Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրինագիծը կքննարկվի նոյեմբերի 9-ին
Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի առաջին ընթերցումը տեղի է ունենալու նոյեմբերի 9-ին։ Օրինագիծը ներկայացնելու է պահպանողական խորհրդարանական Թիմ Լաութոնը, նպատակն է պաշտոնական ճանաչման և հիշատակության  միջոցով ոգեկոչել Հայոց ցեղասպանությունը: Օրինագիծն ունի հիմնական երեք դրույթներ․ առաջին՝ Օսմանյան կայսրության և դրան հարակից տարածքներում 1915-1923թթ․ ընթացքում հայության ջարդերի պաշտոնական որակում՝ որպես ցեղասպանություն, երկրորդ՝ ցեղասպանությունների, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության զոհերի ամենամյա ոգեկոչում, երրորդ՝ Հայոց ցեղասպանության և դրան առնչվող մարդու իրավունքների ժամանակակից խախտումների ու պատերազմական հանցագործություների  վերաբերյալ կրթության և հանրային տեղեկացվածության խթանում։
Ըստ Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախմբի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը այդ երկրի համար կարևոր է մի քանի պատճառներով: Նախ՝ օրինագծի ընդունումը կհաստատի Մեծ Բրիտանիայի հավատարմությունը «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և պատժելու մասին» կոնվենցիային և նրա հիմնական արժեքներին։ Երկրորդ՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, Մեծ Բրիտանիան կամրապնդի իր հավատարմությունը համամարդկային իրավունքների պաշտպանությանը, քանի որ նման մասշտաբի հանցագործությունը չճանաչված թողնելը անպատժելիության վտանգավոր ուղերձ է. անպատիժ հանցագործությունը խրախուսվող հանցագործություն է: Երրորդ՝ Միացյալ Թագավորության, որպես համաշխարհային խաղացողի դերն ու պարտականությունն է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և առաջ մղել Ցեղասպանության ուսումնասիրությունը և մեծացնել մարդկության դեմ հանցագործությունների վերաբերյալ հանրային տեղեկացվածությունը:
Մեծ Բրիտանիան արևմտյան այն սակավաթիվ առաջատար երկրներից է, որը չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, ինչը վկայում է արդարադատության հիմնարար հասկացությունների պահպանման կոպիտ ձախողման մասին: Թիմ Լաոթոնի օրինագիծը Մեծ Բրիտանիային հնարավորություն է տալիս շտկելու անարդարության և անպատժելիության այս ընթացքը:
Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախումբը և ՄԹ հայ համայնքը կոչ են անում կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ բրիտանական արժեքները պաշտպանելու և հայ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության համար։ Հայ դատի հանձնախումբն աշխատում է  Թիմ Լաութոնի կողմից ներկայացված օրինագծի անցկացման ուղղությամբ:

Палата общин Соединенного Королевства 9 ноября рассмотрит законопроект о признании Геноцида армян
Первое чтение резолюции о признании Геноцида армян в Палате общин Великобритании состоится 9 ноября. Законопроект представит парламентарий от Консервативной партии Тим Лаутон. Законопроект имеет три основных положения:
1.Резнью армян на территории Османской империи и прилегающих к ней территориях в 1915-1923 гг. официально признать, как «геноцид».
2. Ежегодно поминать жертв геноцидов, в том числе армян.
3. Стимулировать общественную и образовательную информированность о Геноциде армян и связанных с ним нарушениях прав человека и военных преступлениях. В сообщении британского комитета Ай-Дата на этот счет, в частности, говорится: «Признание Геноцида армян важно для этой страны по нескольким причинам.
Во-первых, принятие законопроекта подтвердит приверженность Великобритании Конвенции «О предупреждении и наказании преступления геноцида» и ее основным ценностям. Во-вторых, признав Геноцид армян, Великобритания укрепит свою приверженность защите общечеловеческих прав, поскольку безнаказанность подобных общечеловеческих преступлений чревата их повторением в последующем. В-третьих, роль и обязанность Соединенного Королевства как мирового игрока - признать Геноцид армян и продвигать изучение этой темы, повышая общественную осведомленность о преступлениях против человечности.
Великобритания - одна из немногих ведущих западных стран, которая не признала Геноцид армян, что свидетельствует о грубом провале фундаментальных понятий правосудия. Законопроект Леотона дает возможность Великобритании исправить это и остановить продолжающуюся безнаказанность. Комитет Ай Дата Великобритании и армянская община Соединенного Королевства призывают правительство страны признать Геноцид армян как для защиты британских ценностей, так и защиты прав армянского народа. Комитет «Ай Дата» работает над продвижением законопроекта Лаутона».