Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են համատեղ զորախմբերի միասնական գործողությունների հետ կապված հարցեր
Մարտի 23-ին կայացել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի և Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգույի հեռախոսազրույցը։
Դաշնակից երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են հայկական զինված ուժերում մեկնարկած լայնածավալ բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները, հայ-ռուսական ռազմական համագործակցության, մասնավորապես՝ համատեղ զորախմբերի միասնական գործողությունների հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի կողմից իրականացվող առաքելության ընթացքը։ Հեռախոսազրույցի ընթացքում հատուկ անդրադարձ է կատարվել Սյունիքում իրականացվող անվտանգության միջոցառումներին։
Վաղարշակ Հարությունյանն ու Սերգեյ Շոյգուն քննարկել են նաև տարածաշրջանի ռազմաքաղաքական իրադրությունը։

Министры обороны Армении и России обсудили вопросы двустороннего сотрудничества в РА и Арцахе в сфере безопасности
23 марта состоялся телефонный разговор министра обороны Республики Армения Вагаршака Арутюняна и министра обороны Российской Федерации генерала армии Сергея Шойгу.
Как сообщили в пресс-службе Министерства обороны Армении, главы оборонных ведомств двух стран-союзников обсудили основные направления широкомасштабных реформ в армянских вооруженных силах, вопросы, связанные с армяно-российским военным сотрудничеством, в частности, с совместными действиями воинских частей, а также ход миссии, осуществляемой российским миротворческим контингентом в Нагорном Карабахе.
В ходе телефонного разговора был особо затронут вопрос проводимых в Сюнике мероприятий по безопасности. Вагаршак Арутюнян и Сергей Шойгу обсудили также военно-политическую ситуацию в регионе.