Աշխարհի քաղաքական առաջնորդները՝ Թրամփի դեմ մահափորձի մասին
Աշխարհի քաղաքական առաջնորդներն արձագանքել են ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի դեմ մահափորձի մասին լուրին։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն առաջին արձագանքողներից էր, հայտնում է USA Today-ը։
Ըստ Նաթանյահուի, ինքը և իր կինն աղոթում են նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի համար։
«Ես և Սառան ցնցված էինք նախագահ Թրամփի վրա ակնհայտ հարձակումից։ Մենք աղոթում ենք նրա անվտանգության և շուտափույթ ապաքինման համար»,- գրել է Իսրայելի վարչապետը X-ի իր միկրոբլոգում։
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը նույնպես շտապել է իր աջակցությունը հայտնել ԱՄՆ նախկին նախագահին, որին նա հանդիպել էր ընդամենը օրեր առաջ Ֆլորիդայում գտնվող Թրամփի Մար-ա-Լագոյի նստավայրում:
«Իմ մտքերն ու աղոթքները նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ են այս մռայլ ժամերին»,- գրել է Օրբանը։
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերն այս առիթով դատապարտել են  քաղաքական բռնության բոլոր ձևերը:
Սթարմերն X-ի իր միկրոբլոգում հայտարարել է, որ «ցնցված է» մահափորձից և որ իր «լավագույն մաղթանքներն» է հղում ԱՄՆ նախկին նախագահին և նրա ընտանիքին։
«Սա չի կարելի գերագնահատել. քաղաքական բռնությունն անընդունելի է», - գրել է Թրյուդոն սոցիալական ցանցերում: «Իմ մտքերը նախկին նախագահ Թրամփի, միջոցառմանը ներկաների և բոլոր ամերիկացիների հետ են»:
Չիլիի նախագահ Գաբրիել Բորիչը հայտարարել է, որ բռնությունը սպառնալիք է ժողովրդավարության համար:
«Չիլիի անունից ես միանշանակ դատապարտում  եմ այն, ինչ տեղի ունեցավ այսօր Միացյալ Նահանգներում։ Մենք նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի շուտափույթ ապաքինման, փաստերի պարզաբանման և արդարադատության հաղթանակի հույս ունենք»,- գրել է Բորիչը։
Թրամփի դեմ մահափորձին արձագանքել է նաև Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
«Ես խորապես ցնցված եմ նախկին նախագահ Թրամփի նախընտրական հանրահավաքում հրաձգությունից։ Մաղթում եմ Դոնալդ Թրամփին շուտափույթ ապաքինում... Քաղաքական բռնությունը տեղ չունի ժողովրդավարության մեջ»,- ասել է նա։
Իր հերթին ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը հայտարարել է, որ ցնցված է Թրամփի վրա հարձակման լուրից։
«Հերթական անգամ մենք ականատես ենք լինում քաղաքական գործիչների նկատմամբ անընդունելի բռնությունների»,- ասել է նա։
Միջադեպին արձագանքել է նաև Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
«Նման բռնությանն արդարացում չկա, այն տեղ չունի աշխարհում։ Բռնությունը երբեք չպետք է գերիշխի»,- նշել է Զելենսկին։

Мировые лидеры отреагировали на новость о покушении на Трампа
Мировые политические лидеры во всем мире отреагировали на новость о покушении на экс-президента, кандидата в президенты США Дональда Трампа.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху был одним из первых, кто откликнулся, сообщает USA Today.
По словам Нетаньяху,  он и его жена молятся за бывшего президента Дональда Трампа.
«Мы с Сарой были шокированы очевидным нападением на президента Трампа.  Мы молимся за его безопасность и скорейшее выздоровление», - написал израильский премьер в своем микроблоге в Х.
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан также поспешил выразить свою поддержку бывшему президенту США, с которым он встречался всего за несколько дней до этого в резиденции Трампа в Мар-а-Лаго во Флориде.
«Мои мысли и молитвы с президентом Дональдом Трампом в эти мрачные часы», - написал Орбан.
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо и премьер-министр Великобритании Кир Стармер в связи с этим осудили все формы политического насилия.
Стармер в своем микроблоге в X заявил, что он «потрясен» покушением на убийство и что он передает бывшему президенту США и его семье свои «наилучшие пожелания».
Трюдо сказал, что его «тошнит» от стрельбы.
«Это невозможно переоценить - политическое насилие неприемлемо, - написал Трюдо в социальных сетях. - Мои мысли с бывшим президентом Трампом, присутствующими на мероприятии и всеми американцами».
Президент Чили Габриэль Борич заявил, что насилие является угрозой демократии.
«От имени Чили я выражаю наше безоговорочное осуждение того, что произошло сегодня в Соединенных Штатах. Мы надеемся на скорейшее выздоровление бывшего президента Дональда Трампа, выяснение фактов и торжество справедливости», - написал Борич.
На попытку убийства Трампа отреагировала также глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен.
«Я глубоко шокирована стрельбой во время предвыборного митинга бывшего президента Трампа. Я желаю Дональду Трампу скорейшего выздоровления… Политическому насилию нет места в демократии», - отметила она.
В свою очередь глава дипломатии ЕС Жозеп Борррель заявил, что потрясен новостью о нападении на Трампа.
«Мы снова являемся свидетелями неприемлемых актов насилия в отношении политиков», - отметил он.
На произошедшее отреагировал также президент Украины Владимир Зеленский.
«Такому насилию нет оправдания, ему нет места нигде в мире. Насилие никогда не должно главенствовать», - отметил Зеленский.