Հայաստանն ու Ռուսաստանը կարգավորել են տարաձայնությունները ՀԿԵ-ի գործունեության ոլորտում
Ռուսաստանի եւ Հայաստանի տրանսպորտային գերատեսչությունները կարգավորել են տարաձայնությունները Հարավկովկասյան երկաթուղու գործունեության ոլորտում:
Այս մասին հայտնում է Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Համապատասխան արձանագրությունն այսօր ստորագրել են ՌԴ տրանսպորտի նախարարի տեղակալ, երկաթուղային տրանսպորտի դաշնային գործակալության ղեկավար Վլադիմիր Տոկարևը և ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը: Այսպիսով, վերացվել են բոլոր տարաձայնությունները "Ռուսական երկաթուղիներ" ԲԲԸ-ի դուստր ձեռնարկության ՝ "Հարավկովկասյան երկաթուղի" ՓԲԸ – ի ֆինանսատնտեսական գործունեության վերաբերյալ։
Մասնավորապես, փաստաթղթում ամրագրված է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի պրոֆիլային նախարարությունների համաձայնությունը " ՀԿԵ " ՓԲԸ գործունեության անկախ աուդիտորական ստուգումների արդյունքների հետ, որոնք իրականացվել են 2008 թ. կնքված կոնցեսիոն պայմանագրի գործողության ողջ ընթացքում: Հաստատվել է նաեւ ՀԿԵ-ի կողմից իր ներդրումային պարտավորությունների ամբողջական կատարումը եւ, որպես հետեւանք, կողմերի պահանջների բացակայությունը:
Չնայած կորոնավիրուսային վարակի տարածման հետ կապված գործող սահմանափակող միջոցներին ՝ Հարավկովկասյան երկաթուղու ֆինանսական և արտադրական մի շարք ցուցանիշներ շարունակում են աճել։ Դա թույլ է տալիս դրական գնահատել Ռուսաստանի և Հայաստանի տրանսպորտային փոխադրողների հետագա համատեղ աշխատանքի հեռանկարները։
Արձանագրության ստորագրումը կարևոր դեր է խաղում ՀԿԵ-ի առջև ծառացած մի շարք խնդիրների լուծման գործում։ Խոսքը ինչպես բեռների եւ ուղեւորների փոխադրումների ծավալների ավելացման, այնպես էլ երկաթուղային շարժակազմի թարմացման մասին է։ Կողմերն ընդգծել են ստորագրված փաստաթղթի կարևորությունը և նշել, որ այն կնպաստի մեր երկրների տնտեսական համագործակցության հետագա զարգացմանը:
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի դեկտեմբերին հայտնի դարձավ "Հարավկովկասյան երկաթուղի" ՓԲԸ-ում արձանագրված ակնհայտ չարաշահումների բոլոր հանգամանքները պարզելու, դրանց մասնակից անձանց շրջանակը հստակեցնելու և նրանց գործողությունները նույնացնելու ուղղությամբ քննվող քրեական գործի մասին:
Ի պատասխան՝ "Հարավկովկասյան երկաթուղի" ՓԲԸ-ի մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից իրականացվում են "Հարավկովկասյան երկաթուղի" ՓԲԸ-ում ստուգումների հետ կապված չճշտված տեղեկատվության մշտական հրապարակումներ: Ըստ հայտարարության, 2018 թվականի օգոստոսին ստուգումներ սկսելու առիթ է հանդիսացել ընկերության կողմից 20 հազար դոլարի չափով հարկ չվճարելու փաստը, երբ այդ պահին հարկային հատկացումների կանխավճարը կազմում էր մոտ 1 մլն դոլար:
2020թ. ապրիլին ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, խոսելով հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների մասին, հայտարարեց, որ այն պետք է դրսևորվի բոլոր ոլորտներում: "Եթե խոսենք տնտեսության մասին, ապա մենք հույս ունենք, որ այն դատական գործընթացները, որոնք սկսվել են վերջին երկու տարիների ընթացքում Հայաստանում համատեղ ձեռնարկությունների, այդ թվում ՀԿԵ-ի նկատմամբ, կկարգավորվեն առանց որեւէ փորձ անելու՝ այնտեղ բերել այնպիսի բաներ, որոնք հարիր չեն դաշնակիցների միջեւ: Մենք պետք է հասկանանք, թե ինչ է տեղի ունենում Հայաստանում":
Ես այդ մասին շատ անկեղծ եմ ասում, որովհետև մի քանի բարդ իրավիճակներ են ստեղծվել, որոնց մեջ են հայտնվել ռուսական ընկերությունները։ Եվ հուսով եմ, որ այս բոլոր հարցերը մենք կկարգավորենք փոխադարձ համաձայնությամբ"։

Армения и Россия урегулировали разногласия в сфере деятельности ЮКЖД
Транспортные ведомства России и Армении урегулировали разногласия в сфере деятельности Южно-Кавказской железной дороги. Об этом сообщает пресс-служба Министерства транспорта России.
Соответствующий протокол сегодня подписали заместитель министра транспорта РФ – руководитель Федерального агентства железнодорожного транспорта Владимир Токарев и заместитель министра территориального управления и инфраструктур Республики Армения Армен Симонян. Таким образом были сняты все разногласия в отношении финансово-хозяйственной деятельности дочернего предприятия ОАО «РЖД» – ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» (ЮКЖД).
В частности, в документе зафиксировано согласие профильных министерств России и Армении с результатами независимых аудиторских проверок деятельности ЮКЖД, проведенных за весь период действия концессионного договора, заключенного в 2008 году. Также подтверждено полное исполнение ЮКЖД своих инвестиционных обязательств и, как следствие, отсутствие претензий сторон.
Несмотря на действующие ограничительные меры, связанные с распространением коронавирусной инфекции, финансовые и ряд производственных показателей Южно-Кавказской железной дороги продолжают расти. Это позволяет положительно оценить перспективы дальнейшей совместной работы транспортников России и Армении.
Подписание протокола играет важную роль в решении ряда задач, стоящих перед ЮКЖД. Речь идёт как об увеличении объемов перевозок грузов и пассажиров, так и обновлении железнодорожного подвижного состава. Стороны подчеркнули значимость подписанного документа и отметили, что он будет способствовать дальнейшему развитию экономического сотрудничества наших стран.
Напомним, что в декабре 2018 года стало известно об уголовном деле, расследуемом в Главном управлении по расследованию особо важных дел СК, направленного на выяснение всех обстоятельств зафиксированных в ЗАО "Южно-Кавказская железная дорога" (ЮКЖД) очевидных злоупотреблений, уточнения круга причастных к этому лиц и идентификации их действий.
В ответ в пресс-службе ЗАО «ЮКЖД» заявили, что со стороны Следственного комитета Армении проводятся постоянные вбросы неуточненной информации относительного процесса проверок в ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога». Согласно заявлению, поводом для начала проверок в августе 2018 года стала якобы неуплата налогов компанией в размере $20 тысяч, когда на тот момент предоплата по налоговым отчислениям ЮКЖД составляла порядка $1 млн.
В апреле 2020 года министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, говоря об армяно-российских союзнических отношениях заявил, что оно должно проявляться во всех областях: "Если говорить про экономику, то мы очень рассчитываем, что те судебные процессы, которые начались за последние пару лет в Армении в отношении совместных предприятий, включая ЮКЖД, что они будут урегулированы без каких-либо попыток привнести туда вещи, которые не подобают между союзниками. Я об этом очень откровенно говорю, потому что несколько сложных ситуаций сложилось, в которые попали российские компании. И, надеюсь, что все эти вопросы мы будем регулировать к обоюдному удовлетворению".