ԱՄՆ-ն նոր պատժամիջոցներ է սահմանել զենքի ռուսաստանցի վաճառողների՝ Ռաֆայել Ղազարյանի, Աշոտ Մկրտիչևի, Ալեքսեյ Բուդնևի դեմ
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության արտաքին ակտիվների վերահսկման գրասենյակը (OFAC) պատժամիջոցներ է կիրառել Ռուսաստանի երկու քաղաքացիների և երեք ռուսական կազմակերպությունների նկատմամբ՝ Հյուսիսային Կորեայից Ռուսաստան զենքի վաճառքը հեշտացնելու համար, հայտնում է Ամերիկայի ձայնը։
«Այս գործողությունը նպաստում է ԱՄՆ կառավարության նպատակներին՝ արգելելու և բացահայտելու ԿԺԴՀ-ից Ռուսաստան զենքի փոխանցումը և հիմնված է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության և ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի կողմից սահմանված պատժամիջոցների վրա՝ կապված ԿԺԴՀ-Ռուսաստան զենքի փոխանցումների հետ, ներառյալ ԿԺԴՀ-ում արտադրված զենքի փոխանցումն ու փորձարկումը, մասնավորապես՝ բալիստիկ հրթիռներ Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ օգտագործելու համար»,- ասվում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության պաշտոնական հայտարարության մեջ։
Ռուսաստանը և Հյուսիսային Կորեան իսկապես ուժեղացրել են իրենց ռազմական համագործակցությունը վերջին մեկ տարվա ընթացքում, երբ ԿԺԴՀ-ն Ռուսաստանին բալիստիկ հրթիռներ և զինամթերք է մատակարարել՝ ռազմական տեխնոլոգիաների դիմաց:
«Այսօրվա գործողությունները արտացոլում են Ռուսաստանի հետ Հյուսիսային Կորեայի խորացող ռազմական համագործակցությունը խափանելու մեր հանձնառությունը», - ասել է ֆինանսների փոխնախարար Բրայան Նելսոնը: «Միացյալ Նահանգները կշարունակի միջոցներ ձեռնարկել՝ պատասխանատվության ենթարկելու նրանց, որոնք ձգտում են նպաստել զենքի և այլ նյութերի մատակարարմանը, որոնք Ռուսաստանին հնարավորություն կտան պատերազմ սկսել»:
Գործելով Ռուսաստանում տեղակայված ցանցերի միջոցով՝ այս անձինք փորձել են խուսափել պատժամիջոցներից՝ օգտագործելով ֆրոնտային ընկերությունները՝ ռազմական տեխնիկա տեղափոխելու համար, որոնք նախատեսված են Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի անօրինական ագրեսիան իրականացնելու համար:
2023 թվականի մարտին OFAC-ը Աշոտ Մկրտիչևին ներառել է ցանկի մեջ Ռուսաստանի և Հյուսիսային Կորեայի միջև զենքի գործարքներին նպաստելու փորձի համար։
2023 թվականի օգոստոսին OFAC-ը ցանկում ընդգրկել է ևս երեք ընկերություն, ներառյալ «Վերուս» ՍՊԸ-ն՝ ռուսական ընկերություն, որը կապված էր Մկրտիչևի ցանցի հետ, որը նա օգտագործում էր պատժամիջոցներից խուսափելու համար:
2023 թվականի ընթացքում «Վերուս» ՍՊԸ-ի տնօրեն Ռաֆայել Ղազարյանը Մկրտիչևի հետ աշխատել է ԿԺԴՀ-ի և Ռուսաստանի հետ կապված զենքի գործարքների վրա։
Մասնավորապես, 2023 թվականի հոկտեմբերին Ղազարյանը Մկրտիչևի հետ համակարգել է նրանց համար ականանետեր և զինամթերք մատակարարելու առևտրային առաջարկները։
Ղազարյանն օգտագործել է նաև ռուսական «Տրանս Կապիտալ» ընկերությունը՝ հյուսիսկորեական զենքի վաճառողին ինքնաթիռի բաղադրիչների առաքումն ու առաքումը հեշտացնելու համար։ Բացի այդ, Ղազարյանը ռուսական «Ռաֆորտ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության սեփականատերն է։
2023 թվականի մարտին Ալեքսեյ Բուդնևը հեշտացրել է ռազմական կապի սարքավորումների մատակարարումը Ռուսաստան, որն արտադրվել է Հյուսիսային Կորեայում և նախատեսված է Ռուսաստանի զինված ուժերի համար։ Բուդնևը ռուսական «Տեխնոլոգիա» ՍՊԸ-ի միակ սեփականատերն է:
Ռաֆայել Ղազարյանը, Աշոտ Մկրտիչևը, Ալեքսեյ Բուդնևը և վերը թվարկված ընկերությունները ենթարկվում են պատժամիջոցների՝ Հյուսիսային Կորեա զենքի կամ հարակից նյութերի ուղղակի կամ անուղղակի ներմուծման, արտահանման կամ վերաարտահանման համար։
Այս օրվա դրությամբ վերոնշյալ անձանց սեփականության բոլոր գույքն ու շահերը, որոնք գտնվում են Միացյալ Նահանգներում կամ գտնվում են ԱՄՆ-ի անձանց տիրապետման կամ հսկողության տակ, արգելափակված են և պետք է զեկուցվեն OFAC-ին: Բացի այդ, արգելափակված են ցանկացած կազմակերպություն, որն ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն, անհատապես կամ հավաքականորեն պատկանում է մեկ կամ մի քանի արգելափակված անձանց 50 տոկոսի կամ ավելին:
«Ֆինանսական հաստատությունները և այլ սուբյեկտները, որոնք որոշակի գործարքներ կամ գործողություններ են իրականացնում պատժամիջոցների ենթարկված անձանց և ֆիզիկական անձանց հետ, կարող են ենթարկվել պատժամիջոցների կամ կատարողական գործողությունների: Արգելքները ներառում են որևէ ներդրում կատարել կամ տրամադրել միջոցներ, ապրանքներ կամ ծառայություններ, ինչպես նաև ցանկացած ներդրում ստանալը կամ միջոցների, ապրանքների կամ ծառայությունների տրամադրումը ցանկացած այդպիսի անձից», - ասվում է OFAC-ի հրամանում:
Այս պատժամիջոցների ներդրման վերաբերյալ հայտարարությամբ է հանդես եկել նաև ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլլերը։
«ԿԺԴՀ-ի և Ռուսաստանի միջև խորացող հարաբերությունները լայնածավալ սպառնալիք են ներկայացնում համաշխարհային անվտանգության և զենքի չտարածման միջազգային ռեժիմի համար: Մենք դատապարտում ենք Ռուսաստանի վետոն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևի վրա, որը կերկարաձգեր ՄԱԿ-ի 1718 կոմիտեի փորձագիտական ​​խմբի մանդատը, մի մարմին, որը փաստագրել է ԿԺԴՀ-ի կողմից ՄԱԿ-ի պատժամիջոցների խախտումները: Մենք կշարունակենք ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ Ռուսաստանի և ԿԺԴՀ-ի միջև ապակայունացնող գործընկերությանը դիմակայելու համար և կոչ կանենք միջազգային հանրության մյուս անդամներին միանալ մեզ»,- ասվում է Միլլերի հայտարարության մեջ։

США ввели новые санкции против российских торговцев оружием- Рафаэля Газаряна, Ашота Мкртычева, Алексея Буднева
Управление по контролю за иностранными активами (OFAC) Министерства финансов США ввело санкции в отношении двух российских граждан и трех российских организаций за содействие поставкам оружия из Северной Кореи в Россию, передает  «Голос Америки».
«Эта акция способствует достижению целей правительства США по пресечению и разоблачению поставок оружия между из КНДР в Россию и основывается на санкциях, введенных Министерством финансов США и Государственным департаментом США в отношении поставок оружия КНДР-Россия, включая передачу и испытания оружия, произведенного в КНДР, в частности баллистических ракет для использования Россией против Украины», - говорится в официальном заявлении Минфина США.
Россия и Северная Корея за последний год действительно нарастили свое военное сотрудничество, при этом КНДР поставляла России баллистические ракеты и боеприпасы в обмен на военные технологии.
«Сегодняшние действия отражают наше стремление помешать углубляющемуся военному сотрудничеству КНДР с Россией, - заявил заместитель министра финансов по финансовой разведке и борьбе с терроризмом Брайан Нельсон. - Соединенные Штаты будут продолжать принимать меры по привлечению к ответственности тех, кто стремится способствовать поставкам оружия и других материальных средств, позволяющих России вести войну».
Действуя через сети, расположенные в России, эти физические лица пытались избегать санкций, используя подставные компании для перемещения военной техники, предназначенной для проведения незаконной агрессии России против Украины.
В марте 2023 года OFAC внесло в список Ашота Мкртычева за попытку содействовать сделкам по оружию между Россией и Северной Кореей.
В августе 2023 года OFAC внесло в список еще три компании, в том числе ООО «Верус», российскую компанию, связанную с сетью Мкртычева, используемую им для уклонения от санкций.
На протяжении всего 2023 года директор ООО «Верус» Рафаэль Газарян работал с Мкртычевым по сделкам с оружием с участием КНДР и России.
В частности в октябре 2023 года Газарян координировал с Мкртычевым коммерческие предложения по поставкам минометов и боеприпасов к ним.
Газарян также использовал российскую компанию «Транс КапиталЪ» для содействия отгрузке и доставке авиационных компонентов северокорейскому торговцу оружием. Кроме того, Газарян является владельцем российского общества с ограниченной ответственностью «Рафорт».
В марте 2023 года Алексей Буднев способствовал поставкам в Россию оборудования военной связи, которое было произведено в Северной Корее и предназначено для российских вооруженных сил. Буднев является единственным владельцем российского ООО «Технология».
Рафаэль Газарян, Ашот Мкртычев, Алексей Буднев, и перечисленные выше компании внесены в санкционный список за прямой или косвенный импорт, экспорт или реэкспорт в Северную Корею, или в из нее оружия или связанных с ним материальных средств.
С этого дня все имущество и интересы в собственности указанных выше лиц, которые находятся в Соединенных Штатах или во владении или под контролем лиц из США, блокируются, и о них необходимо сообщать в OFAC. Кроме того, блокируются любые организации, которые прямо или косвенно, индивидуально или в совокупности, на 50 и более процентов принадлежат одному или нескольким заблокированным лицам.
«Финансовые учреждения и другие лица, которые участвуют в определенных сделках или деятельности с юридическими и физическими лицами, находящимися под санкциями, могут подвергнуться санкциям или быть подвергнуты принудительным мерам. Запреты включают в себя внесение любого вклада или предоставление средств, товаров или услуг, а также получение любого вклада или предоставление средств, товаров или услуг от любого такого лица», - говорится в постановлении OFAC.
С заявлением по поводу введения этих санкций выступил также представитель Госдепартамента США Мэтью Миллер.
«Углубляющиеся отношения между КНДР и Россией представляют собой широкомасштабную угрозу глобальной безопасности и международному режиму нераспространения оружия. Мы осуждаем вето России на резолюцию Совета Безопасности ООН, которая продлила бы мандат Экспертной группы Комитета ООН 1718, органа, который документировал нарушения санкций ООН со стороны КНДР. Мы продолжим предпринимать все необходимые шаги для противодействия дестабилизирующему партнерству России и КНДР и призываем других членов международного сообщества присоединиться к нам», - подчеркивается в заявлении Миллера.