Ռուս խաղաղապահների հեռանալը ճիշտ որոշում է. ՌԴ Պետդումայի պաշտպանության կոմիտեի անդամ
ՌԴ Պետդումայի պաշտպանության կոմիտեի անդամ, գեներալ-լեյտենանտ Վիկտոր Սոբոլևը նշել է, որ ռուս խաղաղապահների ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղում անտեղի է դարձել։
«Հայաստանը հրաժարվեց Ղարաբաղից: Մենք որոշ պայմանավորվածությունների հիման վրա էինք այնտեղ խաղաղապահներ պահպանելու։ Քանի որ Հայաստանը նման որոշում ընդունեց, ռուսական ուժերի հետագա ներկայությունն անտեղի դարձավ»,- ըստ Газета-ի՝ ասել է Սոբոլևը:
Նա ընդգծել է, թե իր համար անհասկանալի է Երևանի այդ քայլը։ «Ինչ վերաբերում է ռուս խաղաղապահների հեռանալուն, դա ճիշտ որոշում է»,- նշել է Սոբոլևը՝ շեշտելով, որ եթե Հայաստանը չի ուզում, Ռուսաստանը հո չի՞ «զոռելու»:

Член комитета Госдумы РФ по обороне: уход российских миротворцев - правильное решение
Член комитета Госдумы РФ по обороне генерал-лейтенант Виктор Соболев считает, что нахождение российских миротворцев в Нагорном Карабахе стало ненужным.
«Армения отказалась от Карабаха. Мы же должны на основании каких-то договоренностей там содержать миротворцев. Так как Армения приняла такое решение, дальнейшее пребывание сил России стало нецелесообразным», - заявил он, пишет Газета.
Он отметил, что «этот шаг Еревана для него непонятен». «Что касается ухода российских миротворцев, то это правильное решение. Если они [Армения] не хотят, мы что, сами будем навязываться?» — задался вопросом депутат.