Ռուս-վրացական սահմանին 600-ից ավելի բեռնատարներ են հերթում կանգնած
Ավելի քան 600 բեռնատարներ են կանգնած Հյուսիսային Օսիայի ռուս-վրացական սահմանի Վերին Լարս անցակետով անցնելու համար, չորեքշաբթի «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել են հանրապետության ՆԳՆ մամուլի ծառայությունից։
«Օգոստոսի 30-ին, Մոսկվայի ժամանակով ժամը 05:00-ի դրությամբ, Վերին Լարս անցակետով դեպի Վրաստան անցնելուն 610 ծանր մեքենա է սպասում»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Երկուշաբթի առավոտվա դրությամբ հերթում մինչև 700 ծանր բեռնատար է եղել։
Ավելի վաղ Հյուսիսային Օսիայի փոխվարչապետ Իրբեկ Տոմաևը հայտնել էր, որ ճանապարհային աշխատանքները հանգեցրել են Վերին Լարսի անցակետում ռուս-վրացական սահմանով անցնելու սպասող ծանր բեռնատարների հերթի ավելացմանը։ Նա նաեւ նշել է, որ ճանապարհի աշխատանքները կավարտվեն երեք օրվա ընթացքում։
«Վերին Լարս» անցակետը գտնվում է վրացական ռազմական ճանապարհի վրա, որը ներկայումս միակ ցամաքային ճանապարհն է, որը կապում է ոչ միայն Վրաստանը, այլև Հայաստանը Ռուսաստանի հետ:

Более 600 грузовиков стоят в очереди на границе РФ и Грузии
В очереди на проезд через пункт пропуска «Верхний Ларс» на российско-грузинской границе в Северной Осетии остаются свыше 600 большегрузных машин, сообщили «Интерфаксу» в пресс-службе МВД республики в среду.
«По состоянию на 05:00 мск 30 августа 610 большегрузных транспортных средств ожидают проезда через КПП «Верхний Ларс» в сторону Грузии», - сказал собеседник агентства.
На утро понедельника в очереди находились до 700 большегрузов.
Ранее вице-премьер Северной Осетии Ирбек Томаев сообщал, что дорожные работы привели к росту очереди из большегрузов, ожидающих проезда через российско-грузинскую границу в пункте пропуска «Верхний Ларс». Он также отмечал, что дорожные работы будут выполнены в течение трех дней.
МАПП «Верхний Ларс» находится на Военно-Грузинской дороге - в настоящее время единственном сухопутном маршруте, связывающем с Россией не только Грузию, но и Армению.