Մենք պետք է օգնենք Հայաստանին զինվել․ Ֆրանսիայի Սենատի պատգամավոր
Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազն արձանագրում է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության խախտումը։
Ֆրանսիացի պատգամավորը նշում է, որ այն, ինչ ԵՄ-ն անում է իր դիտորդական առաքելությամբ, լավ է, սակայն հավելում է, որ ավելին անելու անհրաժեշտություն կա, մասնավորապես, Դըվինազը կոչ է արել օգնել Հայաստանին զինվել։
Դըվինազն այս մասին ասել է Հայաստանում լրագրողների հետ զրույցում։ Նա Հայաստան է այցելել՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
«Ադրբեջանը խախտել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը։ Մեր դիրքորոշումն արտահայտված է Սենատի իմ կոլեգաների կողմից։ Այն, ինչ անում է ԵՄ-ն իր դիտորդական առաքելությամբ, լավ է, սակայն մենք պետք է թույլ տանք, որ Հայաստանն ապահովի իր սահմանների անվտանգությունը, այսինքն՝ մենք պետք է օգնենք նրան զինվել»,- հայտարարել է ֆրանսիացի պատգամավորը։

Нужно помочь Армении вооружиться: депутат Сената Франции
Председатель группы дружбы Франция-Армения Сената Франции Жильбер-Люк Девиназ признал нарушение Азербайджаном территориальной целостности Армении.
Он отметил, что направление наблюдательной миссии ЕС, это хорошо, но добавил, что нужно делать больше, в частности, призвал помочь Армении вооружиться.
Об этом Девиназ сказал журналистам, будучи в Армении. Он посетил Армению, чтобы почтить память жертв Геноцида армян. Видеозапись интервью была опубликована телеканалом Armenie_info.TV
«Азербайджан нарушил территориальную целостность Армении. Эту позицию выражают и мои коллеги в Сенате. То, что ЕС делает со своей наблюдательной миссией, это хорошо, но мы должны позволить Армении обеспечить безопасность своих границ, то есть мы должны помочь ей вооружиться», - сказал французский депутат.