Կանադան 2,5 մլն դոլար կհատկացնի Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին օգնելու համար
Կանադան 2,5 մլն դոլար կտրամադրի Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամի հետևանքով առաջացած հրատապ հումանիտար կարիքները հոգալու համար։
«Կանադան խորապես անհանգստացած է Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամի հետևանքով առաջացած հումանիտար կարիքների արագ աճով, որը ստիպել է ավելի քան 70,000 մարդու փախչել Հայաստան անցյալ շաբաթվանից, ինչը օրեցօր ավելանում է», - ասվում է Կանադայի ԱԳՆ-ը հայտարարության մեջ։
Միջազգային զարգացման նախարար Ահմեդ Հուսենը և արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ջոլին հայտարարել են, որ Կանադան 2,5 միլիոն դոլարի մարդասիրական օգնություն է տրամադրում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին՝ ճգնաժամի հետևանքով առաջացած հրատապ կարիքները լուծելու համար: Այս ֆինանսավորումը կօգնի տրամադրել շտապ բժշկական օգնություն, սննդի և սնուցման օգնություն, պաշտպանական ծառայություններ և այլ կյանք փրկող օգնություն:
«Կանադան շարունակում է կոչ անել մարդասիրական օգնության անխոչընդոտ տրամադրել կարիքավոր խաղաղ բնակիչներին՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքին համապատասխան: Քաղաքացիները, այդ թվում՝ ճանապարհին գտնվողները, նույնպես պետք է պաշտպանված լինեն»:
«Կանադան խորապես մտահոգված է այս ճգնաժամի մարդասիրական ազդեցությամբ: Այսօր հայտարարված ֆինանսավորումը կօգնի հրատապ օգնության կարիք ունեցող բազմաթիվ մարդկանց ու համայնքներին»,- ասել է Ահմեդ Հուսենը:
«Կանադան շարունակում է կոչ անել անվտանգ և անսահմանափակ մարդասիրական հասանելիություն տարածաշրջան և հարգել մարդու իրավունքները: Կանադան աջակցում է գործող հրադադարի պահպանմանը և կոչ է անում մշտական դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ Մենք համերաշխ ենք այս ճգնաժամից տուժած մարդկանց հետ, և այսօր հայտարարված աջակցությունը կօգնի նրանց շատ անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերել», - ասաց Մելանի Ջոլին:

Канада выделит $2,5 млн для помощи жителям Нагорного Карабаха
Канада выделит 2,5 млн долларов для удовлетворения неотложных гуманитарных потребностей, возникших в результате кризиса в Нагорном Карабахе.
«Канада глубоко обеспокоена быстрым ростом гуманитарных потребностей, возникших в результате кризиса в Нагорном Карабахе, который с прошлой недели вынудил более 70 000 человек бежать в Армению, и это число увеличивается с каждым днем», - отмечается в заявлении МИД Канада
Министр международного развития Ахмед Хуссен, и министр иностранных дел Мелани Жоли  объявили о предоставлении Канадой 2,5 миллиона долларов США в виде гуманитарной помощи Международному комитету Красного Креста для удовлетворения неотложных потребностей, вызванных кризисом.  Это финансирование поможет предоставить неотложную медицинскую помощь, помощь в области продовольствия и питания, услуг по защите и другую жизненно важную помощь.
«Канада продолжает призывать к беспрепятственной доставке гуманитарной помощи для нуждающихся гражданских лиц в соответствии с международным гуманитарным правом. Гражданские лица, в том числе находящиеся в пути, также должны быть защищены».
«Канада глубоко обеспокоена гуманитарными последствиями этого кризиса. Объявленное сегодня финансирование пойдет на помощь множеству людей и сообществ, которые нуждаются в срочной помощи», - отметил  Ахмед Хуссен.
«Канада продолжает призывать к безопасному и неограниченному гуманитарному доступу в регион и к уважению прав человека. Канада поддерживает сохранение нынешнего режима прекращения огня и призывает к окончательному прекращению боевых действий. Мы солидарны с людьми, пострадавшими от этого кризиса, и объявленная сегодня поддержка поможет им оказать столь необходимую помощь», - заявила Мелани Жоли.