Նիդերլանդների վարչապետը հունվարին Դավոսում հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահին՝ Լաչինի միջանցքը բացելու նպատակով
Հայկական կազմակերպությունների ֆեդերացիան տեղեկացնում է, որ ի պատասխան խորհրդարանական մի քանի խմբակցությունների՝ Դավոսում Նիդերլանդների և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման վերաբերյալ հարցերին, Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարար Վոպկե Հուքստրան տեղեկացրել է, որ Դավոսում հունվարին վարչապետ Ռյուտեի և Նախագահ Ալիևի միջև կայացած հանդիպումը նախաձեռնվել է նիդերլանդական կողմից՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով մտահոգությունները փոխանցելու նապատակով, որի ընթացքում Նիդերլանդների վարչապետն ընգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչությունը չպետք է քաղաքական իրավիճակի զոհ դառնա և կարևորել է Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակումը՝ ի կատարումն 2020 թ. եռակողմ համաձայանգրի։
ԱԳ նախարարը տեղեկացրել է, որ Նիդերլանդները ԵՄ և ԵԽ շրջանակներում ևս ակտիվորեն աշխատում են Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման նպատակով՝ նշելով, նաև որ Ադրբեջանը վատ է կատարում ՄԻԵԴ վճիռները։
Խորհրդարանականների հարցերին պատասխաններում Նիդերլանդների ԱԳ նախարարը հաստատում է, որ Ադրբեջանը Ռուսաստանից գազ է ներկրում Եվրամիության հանդեպ իր պարտավորությունների կատարումը ապահովելու համար և ընդգծում, որ այդ հարցը բարձրացվելու է Եվրահանձնաժողովի կողմից։
Նախարար Վոպկե Հուքստրան վերահաստատում է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքի օկուպացիան՝ ընդգծելով, որ ԵՄ կոչ է անում Ադրբեջանին վերադառնալ մինչև 12.09.2022թ. սահմանները։
Պատասխաններում նախարարն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների խնդրին՝ հավաստաիցնելով, որ վերջիններիս հայրենադարձման անհրաժեշտությունը մշտապես բարձրացվում է Ադրբեջանի պաշտոնյաների հետ բանակցություններում։

Нидерланды требуют от Азербайджана разблокировать Лачинский коридор и деоккупировать территорию Армении
Федерация армянских организаций Нидерландов сообщает, что в ответ на вопросы ряда парламентских фракций относительно встречи лидеров Нидерландов и Азербайджана в Давосе министр иностранных дел Нидерландов Вопке Хекстра сообщил, что встреча, проведенная в Давосе в январе между премьер-министром Рютте и президентом Алиевым, была инициирована голландской стороной с целью выразить обеспокоенность в связи с блокадой Лачинского коридора, в ходе которой премьер-министр Нидерландов подчеркнул, что гражданское население Нагорного Карабаха не должно стать жертвой политической ситуации и подчеркнул важность разблокирования Лачинского коридора для выполнения пунктов Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Об этом сообщает Федерация армянских организаций Нидерландов.
Министр иностранных дел сообщил, что Нидерланды также активно работают в рамках ЕС и Совета Европы по разблокированию Лачинского коридора, отметив, что Азербайджан плохо выполняет постановления ЕСПЧ.
В ответах на вопросы парламентариев министр иностранных дел Нидерландов подтвердил, что Азербайджан импортирует газ из России для обеспечения выполнения своих обязательств перед Евросоюзом и подчеркивает, что этот вопрос будет поднят Еврокомиссией.
Министр Вопке Хекстра подтверждает оккупацию Азербайджаном территории Армении, подчеркивая, что ЕС призывает Азербайджан вернуться к границв 12 сентября 2022 года.
В своих ответах министр также коснулся вопроса армянских военнопленных, незаконно содержащихся в Азербайджане, заверив, что необходимость их репатриации постоянно поднимается в переговорах с официальными лицами Азербайджана.