Մոսկվան հայտարարել է Հայաստանին ատոմային էներգիայի ավելի շահավետ պայմաններ առաջարկելու պատրաստակամության մասին
Ռուսաստանը կարող է Հայաստանին առաջարկել ավելի շահավետ պայմաններ ատոմային ոլորտում՝ ՛՛ավելի քիչ գումարով ապահովելով ավելի լավ որակ երկար տարիներ՛՛։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով էներգետիկայի ոլորտում Երեւանի եւ Վաշինգտոնի հնարավոր համագործակցությունը, ինչպես նաեւ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի այցը Հարավային Կովկաս։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում գործող ատոմային օբյեկտներն ունեն խորհրդային և ռուսական դիզայն, ուստի Ռուսաստանն այդ ոլորտում ունի ՛՛մեծ կոմպետենցիաներ և ավելի մեծ մրցունակություն՛՛:
Պեսկովն ընդգծել է, որ Ռուսաստանն ատոմային էներգետիկայի ոլորտում աշխարհի առաջատար երկրներից մեկն է և պատրաստ է միջազգային մրցակցության, եթե այն գործընկերների կողմից պահանջված լինի:
Նա նաև նշել է, որ Մոսկվային և Երևանին միավորում են ինտեգրացիոն նախագծերը, առաջին հերթին՝ ԵԱՏՄ շրջանակներում։ Նրա պնդմամբ՝ Միության դերը Հայաստանի տնտեսական զարգացման բարձր տեմպերի պահպանման գործում ՛՛ակնհայտ է՛՛, և Ռուսաստանն ակնկալում է շարունակել համագործակցությունը:
Փետրվարի 9-ին Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն համատեղ հայտարարություն են ստորագրել ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման ոլորտում համագործակցության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին: Սա նշանակում է նախնական արտահանում ԱՄՆ-ից մինչեւ $5 մլրդ, ինչպես նաեւ լրացուցիչ $4 մլրդ երկարաժամկետ աջակցության ձեւով պայմանագրերի վառելիքի եւ տեխնիկական սպասարկման համար:
Հաջորդ օրը Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է Հայաստանի համար ռուսական ատոմային նախագծերին այլընտրանքների բացակայության մասին:

Москва заявила о готовности предложить Армении более выгодные чем США условия по атомной энергии
Россия способна предложить Армении более выгодные условия в атомной сфере — «за меньшие деньги обеспечивать лучшее качество на многие годы». Об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, комментируя возможное сотрудничество Еревана и Вашингтона в энергетике, а также поездку вице-президента США Джей Ди Вэнса по Южному Кавказу.
По его словам, действующие атомные объекты в Армении имеют советский и российский дизайн, а потому Россия обладает «большими компетенциями и большей конкурентоспособностью» в этой области.
Песков подчеркнул, что Россия является одной из передовых стран в мире в сфере атомной энергетики и готова к международной конкуренции, если она будет востребована партнёрами. Он также отметил, что Москву и Ереван объединяют интеграционные проекты, прежде всего в рамках ЕАЭС.
По его утверждению, роль союза в сохранении высоких темпов экономического развития Армении «очевидна», и Россия рассчитывает на продолжение сотрудничества.
9 февраля Армения и США подписали совместное заявление о завершение переговоров по соглашению о сотрудничестве в области мирного использования атомной энергии. Это означает первоначальный экспорт из США на сумму до $5 млрд, а также дополнительные $4 млрд долгосрочной поддержки в виде контрактов на топливо и техническое обслуживание.
На следующий день заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин заявил об отсутствии альтернатив российским атомным проектам для Армении.