Պետք է ամեն ինչ անենք Ռուբեն Վարդանյանին հնարավորինս արագ ազատելու համար․ «Ազնավուր» հիմնադրամ
Սարսափով տեղեկացանք, որ մեր ընկեր Ռուբեն Վարդանյանը ձերբակալվել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից։ Այս մասին ասվում է «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և տնօրենների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրի հայտարարության մեջ։
«Ռուբենը միացավ Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) ժողովրդին՝ վտանգի ենթարկելով իր կյանքը՝ փորձելով փրկել այս տարածքն ու նրա բնակիչներին՝ նախապես իմանալով, որ հաջողության հասնելու հնարավորությունները փոքր են։ Նա ավելի քան ինը ամիս ապրեց շրջափակման մեջ, իր սիրելիներից հեռու և ծանր պայմաններում։
Չնայած իր դեմ սկսված ապատեղեկատվության արշավին՝ Ռուբենը հայրենասեր և բարերար է, ով շատ բան է արել հայ ժողովրդի համար։ Ահա մի քանի օրինակ՝ Տաթևի վանքի վերականգնումը, Դիլիջանում UWC դպրոցի ստեղծումը, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության ստեղծումը և շատ ուրիշներ։
Երբ ես ու հայրս 2015-ին հանդիպեցինք Ռուբենին «Ավրորա» մրցանակի արարողության ժամանակ Նուբար Աֆեյանի և Վարդան Գրեգորյանի հետ, մենք նրանց հետ կիսեցինք Հայաստանում «Ազնավուր» հիմնադրամը ստեղծելու մեր ցանկությունը: Ռուբենը մեր տրամադրության տակ դրեց իր ողջ թիմը, և մենք արագ կարողացանք Հայաստանում ստեղծել «Ազնավուր» հիմնադրամը։ Մեզ միակը չէ, որ օգնել է Ռուբենը, և նրա շնորհիվ մենք միացել ենք Հայաստանում հաստատված սփյուռքի բազմաթիվ այլ անդամների՝ փորձելով ավելի լավ ապագա կառուցել մեր երկրի համար։
Այս բոլոր տարիներին մենք հաճույք ենք ունեցել աշխատելու Ռուբենի, ինչպես նաև նրա օրինակելի ընտանիքի՝ Վերոնիկա Զոնաբենդի և նրա երեխաների հետ։ Մեր աջակցությունն ու շնորհակալությունն ենք ուզում հայտնել Ռուբենին։ Մեզ պետք են Ռուբենի նման նվիրյալ մարդիկ, և մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ նա հնարավորինս արագ ազատ արձակվի»։

«Фонд Азнавура»: Мы должны сделать все, чтобы освободить Рубена Варданяна как можно быстрее
Мы с ужасом узнали, что наш друг Рубен Варданян  был арестован властями Азербайджана. Об этом говорится в заявлении сооснователя и председателя совета директоров «Фонда Азнавур» Николя Азнавура.
«Рубен присоединился к народу Арцаха (Нагорного Карабаха), рискуя своей жизнью, чтобы попытаться спасти эту территорию и ее жителей, заранее зная, что шансы на успех невелики. Он прожил более девяти месяцев в блокаде, вдали от своих близких и в тяжелых условиях.
Несмотря на развернувшуюся против него кампанию дезинформации, Рубен является патриотом и филантропом, который сделал очень многое для армянского народа. Вот несколько примеров: восстановление Татевского монастыря, создание школы UWC в Дилижане, создание Гуманитарной инициативы «Аврора» и многие другие.
Когда мы с отцом встретились с Рубеном в 2015 году на церемонии вручения премии «Аврора» вместе с Нубаром Афеяном и Варданом Грегоряном, мы поделились с ними нашим желанием создать Фонд  Азнавура в Армении. Рубен предоставил в наше распоряжение всю свою команду, и мы быстро смогли создать Фонд Азнавура в Армении. Мы не единственные, кому Рубен помог, и благодаря ему мы присоединились ко многим другим представителям диаспоры, обосновавшимся в Армении, чтобы попытаться построить лучшее будущее для нашей страны.
Все эти годы мы имели удовольствие работать с Рубеном, а также с его образцовой семьей, Вероникой Зонабенд и ее детьми. Мы хотели бы выразить нашу поддержку и благодарность Рубену. Нам абсолютно необходимы такие преданные своему делу люди, как Рубен, и мы должны сделать все, что в наших силах, чтобы его освободить как можно быстрее»