Պուտինը երկօրյա այցով մեկնել է Բելառուս
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հինգշաբթի երկօրյա պաշտոնական այցով ժամանել է Մինսկ, հայտնել է ТАСС -ը։  Ռուսաստանի նախագահի ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Մինսկի օդանավակայանում, որտեղ Պուտինին դիմավորել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։ Ըստ Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդագրության՝ այցը տեղի է ունենում Բելառուսի պետության ղեկավարի հրավերով։
Ավելի վաղ Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտնել էր, որ հինգշաբթի երեկոյան տեղի կունենա երկու առաջնորդների միջև «ընդլայնված շփում»:
Ըստ Լուկաշենկոյի մամուլի ծառայության՝ մայիսի 24-ին երկու երկրների նախագահների բանակցությունները կանցկացվեն Մինսկի Անկախության պալատում՝ նախ նեղ, ապա՝ ընդլայնված կազմով։ Կողմերը կքննարկեն ռուս-բելառուսական հարաբերությունների ամբողջ համալիրը` ինտեգրացիոն օրակարգն ու Միութենական պետության բարձրագույն պետական ​​խորհրդի ընդունած որոշումների կատարման վիճակը և զարգացման հեռանկարները: Կանցկացվի քաղաքական երկխոսություն, համատեղ առևտրատնտեսական և համագործակցության նախագծերի առաջմղում, փոխգործակցություն հումանիտար ոլորտում, անվտանգության ամրապնդում։
Բացի դրանից, ավանդաբար ուշադրության կենտրոնում են լինելու միջազգային օրակարգը, տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը և առաջացող մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին համատեղ արձագանքելը: Բելառուս այցը կլինի Պուտինի երկրորդ արտասահմանյան այցը մայիսի 7-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի պաշտոնը նոր ժամկետով ստանձնելուց հետո։
Նախագահն առաջին պետական ​​այցը կատարել է Չինաստան, իսկ մայիսի 26-27-ը կիրականացնի երրորդ արտասահմանյան այցը՝ Ուզբեկստան։

Путин отбыл в Беларусь с двухдневным визитом
Президент России Владимир Путин прибыл в четверг в Минск с двухдневным официальным визитом, передает ТАСС. Самолет российского президента приземлился в аэропорту Минска. В аэропорту Путина встречал президент Белоруссии Александр Лукашенко. Как сообщала пресс-служба Кремля, визит проходит по приглашению главы белорусского государства.
Ранее пресс-секретарь Путина Дмитрий Песков сообщил, что уже в четверг вечером состоится «обширное общение» двух лидеров, а также в пятницу «будет целый день этого официального визита». По данным пресс-службы Лукашенко, переговоры президентов обеих стран 24 мая пройдут во Дворце Независимости в Минске сначала в узком, а затем в расширенном составах.
По данным пресс-службы белорусского президента, стороны обсудят состояние и перспективы развития всего комплекса белорусско-российских отношений - интеграционную повестку и реализацию решений, принятых Высшим госсоветом Союзного государства, политический диалог, продвижение совместных торгово-экономических и кооперационных проектов, укрепление безопасности, взаимодействие в гуманитарной сфере.
Кроме того, в центре внимания традиционно будут международная повестка, обстановка в регионе, совместное реагирование на возникающие вызовы и угрозы. Поездка в Беларусь станет вторым зарубежными визитом Путина после вступления на пост президента РФ на новый срок полномочий 7 мая. Первый государственный визит президент нанес в Китай, третий совершит в Узбекистан 26-27 мая.