Նոր տարաձայնություններ՝ ԱՄՆ-Թուրքիա հարաբերություններում
Վերջերս նոր զարգացումներ են արձանագրվել Շերիդան հրապարակում 2017թ. մայիսին թուրք թիկնապահների կողմից ցուցարարներին ծեծի ենթարկելու միջադեպի պատճառով: Փորձագետները գնահատում են այս զարգացման ազդեցությունը թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում, հայտնում է Ամերիկայի ձայնը:
Վերլուծաբան Մայքլ Ռուբինի կարծիքով, ԱՄՆ արդարադատության նախարարության 2021 թ. մարտի 9-ի որոշումը մեկ քայլ առաջ է Թուրքիային պատասխանատվության ենթարկելու առումով՝ մայրաքաղաք Վաշինգտոնի Շերիդիանի անունը կրող հրապարակում 2017թ. մայիսին Էրդողանի դեմ ցույց իրականացնող ցուցարարներին ծեծելու համար:
Արդարադատության նախարարության կարծիքով թուրք թիկնապահների գործողությունները ողջամիտ չէին, ուստի չեն նախատեսում անձեռնմխելիություն: Չկար որևէ սպառնալիք Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի նկատմամբ: Նույն դիրքորոշմանն են ԱՄՆ Կոնգրեսի երկու պալատների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովները՝ արդարադատության նախարարին ու պետքարտուղարին ուղղված իրենց նամակում: Այս մոտեցումն ամրագրվել է նախօրեին Վաշինգտոնի դատարանի որոշմամբ, որը մերժել է թուրք թիկնապահներին անձեռնմխելիություն շնորհելու թուրքական կողմի հայցը, որի պնդմամբ այս դեպքում անհրաժեշտ է կիրառել առաջնորդների անձեռնմխելիության դրույթը:
«ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը, պետքարտուղարությունը իրենց ճեպազրույցներում նշում են, որ այո, օտարերկրյա առաջնորդներն ունեն անձեռնմխելիություն, բայց դա չի նշանակում, որ նրանց թիկնապահները կարող են պարզապես հարձակվել մարդկանց վրա»,- ասում է Ahval News-ի անգլերեն բաժնի խմբագիր, լրագրող Իլհան Թահիրը:
Թուրք լրագրող Իլհան Թահիրը հակված չէ կարծելու, որ այսպիսով ԱՄՆ նոր վարչակազմը փորձում է պատժել Թուրքիային: Երկու երկրների միջև առկա են բազմաթիվ այլ խնդիրներ, ներառյալ Սիրիայի քրդերի, ժողովրդավարության, մարդու իրավուքնների պաշտպանության, Ս-400 հրթիռների, թուրքական պետական Halkbank-ի և այլ հարցերի շուրջ:
«Չեմ կարծում, որ Բայդենի վարչակազմը ցանկանում է դաս տալ Թուրքիայի ղեկավար Էրդողանին և քաղաքական դիրքորոշում է որդեգրում այս հարցում: Կարծում եմ, որ առկա ապացույցները և բազմաթիվ տեսանյութերը հստակ ցույց են տալիս, որ Թուրքիայի նախագահի թիկնապահները ծեծում են մարդկանց, ովքեր անզեն են՝ հակառակ թուրք փաստաբանների պնդումներին: Ի դեպ մարդկանց մեծ մասն Ամերիկայի քաղաքացիներ են»,- ընդգծում է Թահիրը:
Այս ամենն է՛լ ավելի է սրում Թուրքիայում հակաարևմտյան տրամադրությունները, իսկ իշխանամետ մամուլը անտեսում է ՛՛Շերիդան հրապարակ՛՛-ի գործի նոր ընթացքը: Էրդողանն ԱՄՆ-ին է մեղադրում բոլոր խնդիրների ու ոլորտների ձախողումների մեջ, ներառյալ տմտեսական, քաղաքական, պայքարն ահաբեկչության դեմ կամ քրդական հարց:
«Թուրք հանրությունն արդեն հակաամերիկյան է տրամադրված առնվազն յոթ-ութ տարի շարունակ Էրդողանի հակաամերիկյան հռետորաբանության պատճառով»,-շեշտում է Թահիրը:
Իլհան Թահիրը չի բացառում, որ գալիք ապրիլի 24-ին Սպիտակ տան կողմից Հայոց ցեղասպանության հավանական ճանաչման հարցը կհանգեցնի նոր ճգնաժամի Վաշինգտոնի ու Անկարայի միջև:
«Նախագահ Բայդենը կարող է որակել այն որպես ցեղասպանություն, ի տարբերություն Ռոնալդ Ռեյգանից հետո նախորդ մյուս նախագահների: Սա կարող է վերածվել առաջիկայում մեկ այլ խնդրի»,- նշում է Թահիրը:
Թուրք լրագրողը վստահ է՝ այս բոլոր զարգացումները խորացնում են ճգնաժամը թուրք-ամերիկյան հարաբեչույուններում: Նախագահներ Բայդենի ու Էրդողանի այդպես էլ չկայացած հեռախոսազրույցը դրա վառ ու վերջին քսան տարիների համար աննախադեպ ապացույցն է:

Новые разногласия в отношениях США-Турция
В последнее время по делу об избиении на площади Шеридан в мае 2017 года участников акции протеста турецкими телохранителями произошли новые сдвиги. Эксперты оценивают, какое влияние могут иметь эти процессы на турецко-американские отношения, сообщает «Голос Америки».
По мнению аналитика Майкла Рубина, решение Министерства юстиции США от 9 марта 2021 года является прогрессом в плане привлечения Турции к ответственности за избиение участников акции протеста против Эрдогана в мае 2017 года на площади Шеридиан в Вашингтоне. По мнению Минюста, действия турецких телохранителей были необоснованными, поэтому на них не может распространятся положение о неприкосновенности. Минюст считает, что безопасности Эрдогана ничего не угрожало. Той же позиции придерживаются Комитеты по внешним отношениям обеих палат Конгресса США, которая была отражена в их письме министру юстиции и госсекретарю.
Этот подход закреплен решением Вашингтонского суда, который отклонил иск турецкой стороны о предоставлении неприкосновенности турецким телохранителям. "Министерство юстиции США, Госдепартамент в своих брифингах отмечают, что да, у иностранных лидеров есть иммунитет, но это не означает, что их телохранители могут просто напасть на людей", - сказал журналист, редактор английского отдела Ahval News Илхан Тахир. Турецкий журналист Ильхан Тахир не склонен считать, что таким образом новая администрация США пытается наказать Турцию.
Между двумя странами и так существует множество других проблем, включая вопрос сирийских курдов, проблемы с демократией, защитой прав человека, покупка российских ракет С-400 и другие вопросы. «Не думаю, что администрация Байдена хочет преподнести урок турецкому лидеру Эрдогану и занимает политическую позицию в этом вопросе. Просто имеющиеся доказательства и многочисленные видеоматериалы четко показывают, что телохранители президента Турции избивают людей, которые безоружны, вопреки утверждениям турецких адвокатов. Кстати, большинство избиенных - граждане США», - подчеркивает Таир. Все это еще больше обостряет антизападные настроения в Турции.
Эрдоган продолжает обвинять США в провалах во всех сферах, включая политическую, борьбу с терроризмом или курдский вопрос. «В турецком обществе царят антиамериканские настроения, как минимум, на протяжении семи-восьми лет. И все из-за антиамериканской риторики Эрдогана», - подчеркивает Тахир. Ильхам Тахир не исключает, что вопрос возможного признания Геноцида армян Белым домом 24 апреля приведет к новому кризису между Вашингтоном и Анкарой. "Президент Байден может квалифицировать события начала 20-ого века в Османской Турции, как «геноцид», чего не сделали предыдущие президенты США, кроме Рональда Рейгана.
Это может перерасти в ближайшее время в новую проблему", - отмечает Таир. Турецкий журналист уверен, что все эти развития усугубляют кризис в турецко-американских отношениях.
Так и несостоявшийся телефонный разговор президентов Байдена и Эрдогана является ярким и беспрецедентным доказательством тому.