ԵՄ առաքելությունը Հայաստանում լրտեսում է Ռուսաստանին, Իրանին եւ Ադրբեջանին. Զախարովա
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցային գործընթացի դրական դինամիկան նկատվել է այն ժամանակ, երբ ակտիվ կերպով կատարվել են բարձր մակարդակով եռակողմ պայմանավորվածությունները, երբ իրականացվել են կանոնավոր շփումներ Ռուսաստան-Ադրբեջան-Հայաստան ձեւաչափով։ Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ դա չի նշանակում, որ չկան այլ տեսական հնարավորություններ։ Սակայն հենց այդ ժամանակ է եղել դինամիկա՝ կապված եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացման եւ այն ձեւաչափերի հետ, որոնք թելադրվել են դրանցով։
Զախարովան նշել է, որ ավելի ուշ  տարածաշրջանի գործերին սկսեց միջամտել Արեւմուտքը, որը պարզապես ցանկանում էր իրենով անել օրակարգը։ «Նրանց հանգիստ չէր տալիս այն, որ իրավիճակը մտնում է խաղաղ հուն, որ կա միջազգային-իրավական չափում, որ երկրները պայմանավորվում են առանց որեւէ ագրեսիայի, չարացածության, չնայած շատ ծանր անցյալին, բայց խաղաղ ապագայի հստակ պլան ունենալով, ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։ Դա նշանակում էր օրակարգի զավթում։ Հենց Արեւմուտքը Հայաստանին պարտադրեց Ղարաբաղի իր ձեւը՝ մոռանալով տեղի հայ բնակչության իրավունքների եւ անվտանգության պահպանման անհրաժեշտության մասին։ Դա հանգեցրեց տարածաշրջանում լրացուցիչ խնդրի ստեղծման»,- ասել է Զախարովան։
Նա նշել է, որ արեւմտյան վարչակարգերն են հարկադրում Երեւանին միակողմ որոշումներ կայացնել վիճելի տարածքային հարցերում երկու երկրների սահմանին, ինչպես նաեւ Հայաստանին դրդում են, որպեսզի փլուզեն դրական միտումները Բաքվի հետ շփումներում  եւ Մոսկվայի հետ հարաբերություններում։
«Մենք Երեւանի հետ ունեցել ենք հարաբերություններ, ունենք այդ հարաբերությունները, եւ ես անկեղծորեն համոզված եմ, որ այսուհետ էլ զարգանալու են դաշնակցային ուղիով»,- ասել է նա։
Զախարովան հայտնել է, որ ԵՄ առաքելությունը Հայաստանի տարածքում լրտեսում է Ռուսաստանին, Իրանին, Ադրբեջանին, ինչը փաստագրական հիմք ունի։ Նա չի բացառել, որ դա կարող է հանգեցնել անշրջելի հետեւանքների տարածաշրջանում։

Захарова: Миссия ЕС с территории Армении шпионит за Россией, Ираном, Азербайджаном
Положительная динамика в переговорном процессе между Арменией и Азербайджаном наблюдалась тогда, когда активным образом выполнялись трехсторонние договоренности на высшем уровне, когда проходили регулярные контакты в формате Россия-Азербайджан-Армения. Об этом заявила на еженедельном брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
По ее словам, это не означает, что нет других теоретических возможностей. Однако именно тогда была динамика, связанная с реализацией трехсторонних договоренностей и с теми форматами, которые были ими продиктованы.
Захарова отметила, что позже в дело региона стали вмешиваться западники, которые попросту хотели перехватить повестку: «Им не давало покоя то, что ситуация входит в мирное русло, что есть международно-правовое измерение, что страны договариваются без какой-то агрессии, озлобленности, несмотря на очень тяжелое прошлое, но имея четкий план мирного будущего, сказала официальный представитель российского внешнеполитического ведомства. Это был перехват повестки. Именно западники навязывали Армении свою форму по Карабаху, позабыв о необходимости соблюдения прав и безопасности местного армянского населения. Это привело к созданию дополнительной проблемы в регионе», - сказала Захарова.
Она отметила, что западные режимы принуждают Ереван к односторонним решениям по спорным территориальным вопросам на границе двух стран, а также натравливают Армению для того, чтобы разрушить позитивные тенденции в контактах с Баку и в отношениях с Москвой.
«У нас с Ереваном отношения были, остаются, и я искренне убеждена в том, что будут дальше развиваться на треке союзничества», - сказала она.
Захарова заявила, что миссия ЕС с территории Армении шпионит за Россией, Ираном, Азербайджаном, что имеет фактологические обоснования. Она не исключила, что это может привести к необратимым последствиям в регионе.