«Խաղաղության մարտիկ» բանակային միջազգային մրցույթին մասնակցելու համար Հայաստան է ժամանել Ռուսաստանի ԶՈՒ պատվիրակությունը
Արմի-2020-ի "Աշխարհի զինվոր" մրցույթի միջազգային փուլի շրջանակներում Հայաստան է ժամանել մրցույթի համառուսաստանյան փուլի հաղթողների թիմը Ռուսաստանից: Ինչպես հաղորդում է Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունը, "Արմի-2020"-ի "Խաղաղության մարտիկ" մրցույթի ռուս մասնակիցների դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել Հայաստանի պաշտպանության նախարարության Դիլիջանի զինվորական վարժարանում:
Հայաստանի ռազմական գերատեսչության ներկայացուցիչներն իրենց ուղերձում այս իրադարձությունը որակել են որպես հայ-ռուսական բարեկամության ամրապնդման գործում երկկողմ համագործակցության զարգացման քայլ, հաջողություններ մաղթել ռուսական թիմին և վստահեցրել մրցումների անցկացման կազմակերպչական բարձր մակարդակի մասին:
Նշենք, որ օգոստոսի 23-ին Դիլիջանում տեղի կունենա "Խաղաղության մարտիկ" բարեկամական բանակների զինծառայողների ռազմա-մասնագիտական վարպետության 12-րդ միջազգային մրցույթի բացումը: Մրցումները կանցկացվեն օգոստոսի 23-ից սեպտեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում Երեւան, Դիլիջան եւ Իջևան քաղաքներում տեղակայված զորամասերի եւ սպորտային համալիրների տարածքում: Մրցույթի ծրագիրը նախատեսված է 14 օրվա համար և ներառում է "աթլետ" ռազմամարզական մրցույթը, "պրոֆեսիոնալ" և "դիպուկահար" մարտական պատրաստության առարկաների մրցույթները, "Էրուդիտ" ինտելեկտուալ տուրը և "Կավալեր" տաղանդների գրական - գեղարվեստական և պարային-ստեղծագործական մրցույթը:
«Խաղաղության մարտիկ» Բարեկամական բանակների զինծառայողների ռազմա-մասնագիտական վարպետության միջազգային մրցույթն անցկացվում է ամեն տարի 2009 թվականից ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի որոշմամբ եւ Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության եւ ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարությունների միջեւ երկկողմ համագործակցության ծրագրերին համապատասխան:

Для участия в международном армейском конкурсе «Воин мира» в Армению прибыла делегация ВС России
В рамках международного этапа конкурса «Воин мира» АрМИ-2020 в Армению прибыла команда победителей всероссийского этапа конкурса из России.
Как сообщает пресс-служба ЮВО, торжественная церемония встречи российских участников конкурса "Воин мира" АрМИ-2020 состоялась в военном лицее Минобороны Армении в Дилижане.
Представители военного ведомства Армении в своем обращении назвали предстоящее событие шагом в развитии двустороннего сотрудничества в укреплении российско-армянской дружбы, пожелали российской команде успехов и заверили в высоком организационном уровне при проведении соревнований.  23 августа в Дилижане состоится открытие 12-го международного конкурса военно-профессионального мастерства военнослужащих дружественных армий "Воин мира".
Соревнования пройдут в период с 23 августа по 5 сентября на территории воинских частей и спортивных комплексов в городах Ереван, Дилижан и Иджеван.
Программа конкурса рассчитана на 14 дней и включает в себя военно­спортивное состязание "Атлет", конкурсы по предметам боевой подготовки "Профессионал" и "Снайпер", интеллектуальный тур "Эрудит" и литературно- художественный и танцевально-творческий конкурс талантов "Кавалер" ("Сударыня").
Международный конкурс военно-профессионального мастерства военнослужащих дружественных армий "Воин мира" проводится ежегодно с 2009 года по решению Совета министров обороны государств-участников СНГ и в соответствии с планами двустороннего сотрудничества между Министерством обороны Российской Федерации и министерствами обороны государств- участников СНГ.