Իսրայելը ցանկանում է 100 տոկոսով մաքսատուրքեր սահմանել Թուրքիայից ներմուծվող ապրանքների վրա
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի պաշտոնավարման ժամկետի ավատը։ Այս մասին հայտարարել է հրեական պետության ֆինանսների նախարար Բեզալել Սմոտրիչը։
«Թուրքիայից ներմուծման 100 տոկոս մաքսատուրք մինչև Էրդողանի պաշտոնավարման ժամկետի ավարտը։ Թուրքիայից ներմուծման մաքսատուրքերի բարձրացումն Էրդողանին համապատասխան սիոնիստական ​​պատասխանն է»,- գրել է նա X-ի իր էջում։
Սմոտրիչը վստահություն է հայտնել, որ թուրք առաջնորդը պաղեստինյան արմատական ​​ՀԱՄԱՍ շարժման պաշտպանության հարցում «առաջնագծում է» և հիշեցրել է, որ Անկարան ավելի վաղ որոշել էր դադարեցնել առևտուրն Իսրայելի հետ։ «Իսրայել մատակարարումների դադարեցման մասին նրա [Էրդողանի] հայտարարությունը տնտեսական բոյկոտի հայտարարություն է և միջազգային առևտրային համաձայնագրերի լուրջ խախտում, որոնց միացել է Թուրքիան», - ասել է նախարարը։
Քաղաքական գործիչը, ով գլխավորում է ծայրահեղ աջ «Կրոնական սիոնիզմ» կուսակցությունը, ավելացրել է, որ կարծում է, որ Իսրայելը «չափազանց երկար տարիներ պայքարում է Էրդողանի հակասեմականության դեմ»։ «Ոչ իմ հերթափոխին։ Մենք ունենք ազգային պատիվ և ազգային հպարտություն և հզոր տնտեսություն, որը բարեհաճության կարիք չունի և, իհարկե, կարիք չունի դրա դեմ պայքարողների աջակցության։ Եթե ​​Էրդողանի պաշտոնավարման ավարտին Թուրքիայի քաղաքացիներն ընտրեն այնպիսի առաջնորդի, ով ողջամիտ է և Իսրայելին ատող չէ, ապա հնարավոր կլինի վերադառնալ Թուրքիայի հետ լիարժեք առևտրի»,- նշել է Սմոտրիչը։
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ Իսրայելը պետք է դիվերսիֆիկացնի ներմուծումը և փոխարինի Թուրքիայից մատակարարումները։ Որպես այլընտրանքային ուղղություններ նա նշել է Չինաստանը, Արևելյան Եվրոպայի երկրները, Գերմանիան և Կիպրոսը։
Ըստ The Jerusalem Post թերթի, Սմոտրիչն արդեն ներկայացրել է թուրքական ապրանքների մաքսատուրքերի բարձրացման ծրագիր՝ Իսրայելի կաբինետի քննարկմանը։ Դա, ի թիվս այլ բաների, ենթադրում է ազատ առևտրի համաձայնագրի խզում, որը ստորագրվել է երկու երկրների կողմից 1996 թվականին։

Израиль хочет ввести пошлины в 100% на товары из Турции до конца срока Эрдогана
Израиль намерен установить пошлины в размере 100% на все товары из Турции до окончания срока полномочий турецкого президента Реджепа Тайипа Эрдогана. Об этом заявил министр финансов еврейского государства Бецалель Смотрич.
«Пошлина в 100% на импорт из Турции до конца срока Эрдогана. Увеличение пошлины на импорт из Турции - это уместный сионистский ответ Эрдогану», - написал он на своей странице в X.
Смотрич выразил убежденность в том, что турецкий лидер «стоит в авангарде» защиты палестинского радикального движения ХАМАС, и напомнил, что ранее Анкара решила приостановить всю торговлю с Израилем. «Его [Эрдогана] заявление о приостановке поставок в Израиль является объявлением экономического бойкота и серьезным нарушением международных торговых соглашений, к которым присоединилась Турция», - считает министр.
Политик, возглавляющий ультраправую партию «Религиозный сионизм», добавил, что, по его мнению, Израиль «слишком много лет боролся с антисемитизмом Эрдогана». «Не при моей смене. У нас есть национальная честь и национальная гордость, а также сильная экономика, которой не нужны поблажки и точно не нужна поддержка тех, кто борется против нее. Если в конце срока Эрдогана граждане Турции выберут лидера, который пребывает в здравом уме и не является ненавистником Израиля, можно будет вернуться к полноценной торговле с Турцией», - отметил Смотрич.
При этом он указал, что Израилю нужно будет диверсифицировать импорт и заместить поставки из Турции. В качестве альтернативных направлений он перечислил Китай, страны Восточной Европы, Германию и Кипр.
По информации газеты The Jerusalem Post, Смотрич уже подал план увеличения пошлин на турецкие товары на рассмотрение израильского кабмина. Он подразумевает в том числе разрыв соглашения о свободной торговле, подписанного двумя странами в 1996 году.