Իրանն իրավունք է վերապահում պատասխանել Իսրայելին Սիրիայում իր խորհրդականի սպանության համար. Քանաանի
Իրանը Իսրայելի գործողությունները գնահատում է որպես ահաբեկչական ակտ, որոնց արդյունքում Սիրիայում զոհվել է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ, Իրանի Զինված ուժերի էլիտար ստորաբաժանումներ) խորհրդական Սեյեդ Ռազի Մուսավին։ Այս մասին հայտնել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Նասեր Քանաանին։
Նա Իսրայելի գործողություններն անվանել է «վախկոտ» եւ նշել, որ «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը իրավունք է վերապահում կատարել անհրաժեշտ պատասխան քայլեր հարմար ժամանակ եւ անհրաժեշտ տեղում»։
Իրանի Tasnim պետական գործակալությունը երկուշաբթի տեղեկացրել է, որ ԻՀՊԿ խորհրդականը զոհվել է Իսրայելի հրթիռային գրոհի ժամանակ Դամասկոսի մերձակայքում։ Դամասկոսում Իրանի դեսպան Հոսեյն Աքբարին նշել է, որ Իսրայելը երեք հրթիռներով հարվածել է այն տանը, որտեղ ապրել է խորհրդականը։ ԻՀՊԿ-ն հաստատել է Մուսավիի մահը։

Канаани: Иран оставляет за собой право на ответ Израилю за убийство своего советника в Сирии
Иран расценивает как террористический акт действия Израиля, в результате которых в Сирии погиб советник Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитные подразделения иранских вооруженных сил) Сейед Рази Мусави. Об этом заявил официальный представитель иранского МИД Насер Канаани.
Канаани назвал действия Израиля «трусливыми» и отметил, что «Исламская Республика Иран оставляет за собой право принять необходимые ответные меры на это действие в подходящее время и месте».
Иранское государственное агентство Tasnim сообщило в понедельник, что советник КСИР погиб в результате ракетной атаки Израиля по окрестностям сирийского Дамаска. Посол Ирана в Дамаске Хосейн Акбари уточнил, что Израиль нанес удар тремя ракетами по дому, в котором жил советник. КСИР подтвердил гибель Мусави.