Ռուսաստանը և Ադրբեջանը քննարկում են հայ բնակչության՝ Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձի հեռանկարները․ Զախարովա
Ռուս-ադրբեջանական հաջորդ շփումների նախապատրաստական ​​աշխատանքները շարունակվում են ռուսական խաղաղապահ զորակազմի գործունեության վերաբերյալ։ Մեր երկխոսությունն այս ոլորտում կանոնավոր է և կառուցողական։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ լրագրողների խնդրանքով մեկնաբանելով ռուսական կողմի մոտեցումները Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահների ապագայի վերաբերյալ։
«Քննարկված հարցերի թվում են հայ բնակչության՝ Ղարաբաղ վերադառնալու հեռանկարները՝ նրանց իրավունքների և անվտանգության պատշաճ ապահովմամբ, համատեղ պարեկային հսկողության կազմակերպումը, մշակութային, պատմական և կրոնական ժառանգության հուշարձանների պահպանությունը»,- ասել է նա։

Захарова: РФ и Азербайджан обсуждают перспективы возвращения армянского населения в Нагорный Карабах
Продолжается подготовка очередных российско-азербайджанских контактов относительно деятельности российского миротворческого контингента. Наш диалог в этой сфере носит регулярный характер и выстраивается в конструктивном ключе. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ходе брифинга на просьбу журналиста прокомментировать подходы российской стороны относительно будущего РМК в Нагорном Карабахе.
«В числе обсуждаемых вопросов – перспективы возвращения армянского населения в Карабах при надлежащем обеспечении его прав и безопасности, организация совместного патрулирования, охрана памятников культурно-исторического и религиозного наследия», - сказала она.