորմիսյանի հիմնարար աշխատությունները, իսկ գեղարվեստական գրականության մեջ՝ Եղիշե Չարենցի «Երկիր Նաիրի» և Գուրգեն Մահարու «Այրվող այգեստաններ» հանճարեղ, բայց հանիրավի քարկոծված վեպերը:
Ղարաբաղյան շարժման ակտիվիստները և «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամները 1965 թվականի ազգային զարթոնքի սերնդից էին և, ըստ էության, սնված էին այդ շրջանում տիրապետող դարձած հայդատական-պահանջատիրական գաղափարներով, գլխավոր կարգախոս ունենալով «հողերը, հողերը» վանկարկումը: Այդ պատճառով, երբ Վազգեն Մանուկյանը, 1988-ի առաջին հանրահավաքներից մեկում հայտարարեց, որ «չկան մշտական բարեկամներ և մշտական թշնամիներ», դա ռումբի ազդեցություն գործեց թե՛ ցուցարարների, թե՛ մանավանդ, այսպես կոչված, նոմենկլատուրային մտավորականության շրջանում: Ավելի ցնցող էր Ռաֆայել Իշխանյանի «Երրորդ ուժի բացառումը» հոդվածի հրապարակումը: Հաջորդը 1989թ. հունիսին ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի նիստում իմ ունեցած ելույթն էր, իսկ դրանից հետո Կտրիճ Սարդարյանի նույնաբնույթ հրապարակումները:
Հանրությունն աստիճանաբար սկսեց ընկալել իրատեսության, պատրանքներից հրաժարվելու վրա հիմնված այս նոր մտածողությունը, իսկ նոմենկլատուրային մտավորականության շրջանակները՝ Սիլվա Կապուտիկյանի, Լենդրուշ Խուրշուդյանի և Զորի Բալայանի գլխավորությամբ, ընդարձակ հրապարակումներով կատաղի պայքար ծավալեցին դրա դեմ: Նույնպիսին էր նաև Սփյուռքի հայդատական ուժերի արձագանքը: Սակայն «Ղարաբաղ» կոմիտեի վայելած անվերապահ հեղինակության պատճառով այս ամենը որևէ ազդեցություն չգործեց հանրության վրա, ինչի վկայությունն է այն, որ թե՛ Սիլվա Կապուտիկյանը, թե՛ Լենդրուշ Խուրշուդյանը, թե՛ Զորի Բալայանը 1990թ. մայիսին կայացած Գերագույն Խորհրդի ընտրություններում, քվեների հսկայական տարբերությամբ, պարտվեցին Հայոց Համազգային Շարժման թեկնածուներին:
1990-1998 թվականներին պահանջատիրությունը բացարձակապես տեղ չգտավ Հայաստանի իշխանությունների վարած պետական քաղաքականության մեջ: Ամեն ինչ փոխվեց 1998-ի հեղաշրջումից հետո, երբ այն դրվեց հաջորդ իշխանությունների որդեգրած քաղաքականության հիմքում, ինչի կործանարար հետևանքները ես փորձեցի վերհանել սույն հոդվածի հիմնական մասում:
Ուշագրավը և ուրախալին այն է, սակայն, որ, եթե Ղարաբաղյան շարժման սկզբնավորման շրջանում պահանջատիրությունը մերժվում էր հատուկենտ անձանց կողմից, այսօր այդ գաղափարախոսության մերժումը դարձել է նոր սերնդի տասնյակ հազարավոր ներկայացուցիչների հավատամքը: Այս երևույթն, անշուշտ, ներկայիս մռայլ իրականության մեջ որոշ հույս և լավատեսություն է ներշնչում ապագայի հանդեպ»:

В сложившейся в Армении кризисной ситуации виноваты все силы, кроме АОД: Левон Тер-Петросян
Главный тезис большинства оппозиционных сил заключается в том, что единственным ответственным и единственным виновником поражения в последней Карабахской войне является Никол Пашинян. Лучшая формулировка этого тезиса дана в заявлении совета движения «Во имя спасения Родины» от 3 декабря прошлого года:
«Никол Пашинян и его режим, по сути, повели страну к капитуляции, поставив весь армянский народ перед серьезнейшими потерями, распылив наши общенациональные достижения за десятки лет, на длительное время сделав уязвимой национальную безопасность. Произошедшее - национальная катастрофа и предательство». Об этом в статье, опубликованной на сайте ilur.am, написал первый президент Армении, председатель партии «Армянский национальный конгресс» Левон Тер-Петросян. Ниже представляем статью: «С этой оценкой можно было бы полностью согласиться, если бы это не было полуправдой, и подписавшие заявление силы признались бы также в том, что именно они создали Никола Пашиняна. Начиная с 1997 года, все партии Армении, кроме АОД, провалив самую благоприятную возможность компромиссного решения карабахского конфликта, взяли на вооружение губительный курс сохранения статус-кво и отказа от компромиссов. Это стало государственной политикой следующих администраций РА, доведя страну до той катастрофы, в которой они сегодня обвиняют только Пашиняна. Свою долю ответственности имеет и так называемая элита нации, а именно: подавляющее большинство интеллигенции, политологов, аналитиков, журналистов, ученых, профессуры и лидеры почти всех национальных структур Диаспоры. Словом, все те силы, которые сделали «айдатизм» и бескомпромиссность национальным вероисповеданием, причем сделали это неосознанно. Образно говоря, все перечисленные мною силы и Никол Пашинян блестяще исполнили две заповеди Вазгена Саркисяна.
а. «Отвоеванную кровью землю не сдают подписью на бумаге» — то есть сдают, пролив еще большую кровь, что и произошло.
б. «Пойдем на компромисс тогда, когда будем вынуждены», - а вынужденное решение - не что иное, как капитуляция, что также стало реальностью. Считаю своим долгом отметить, что, к его чести, Вазген, хоть и поздно, но почувствовал свою ошибку и попытался исправить ее посредством союза, заключенного с Кареном Демирчяном.
Уверен, что этот союз с переосмыслившим свои ошибки Вазгеном Саркисяном и мудрым Кареном Демирчяном мог бы вернуть процесс карабахского урегулирования в реальное русло. Однако преступление 27 октября положило конец этим надеждам. Что касается народа, от имени которого, якобы, выступают вышеназванные силы, а в случае отсутствия поддержки с его стороны упрекают общество в непонимании, невежестве и безразличии, то нужно раз и навсегда понять, что в выпавшей на долю нашей страны катастрофе народ не имеет никакой вины.
Более того, именно он является непосредственным и единственным носителем тяжелейших последствий всего этого. Перед народом нужно только склонить голову: во имя освобождения Арцаха он пошел на огромные жертвы, безропотно вытерпел блокаду, невыносимые лишения, прожил несколько лет без света и тепла, и, самое главное, пожертвовал жизнью десятков тысяч своих детей. Вопреки несправедливой критике со стороны провластных и других политических кругов, в поражении не виновата и наша армия. Вследствие проводимой властями преступной политики она была вынуждена храбро сражаться с многократно превосходящим ее по численности противником, оснащенным сверхсовременным вооружением и до конца самоотверженно исполнила свой долг перед Родиной. Весь смысл вышеизложенного в том, что мы на самом деле проиграли не Азербайджану, а из-за нашей политической незрелости сами привели страну к этому поражению.
Но мы не извлекли уроков из истории. К сожалению, послевоенная риторика как в Армении, так и в Диаспоре вновь насыщена пустыми ожиданиями поддержки со стороны внешнего мира, продолжающимися в адрес Азербайджана и Турции бравадами и несерьезными, если не опасными, угрозами мести. В ходе предвыборной кампании эта тенденция, несомненно, еще больше усилится, а это означает, что наш народ, к сожалению, ждут новые разочарования и новые потери.
В своей жизни я встречал лишь нескольких проницательных людей, которые еще десятки лет назад, в советское время, представляли будущее Армении в перспективе неповторения наших прежних ошибок и мирного сосуществования с соседними народами. Это, в первую очередь, несомненно, мой университетский преподаватель Рафаэл Ишханян, а в дальнейшем - известные и заслуженные историки Левон Хачикян, Акоп Папазян, Гагик Саркисян, Грач Бартикян, Владимир Бархударян, Ашот Арутюнян, Ваан Байбурдян, Эдуард Зограбян и музыковед Никогос Тахмизян., Ранее с призывами проявить осторожность и благоразумие в армяно-турецких отношениях хватило смелости публично выступить лишь отдельным личностям, в частности, Патриарху Константинопольскому Магакия Орманяну, из-за чего в 1908 году он был свергнут руками армянских революционеров.
Следующим, пожалуй, является Ованес Каджазнуни, который, однако, публично и более обоснованно коснулся ошибок прошлого задним числом - после развала Первой республики, что, тем не менее, не снижает достоинства его слов. Несомненно, печальные последствия банкротства армянской политической мысли были также отражены в фундаментальных работах великих историков Лео, Давида Анануна, Левона Чормисяна, а в художественной литературе – в гениальных, но незаслуженно забитых романах Егише Чаренца «Еркир Наири» и Гургена Маари «Горящие сады». Активисты Карабахского движения и члены комитета "Карабах" были из поколения национального пробуждения 1965 года и, по сути, питались ставшей в тот период доминантной идеей возвращения земель.
Именно поэтому, когда Вазген Манукян на одном из первых митингов 1988 года заявил, что "нет постоянных друзей и постоянных врагов", это возымело эффект взорвавшейся бомбы как на демонстрантов, так и на так называемой номенклатурной интеллигенции. Более шокирующими были статья Рафаэля Ишханяна "Исключение третьей силы" и мое выступление в июне 1989 года на заседании Верховного Совета Армянской ССР, а после этого - аналогичные публикации Ктрича Сардаряна. Общество постепенно стало воспринимать это новое мышление, основанное на реалистичности и отказе от иллюзий, а круги номенклатурной интеллигенции во главе с Сильвой Капутикян, Лендрушем Хуршудяном и Зорием Балаяном развернули яростную борьбу с этими идеями.
Аналогичной была также реакция диаспоральных структур. Однако из-за безоговорочного авторитета комитета «Карабах» все это не оказало какого-либо влияния на общественные настроения, свидетельством чего является тот факт, что и Сильва Капутикян, и Лендруш Хуршудян, и Зорий Балаян в 1990 году на состоявшихся в мае выборах Верховного Совета с огромным отрывом проиграли кандидатам от Армянского общенационального движения. В 1990-1998 годах бескомпромиссность не нашла места в государственной политике, проводимой властями Армении.
Все изменилось после переворота 1998 года, когда эта идеология была заложена в основу политики, проводимой следующими властями, пагубные последствия которой я попытался выявить в основной части данной статьи. Примечательно и радостно, однако, то, что, если в начале карабахского движения бескомпромиссность отвергалась конкретными лицами, то сегодня отказ от этой идеологии стал кредо десятков тысяч представителей нового поколения. Несомненно, это явление в нынешней мрачной реальности внушает некоторую надежду и оптимизм в отношении будущего».