ՀՀ կառավարությունը լրիվ չափով չի համապատասխանում մարդկանց առեւտրի վերացման նվազագույն չափորոշիչներին․ զեկույց
ՀՀ կառավարությունը լրիվ չափով չի համապատասխանում մարդկանց առեւտրի վերացման նվազագույն չափորոշիչներին, բայց զգալի ջանքեր է գործադրում դրա համար։ Կառավարությունը ջանքերն ավելացրել է նախորդ հաշվետու ժամանակաշրջանի համեմատ, ուստի Հայաստանը մնացել է երկրորդ մակարդակում։ Այս մասին նշվել է պետդեպարտամենտի մարդկանց առեւտրի մասին (TIP) 2024թ. զեկույցում։
Հաշվետվությունում նշվել է, որ ՀՀ կառավարության ջանքերը ներառել են մարդկանց առեւտրի մեջ կասկածվողների ավելի մեծ թվով հետաքննություններ եւ դատական հետապնդումներ, ինչպես նաեւ բացահայտվել են մեծ թվով զոհեր։
«Կառավարությունն ավելացրել է զոհերի պաշտպանության ռեսուրսները, այդ թվում ՀԿ տիրույթում գտնվող ապաստանի համար։ Աշխատանքի եւ սոցիալական գործերի նախարարությունը հրապարակել է հրահանգ սոցաշխատողների համար՝ զոհերին հայտնաբերելու նպատակով, եւ ստեղծել է գրքույկներ առկա պետական ռեսուրսների մասին զոհերին տեղեկացնելու համար»,- նշվել է հաշվետվությունում։
Պետդեպարտամենտում ուշադրություն են հատկացրել նաեւ այն բանին, որ տուժածներից տեղեկություններ հավաքվեն բացթողումների մասին։
«Սակայն կառավարությունը չի կատարել նվազագույն չափորոշիչները մի քանի կարեւոր ոլորտներում։ Արտակարգ արձագանքման ծառայությունները հետեւողականորեն չեն ստուգել բնակչության խոցելի խմբերին՝ մարդկանց առեւտրի նշանների հայտնաբերման համար։ Դատախազները փակել կամ վերաորակավորել են գործերը ապացույցների բացակայության կամ այն պատճառով, որ դրանք զգալիորեն հենվել են տուժածների ցուցմունքների վրա՝ առանց ապացույցների հաստատման։ Իրավապահ մարմիների աշխատակիցները միշտ չէ, որ հենվել են տուժածներին պաշտպանելու մոտեցման, քրեական դատավարությունների վրա, իսկ կառավարությունը չի իրականացրել տուժաներին պաշտպանելուն ուղղված քաղաքականություն։ Կառավարությունը շարունակել է ֆինանսավորել վերինտեգրման զոհերի օգնության ծրագրերը, որոնք երբեմն անբավարար են եղել զոհերի պահանջմունքների լիակատար բավարարման համար։
Կառավարությունն ուժեղացրել է պաշտպանության միջոցները։ Կառավարությունը հայտնաբերել է 25 զոհ 2022թ. վեց զոհերի համեմատ։ 25 զոհերից մարդկանց առեւտրով զբաղվողները օգտագործել են յոթին՝ սեռական շահագործման, 18-ին՝ աշխատանքային առեւտրում; 10 կին, ինը տղամարդ, երեք աղջիկ եւ երեք տղա, երեքը եղել են հաշմանդամ, եւ բոլորը՝ հայեր։
Ինչպես տեղեկացվել է վերջին հինգ տարիներին, մարդկանց առեւտրով զբաղվողները շահագործում են տեղի եւ օտարերկրացի զոհերին Հայաստանում, իսկ հայաստանցի զոհերին՝ արտասահմանում։ Նրանք շահագործում են մի քանի հայ միգրանտների, որոնք աշխատանք են փնտրում Ռուսաստանում, հաճախ խարդախության միջոցով՝ աշխատանքի վարձելու եւ պարտքային կախման միջոցով՝ կապված աշխատանքի տեղավորելու հոնորարների հետ աշխատանքի տեղավորող միջնորդների կողմից։ Մարդկանց առեւտրով զբաղվողները շահագործում են հայ կանանց սեռական եւ աշխատանքային առեւտրի նպատակով, ներառյալ մուրացիկության հարկադրանքը երկրի ներսում։ Նրանք նկատի են առնում իրանցի եւ հնդիկ միգրանտներին, որոնք աշխատանք են փնտրում ոչ ֆորմալ հատվածում՝ շահագործելու համար հարկադիր աշխատանքում, եւ երեխաներին ստիպում են մուրացիկություն անել կամ փողոցում վաճառել իրեր, օրինակ՝ անձեռոցիկներ։ Որոշ երեխաներ աշխատում են գյուղատնտեսությունում, շինարարությունում եւ ծառայությունների ոլորտում երկրի ներսում, որտեղ նրանք խոցելի են մարդկանց առեւտրով զբաղվողների համար։ Գյուղական վայրերի կրթության պակաս ունեցող տղամարդիկ, պետական մանկական հաստատություններում գտնվող երեխաները եւ սահմանափակ հնարավորություներով մարդիկ խիստ խոցելի են մնում աշխատանքային առեւտրի համար։ Մարդկանց առեւտրով զբաղվողները ավելի հաճախ են օգտագործում սոցիալական ցանցերը զոհերին հավաքագրելու համար։ Ավելի քան 100 000 տեղահանված անձինք եւ փախստականներ Լեռնային Ղարաբաղից, որոնք գործազուրկ են, խոցելի են մարդկանց առեւտրի հարցում»,- նշվել է պետդեպարտամենտի հաշվետվությունում։

Госдеп: Правительство Армении не полностью соответствует минимальным стандартам по искоренению торговли людьми
Правительство Армении не полностью соответствует минимальным стандартам по искоренению торговли людьми, но прилагает значительные усилия для этого. Правительство продемонстрировало общее увеличение усилий по сравнению с предыдущим отчетным периодом,  поэтому Армения осталась на втором уровне. Об этом говорится в докладе. Госдепартамента о торговле людьми (TIP) на 2024 год.
В отчете отмечается, что усилия правительства Армении включали расследование и судебное преследование большего числа подозреваемых в торговле людьми, а также выявление большего числа жертв.
«Правительство увеличило ресурсы для защиты жертв, в том числе для приюта, находящегося в ведении НПО. Министерство труда и социальных дел опубликовало руководство для социальных работников по выявлению жертв и разработало брошюры для информирования жертв об имеющихся государственных ресурсах», - говорится в отчете.
В Госдепе также обратили внимание, что и запросило у пострадавших информацию о пробелах в услугах для жертв.
«Однако правительство не выполнило минимальные стандарты в нескольких ключевых областях. Службы экстренного реагирования не проверяли последовательно уязвимые группы населения на наличие признаков торговли людьми. Прокуроры закрыли или переклассифицировали дела из-за отсутствия доказательств или из-за того, что они в значительной степени полагались на показания потерпевших без подтверждающих доказательств. Сотрудники правоохранительных органов не всегда придерживались подхода, ориентированного на потерпевших, в уголовных разбирательствах, а правительство не реализовало политику, ориентированную на потерпевших, и меры по оказанию помощи потерпевшим и свидетелям. Правительство продолжало финансировать программы помощи жертвам реинтеграции, которых порой было недостаточно для полного удовлетворения потребностей жертв.
Правительство усилило меры по защите. Правительство выявило 25 жертв по сравнению с шестью жертвами в 2022 году. Из 25 выявленных жертв торговцы людьми использовали семь в сексуальной эксплуатации и 18 в трудовой торговле; 10 женщин, девять мужчин, трое девочек и трое мальчиков; трое были инвалидами; и все были армянами.
Как сообщалось за последние пять лет, торговцы людьми эксплуатируют местных и иностранных жертв в Армении, а торговцы людьми эксплуатируют жертв из Армении за рубежом. Торговцы людьми эксплуатируют некоторых армянских мигрантов, которые ищут работу в России, часто посредством мошенничества при найме на работу и долговой кабалы, связанной с гонорарами за трудоустройство, со стороны посредников по трудоустройству. Торговцы людьми эксплуатируют армянских женщин в целях сексуальной и трудовой торговли, включая принуждение к попрошайничеству, внутри страны. Торговцы людьми нацелены на иранских и индийских мигрантов, которые охотно ищут работу в неформальном секторе для эксплуатации в принудительном труде и заставляют детей попрошайничать или продавать на улице предметы, например, салфетки. Некоторые дети работают в сельском хозяйстве, строительстве и сфере услуг внутри страны, где они уязвимы для торговли людьми. Малообразованные мужчины в сельской местности, дети, находящиеся в государственных детских учреждениях, и люди с ограниченными возможностями остаются весьма уязвимыми для трудовой торговли. Торговцы людьми все чаще использовали социальные сети для вербовки жертв. Более 100 000 перемещенных лиц и беженцев из Нагорного Карабаха, испытывающих безработицу, уязвимы для торговли людьми», - говорится в отчете Госдепа.