Հայկական գենոմը վեց հազար տարեկան է, իսկ ամենից անփոփոխ այն մնացել է Արցախում և Սյունիքում․ գիտնականների միջազգային խումբ
Այն, որ Հայկական բարձրավանդակը ամենա հին քաղաքակրթության բնօրրաններից մեկն է, վաղուց ապացուցված է բազում գիտական աշխատություններով և հետազոտություններով, բավական է հիշատակել այն փաստը, որ ցորենի հնագույն նմուշները գտնվել են հենց Հայկական բարձրավանդակի տարածքում։
Իսկ վերջերս հայաստանյան և արտերկրի գիտնականների մի խումբ բացահայտել է, որ Հայկական բարձրավանդակում հայերի գենոմը անփոփոխ է արդեն շուրջ 6 հազար տարի՝ այսինքն վաղ բրոնզի դարաշրջանից։ Սա կարելի է համարել սենսացիոն բացահայտում, որը ապացուցում է, որ հայերը որպես էթնոս ձևավորվել են վեց հազար տարի առաջ՝ այսինքն հայերենի հնդեվրոպական լեզուների ընտանիքում առանձին ճյուղ ձևավորելուց դեռ հազար տարի առաջ։ Գիտական այս աշխատության արդյունքները հերքում են հայերի ծագումնաբանության նախկինում տարածված մի քանի վարկած։
«Ամբողջական գենոմի առաջին հետազոտությունը հայկական պոպուլյացիայում» գիտական նախագիծը սկսվել է դեռ 2014 թվականին՝ օրգանական կենսաբանության դոկտոր, Մոլեկուլյար կենսաբանության ինստիտուտի «Էվոլյուցիոն գենոմիկայի» լաբորատորիայի վարիչ Լևոն Եպիսկոպոսյանի գլխավորությամբ։ Գիտական խմբում ներառված են գիտնականներ թե Հայաստանից, թե Դուբլինի և Քեմբրիջի համալսարաններից, թե Գերմանիայի մարդագիտության ինստիտուտից։ Իսկ հայկական գենոմի ուսումնասիրությունները իրականացվել են Դուբլինի համալսարանում։
Ինչպես նախագծի արդյունքները ներկայացնելիս նշեց Լևոն Եպիսկոպոսյանը, լաբորատոր ուսումնասիրությունների արդյունքները հարյուր տոկոս ճշգրտություն ունեն, քանզի ուսումնասիրվել և համեմատվել են թե ժամանակակից հայերի ԴՆԹ նմուշներ, թե Հայկական բարձրավանդակի տարածքից պեղված 5-6 հազար տարվա մարդկային մասունքների ԴՆԹ նմուշներ։
Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ հայկական գենոֆոնդը 40+ տոկոսով կազմված է տեղաբնակ որսորդների, 55%-ը Մերձավոր Արևելքից նեոլիտի դարաշրջանում Հայկական Բարձրավանդակ քոչած ցեղերի և 2-3% եվրոպոիդների գենոֆոնդից։  Եվ այդ գենոֆոնդերիի միախառնման արդյունքում ձևավորված հայկական գենոմը կայուն և անփոփոխ է շուրջ վեց հազար տարի։ Ըստ Եպիսկոպոսյանի՝ առավել անփոփոխ է մնացել Ուտիքի, Սյունիքի և Արցախի հայերի գենոմը։ Ընդհանուր առմամբ, Եպիսկոպոսյանի խոսքով, անցած վեց հազար տարվա ընթացքում հայկական գենոմի միայն 30% է ենթարկվել որոշակի փոփոխության։
Գիտական այս աշխատության արդյունքում, ըստ Լևոն Եպիսկոպոսյանի հերքվում են նաև հայերի ծագումնաբանության մասին լայն տարածում գտած որոշակի վարկածներ ևս։ Մասնավորապես, աշխատության արդյունքները հերքում են տարածված այն թեզը, թե հայերը ծագել են Բալկաններից Հայկական բարձրավանդակ քոչած փռյուգիական վերաբնակներից։ Այս աշխատությունը հերքում է նաև մեկ այլ տարածված թեզ այն մասին, որ սասունցիների նախնիները ասորացիներ են եղել։
«Այն ամենը ինչ մենք պարզել ենք այս աշխատության ընթացքում շատ կարևոր է և շատ հավաստի։ Տվյալները ապացուցված են ժամանակակից գիտությանը հասու մեթոդաբանությամբ միջազգային գիտական խմբի կողմից։ Արդյունքները հրապարակվել են «The American Journal of Human Genetics» ամսագրում։ Ուստի շատ կարևոր է, որ աշխատության արդյունքները լայն տարածում գտնեն Հայաստանում, ներառվեն դասագրքերի մեջ, հիմք հանդիսանան պատմական նոր աշխատությունների համար, լայնորեն կիրառվեն նաև դիվանագիտական ասպարեզում՝ աշխարհին հայերի ծագումնաբանության մասին ճշմարտությունը ներկայացնելու և տարածվող ստի և հերյուրանքի դեմն առնելու համար»,- ընդգծեց գիտնականը՝ ավելացնելով, որ դեռ 2014 թվականին, երբ գիտական խումբը նոր էր սկսում աշխատանքները, այն ժամանակվա ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը (Էդվարդ Նալբանդյան՝ 2008-2018 թթ․, (խմբ․)) իրեն ասել է, որ այդպիսով մեծ վնաս են հասցնում պետությանը։
«Անկեղծ ասած, ես այդպես էլ չհասկացա, թե ապացուցված և հավաստի գիտական աշխատանքը ինչպես կարող է վնասել պետությանը, հակառակը, ես վստահ եմ, որ այս աշխատության արդյունքների կիրառումը թե ուսումնական, թե դիվանագիտական գործընթացներում մեծ օգուտ կարող է բերել Հայաստանին»,- ընդգծեց գիտնականը։
Նա նաև նշեց, որ առաջիկայում պատրաստվում են ուսումնասիրել տարբեր տարածաշրջաններում բնակվող հայերի գենոմները, մասնավորապես համշենահայերի։ «Մեր ուսումնասիրության թիրախ է դառնալու նաև Շահ Աբբասի կողմից 400 հազար հայերի վերաբնակեցման գործընթացը։ Չէ որ մենք այդպես էլ չգիտենք, թե որտեղից են կոնկրետ այդ հայերը վերաբնակեցվել, հետագայում ինչ է եղել նրանց հետ»,- պարզաբանեց Եպիսկոպոսյանը։
Նա նաև ուշագրավ մի քանի փաստեր բերեց այլ ազգերի գենետիկ ուսումնասիրություններից։ Այսպես պարզվել է, որ հայերին գենետիկորեն ամենամոտ ազգերից մեկը Վրաստանում բնակվող սվաններն են։ Գենետիկ ուսումնասիրությունները նաև պարզել են, որ ժամանակին վրացական Մցխեթա քաղաքը հիմնել են արցախցի վերաբնակները։ «Ճիշտ է, հիմա Մցխեթայում ընդամենը երկու հայկական ընտանիք է ապրում, բայց եթե ուսումնասիրենք քաղաքի բնակիչների գենետիկ տվյալները կպարզվի, որ դրանք իդենտիկ են արցխցիների գենետիկ տվյալներին»,- պարզաբանեց մասնագետը։
Նա նաև գոհունակություն հայտնեց այն փաստի կապակցությամբ, որ Հայաստանում գիտնականները որևէ կերպ կաշկանդված չեն իրենց գործունեության և հետազոտությունների հարցում, ինչպես, օրինակ դա տեղի է ունենում հարևան Ադրբեջանում։ «Օրինակ, ադրբեջանցի գիտնականներից մեկը պարզել էր, որ այդ երկրում բնակվող թալիշների գենոմը ավելի նման է պարսիկների գենոմին, քան թյուրքական քոչվորների։ Սակայն, երբ նա իր հետազոտության արդյունքները ներկայացրեց միջազգային հարթակներում, Ադրբեջանի իշխանությունները նրա նկատմամբ հալածանքներ սկսեցին և այդ գիտնականը ընտանիքով ստիպված էր ապաստան խնդրել Գերմանիայում, որտեղ էլ բնակվում է առ այսօր»,- եզրափակեց Եպիսկոպոսյանը։

Армянскому геному шесть тысяч лет, наиболее неизменным он остался в Арцахе и Сюнике: международная группа ученых
То, что Армянское нагорье является колыбелью одной из древнейших цивилизаций, давно доказано многими научными работами и исследованиями, достаточно упомянуть тот факт, что самые древние образцы пшеницы были найдены именно на территории Армянского нагорья.
А недавно группа армянских и зарубежных ученых обнаружила, что геном армян на Армянском нагорье остается неизменным уже около 6 тысяч лет, то есть с раннего бронзового периода. Это сенсационное открытие, доказывающее, что армяне как этнос сформировались шесть тысяч лет назад, то есть еще за тысячу лет до отделения армянского языка в качестве самостоятельной ветки в индоевропейской языковой семье. Результаты этой научной работы также опровергают несколько ранее распространенных гипотез о генеалогии армян.
Научный проект «Первое исследование полного генома в армянской популяции» стартовал еще в 2014 году под руководством доктора биологических наук, заведующего лабораторией «Эволюционной геномики» Института молекулярной биологии Левона Епископосяна. В научную группу входят ученые как из Армении, так и из Дублинского и Кембриджского университетов и института антропологии Германии. Исследования армянского генома проводились в Дублинском университете.
Как отметил Левон Епископосян, на презентации итогов проекта, результаты лабораторных исследований имеют стопроцентную точность, поскольку были изучены и сравнены как образцы ДНК современных армян, так и образцы ДНК человеческих останков возрастом 5-6 тысяч лет, найденных на территории Армянского нагорья.
Исследования показывают, что армянский генофонд на 40 с лишним процентов состоит из охотников, живших на Армянском нагорье, 55% - из геномов племен, перекочевавших с Ближнего Востока в эпоху неолита, и 2-3% - из генофонда европеоидов.  И сформировавшийся в результате слияния этих генофондов армянский геном, стабилен и неизменен уже около шести тысяч лет. По словам Епископосяна, геном армян Утика, Сюника и Арцаха остался наиболее неизменным. В целом, по словам Епископосяна, за последние шесть тысяч лет только 30% армянского генома претерпели определенные изменения.
По итогам этой научной работы, по словам Левона Епископосяна, опровергаются также некоторые широко распространенные гипотезы о генеалогии армян. В частности, результаты работы опровергают распространенный тезис о том, что армяне произошли от фригийских поселенцев из Балкан. Эта работа также опровергает другой распространенный тезис о том, что предки сасунцев были ассирийцами.
«Все, что мы выяснили в ходе этой работы, очень важно и очень достоверно. Данные получены современной научной методологией международной группой ученых. Результаты опубликованы в журнале «The American Journal of Human Genetics». Поэтому очень важно, чтобы результаты работы получили широкое распространение в Армении, были включены в учебники, стали основой для новых исторических работ, широко использовались также на дипломатической арене, чтобы представить миру правду о происхождении армян и противостоять распространяемой лжи»,- подчеркнул ученый, добавив, что еще в 2014 году, когда научная группа только начинала свою работу, тогдашний министр иностранных дел Армении (Эдвард Налбандян в 2008-2018 гг., (ред.)) сказал ему, что таким образом они наносят большой ущерб государству.
«Честно говоря, я так и не понял, как достоверная научная работа может навредить государству, напротив, я уверен, что имплементация результатов этой работы как в учебном, так и в дипломатическом процессах может принести Армении большую пользу», - подчеркнул ученый.
Он также отметил, что в ближайшее время планируется изучить геномы армян, проживающих в разных регионах, в частности амшенских армян. «Целью нашего исследования также станет процесс переселения шахом Аббасом 400 тысяч армян. Ведь мы так и не знаем, откуда конкретно были переселены эти армяне, что с ними стало дальше», - пояснил Епископосян.
Он также привел несколько примечательных фактов из генетических исследований других народов. Так выяснилось, что одной из генетически наиболее близких к армянам народов  являются проживающие в Грузии сваны. Генетические исследования также показали, что грузинский город Мцхета был основан переселенцами из Арцаха. «Правда, сейчас в Мцхете проживают всего две армянские семьи, но если изучить генетику жителей города, то мы обнаружим, что она идентична с генетикой арцахцев», - пояснил специалист.
Он также выразил удовлетворение тем фактом, что ученые в Армении никоим образом не ограничены в своей деятельности и исследованиях, как, например, в соседнем Азербайджане. «Например, один азербайджанский ученый обнаружил, что геном талышей, проживающих в этой стране, больше схож с геномом персов, чем геномом тюркских кочевников. Однако, когда он представил результаты своего исследования на международных площадках, власти Азербайджана начали преследовать его, и этот ученый с семьей был вынужден просить убежища в Германии, где он проживает в настоящее время», - заключил Епископосян.