Ադրբեջանի ձեռնարկած սադրանքը նախապես ծրագրված էր․ ՊՆ խոսնակ
Ադրբեջանի ՊՆ-ն պաշտոնապես հայտարարել է «հակահարձակում» սկսելու մասին, ինչը փաստում է, որ գործողությունները վաղուց պլանավորված են եղել։ Այս մասին գրում է ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանայնաը։
«Տարրական գիտելիք ունեցող ցանկացած զինվորական կփաստի, որ հակահարձակման օպերացիայի պլանավորումը շաբաթներ է տևում։ Էսկալացիայի մասին պաշտոնական հաղորդագրությունից րոպեներ անց էլ ադրբեջանական և թուրքական լրատվամիջոցներն առաջնագծից նյութեր են հրապարակում, ինչը ևս փաստում է, որ Ադրբեջանի ձեռնարկած սադրանքը նախապես ծրագրված էր»,- մասնավորապես, ասվում է նրա գրառման մեջ։
Հիշեցնենք՝ այսօր վաղ առավոտից  Արցախ Հանրապետության սամանի ողջ երկայնքով  թշնամին ակտիվ հերտակոծություն է սկսել,  հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփնակաերտը։ Հայկական կողմը խոցել է հակառակորդի երկու ուղղաթիռ և երեք ԱԹՍ: Ադրբեջանական զորքերի՝ մի քանի ուղղությամբ հարձակումները հետ են մղվել։ Հակառակորդը կրել է մարդկային և տեխնիկայի կորուստներ, մասնավորապես՝ երեք տանկ։ Մարտերը շարունակվում են։

Инициированная Азербайджаном провокация была заранее запланирована: пресс-секретарь МО Армении
Минобороны Азербайджана официально заявило о начале "контрнаступления", что свидетельствует о том, что действия давно были запланированы. Об этом пишет пресс-секретарь МО Шушан Степанян.
«Любой военный, обладающий элементарными знаниями, подтвердит, что планирование операции контрнаступления длится неделями. Спустя несколько минут после официального сообщения об эскалации азербайджанские и турецкие СМИ публикуют с передовой материалы, что также свидетельствует о том, что предпринятая Азербайджаном провокация заранее была запланирована»,- в частности, говорится в записи.
Напомним, что сегодня с раннего утра по всему периметру Республики Арцах противник начал активные обстрелы, обстреливаются также мирные населенные пункты, в том числе столица Степнакаерт. Армянская сторона сбила два вертолета противника и три БПЛА. Противник понес человеческие и технические потери, в частности, три танка. Бои продолжаются.