Պատերազմն ու պանդեմիան լրջագույն վնաս են հասցրել Հայաստանի և Արցախի տնտեսություններին, ինչը ծանր հետևանքներ կունենա ապագայում, իսկ ահա Ադրբեջանն ուժեղ ցնցումներ չի զգում. Մանասերյան
2020 թվականը կհիշվի ոչ միայն երկրի տնտեսության անկմամբ, այլեւ հակասական միտումներով ու իրադարձություններով, որոնց դասերը պետք է հաշվի առնել զարգացման հեռանկարային ծրագրեր կազմելիս, ինչպես նաեւ ապագայի կանխատեսումների համար: Այս մասին այսօր Հայաստանի տնտեսությունը 2020 թվականին ՝ ԵՏՄ-ին երկրի անդամակցության համատեքստում. Հարավային Կովկասի տրանսպորտային հաղորդակցությունների աշխատանքի վերսկսման հեռանկարը» թեմայով Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ ասաց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը։ Ասուլիսը կազմակերպված է Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կողմից:
Նրա խոսքով ՝ Հայաստանի և Արցախի տնտեսություններին հիմնական վնաս է հասցրել պատերազմը և դրա հետևանքները։ Սոտքում և Արցախի տարբեր շրջաններում  դադարեցվել է բնական ռեսուրսների արդյունահանումը(ոսկի, պղինձ, մոլիբդեն և այլն), կտրուկ նվազել են ներդրումները տարածաշրջանում։ «Պատերազմի ծախսերը Հայաստանի տնտեսության համար ծանր հետեւանքներ կունենան ապագայում, իսկ բանակի վերազինման համար մեծ ֆինանսական ներդրումներ կպահանջվեն։ Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա պատերազմի ամեն օրը այդ երկրի բյուջեի վրա 50-80 մլն դոլար է արժեցել։ Սակայն հաշվի առնելով Ադրբեջանի ռազմավարական պահուստները 50 մլրդ դոլարի սահմաններում, կարելի է նշել, որ երկիրը չի զգացել և չի զգա ուժեղ տնտեսական ցնցումներ։ Ավելի շատ նա կորցնում է համաճարակի եւ նավթի ցածր գների պատճառով։ Կարևոր է նշել, որ նույնիսկ առանց հաշվի առնելու թագա-տնտեսական ճգնաժամի բացասական հետևանքները և Արցախում պատերազմի ծանր հետևանքները, կարելի էր ակնկալել տնտեսության աճի տեմպերի էական դանդաղում և անկում նրա առանձին ոլորտներում։ Նշվածի պատճառներից մեկը տնտեսության կառավարման նկատմամբ ոչ կոմպետենտ վերաբերմունքն է և ՀՀ կառավարության սոցիալ-տնտեսական խիստ անարդյունավետ քաղաքականությունը»,- պարզաբանեց Մանասերյանը։
Արդյունքում, ըստ նրա, Հայաստանի արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը 2020 թվականի հունվար-դեկտեմբերին ընթացիկ գներով կազմել է 2 տրլն 70 մլրդ 286.5 մլն դրամ (ավելի քան 4 մլրդ 233 մլն 628 001 ԱՄՆ դոլար): 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ այդ ծավալը նվազել է 0.9% - ով ։ 2020 թվականի դեկտեմբերին արտադրության ծավալը կազմել է 238 մլրդ 183,4 մլն դրամ, 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ այդ ծավալը նվազել է 5,8% — ով, իսկ անցյալ տարվա նոյեմբերի համեմատ ՝ 14,4% - ով:
Նախորդ տարվա 12 ամիսների ընթացքում լեռնահանքային արդյունաբերության և հանքերի շահագործման արտադրությունը կազմել է 403 մլրդ 95.6 մլն դրամ և 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը գերազանցել է 11.6% - ով (աճի ամենամեծ ցուցանիշը): 2020 թվականի դեկտեմբերին տվյալ ոլորտում արտադրությունը հասել է 39 մլրդ 935.9 մլն դրամի։ Մշակող արդյունաբերությունը 2020 թվականի հունվար-դեկտեմբերին տվել է 1 տրլն 387 մլրդ 923.7 մլն դրամի արտադրանք ՝ 3.9% - ով պակաս, քան 2019 թվականի նույն ժամանակահատվածում, նախորդ տարվա դեկտեմբերին այդ ցուցանիշը հասել է 170 մլրդ 320.9 մլն դրամի ՝ 7.3% - ով պակաս, քան 2019 թվականի նույն ամսում, և 17.7% - ով ավելի, քան 2020 թվականի նոյեմբերին:
Նախորդ տարի էլեկտրաէներգիայի և գազի մատակարարման ոլորտում արտադրվել է 257 մլրդ 843,1 մլն դրամի արտադրանք։ Նախորդ տարվա համեմատ աճը կազմել է 0,1 տոկոս։ 2020 թվականի դեկտեմբերին ոլորտի արտադրանքը կազմել է 26 մլրդ 273.6 մլն դրամ և 2019 թվականի դեկտեմբերի համեմատ կրճատվել է 3.0% - ով (1):
Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2020 թ. - ին 7.5% անկում է գրանցել 2019 թ. - ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ծառայությունների ոլորտում և շինարարության ոլորտում տարվա ընթացքում արձանագրված զգալի անկմամբ: Թույլ ներքին պահանջարկի ձեւավորման վրա հիմնականում ազդել է մասնավոր սպառման զգալի անկումը, ինչն էլ իր հերթին պայմանավորված էր առկա անորոշության պայմաններում բնակչության զգուշավոր վարքագծով, ինչպես նաեւ վարկավորման աճի տեմպերի դանդաղմամբ, հատկապես վերջին ամիսներին: «Հայաստանի Հանրապետությունում սպառողական գների ինդեքսը 2021 թվականին» հաշվետվության համաձայն, 2020 թվականի հունվարի համեմատ, օրինակ, արեւածաղկի ձեթի միջին գինն աճել է 44,3 տոկոսով, շաքարավազի եւ շաքարավազի միջին գինը ՝ 40,7 տոկոսով, ձվի ՝ 26,4 տոկոսով: Ընդհանուր առմամբ, պարենային ապրանքների, խմիչքների և ծխախոտի գներն այս տարվա հունվարին նախորդ տարվա հունվարի համեմատ աճել են 6,8% — ով, ոչ պարենային ապրանքներինը ՝ 5,5% - ով: Պարենային ապրանքների գների աճը նկատում են նաև հասարակ քաղաքացիները ։
Նշենք, որ էական փոփոխություններ են տեղի ունեցել նաև արժութային շուկայում ։ 2021 թվականի հունվարին ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 521.2 դրամ, ինչը 8.8% — ով գերազանցում է 2020 թվականի հունվարի համապատասխան ցուցանիշը ' 479.2 դրամ: Մեր գնահատականներով ՝ 2020թ. գործազրկության մակարդակը (ավելի քան 20%) Հայաստանում աճել է ոչ միայն տնտեսական իրավիճակի վատթարացման և պատերազմի ծանր հետևանքների հաշվին, այլ նաև լոքդաունի և գործարար ակտիվության անկման պատճառով Ռուսաստանում և այլ երկրներում, որոնք Հայաստանից աշխատողներ են ընդունում։ Ժամանակավոր ազատ աշխատուժի ավելցուկը պահանջարկ է գտնում տարբեր երկրներում՝ արդեն 2021թ. սկզբին համաճարակի հետ կապված իրավիճակի աստիճանական բարելավմամբ։
Նշված պատճառներով կտրուկ նվազել են նաև ներդրումները Հայաստանի տնտեսության մեջ։ Արդյունքում ՝ կառավարությունը 750 մլն դոլարի պետական պարտքի չափը ավելացրել է Հայաստանի համար աննախադեպ ցածր՝ 3.8 տոկոս տոկոսադրույքով։ 2020 թվականի դեկտեմբերի վերջի դրությամբ Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 7 մլրդ 968,5 մլն դոլար, Այսինքն ՝ անցած տարվա ընթացքում այդ պարտքն ավելացել է 647,2 մլն դոլարով ։
Չնայած տնտեսության ընդհանուր անկմանը, ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով, 2020 թվականին գյուղատնտեսության ոլորտում ՀՆԱ - ն աճել է 1,4 տոկոսով: Բուսաբուծության ոլորտում գրանցվել է 2.3 տոկոս աճ, անասնաբուծության ոլորտում ' 0.6 տոկոս աճ: 2021 թվականին նախատեսվում է ապահովագրման ենթակա գյուղատնտեսական մշակաբույսերի թիվը հասցնել 11-ի ՝ Հայաստանի բոլոր մարզերում ծրագրի իրականացման համար։ Առաջընթաց է գրանցվել տոհմային անասնաբուծության և անասնաբուծության ծրագրի իրականացման շրջանակներում։ Համաշխարհային բանկի 2020-2021 թթ. վարկերի համար պայմանագրեր են ստորագրվել 57 վերամշակող ընկերությունների հետ՝ արտադրական հզորությունների արդիականացման և սննդամթերքի պահպանման անվտանգության համակարգերի ներդրման համար։
Ինչ վերաբերում է ԵՏՄ — ում Հայաստանի ցուցանիշներին, ապա նրա մանրածախ առևտրի շրջանառությունը կրճատվել է 16,6 տոկոսով. Հայաստանում գյուղատնտեսական մթերքների արտադրությունն աճել է 1,5 տոկոսով, ինչը 2,3 տոկոսով ավելի է ԵԱՏՄ-ում գրանցված աճից: Ընդհանուր առմամբ կորոնավիրուսի պանդեմիան և դրա հետևանքով առաջացած գործընթացները բացասաբար են ազդել Եվրասիական տնտեսական միության տնտեսության վրա։ ԵԱՏՄ-ում 2020 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին նկատվել է հիմնական սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշների նվազում, բացառությամբ գյուղատնտեսության արտադրանքի արտադրության: Հատկանշական է, որ նշված ժամանակահատվածում ԵԱՏՄ բոլոր երկրներում գյուղատնտեսական արտադրանքի արտադրությունն աճել է։ Այնուամենայնիվ, կորոնավիրուսի պանդեմիան բացասաբար է ազդել ԵԱՏՄ տնտեսության վրա ։
Միակ երկիրն աշխարհում, որը կարողացել է ապահովել փոքր աճ Չինաստանն է: Այլ պետություններում արձանագրվել է ՀՆԱ-ի ծավալների անկում։ Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ երկրներին, ապա ամենամեծ վնասն արձանագրվել է ծառայությունների և զբոսաշրջության ոլորտներում։ Այն բանին, որ ԵԱՏՄ-ի երկրները ճգնաժամից դուրս են եկել նվազագույն կորուստներով, փոքր չափով նպաստել են կառավարությունների կողմից ընդունված բիզնեսի ֆինանսական աջակցության միջոցները: Ընթացիկ տարում սպասվում է ԵԱՏՄ երկրների տնտեսությունների աճ, սակայն հստակ կանխատեսումներ անելը դժվար է։ Տնտեսական ակտիվությունն արդեն նկատելի է միայն այն բանից, թե ինչպես է աճել ԵԱՏՄ-ում, մասնավորապես, Ռուսաստանում աշխատուժի պահանջը։
Կայուն է նաև հայկական արտահանումը Ռուսաստան ՝ կրճատվելով ընդամենը 11% - ով, այն դեպքում, երբ արտահանումը դեպի ԵԱՏՄ նվազել է գրեթե մեկ երրորդով։ Չափավոր էր նաև դրամի արժեզրկումը։ Կարելի է կանխատեսել գործազրկության աճ տնտեսական անկման ֆոնին ՝ 19 տոկոսից մինչեւ 24 տոկոս։ Ընդհանուր առմամբ արտահանումը նվազել է 5,2 տոկոսով, իսկ ներմուծումը ՝ 15,9 տոկոսով։ Արտահանողների արտադրանքի գների նվազումը մասամբ փոխհատուցվել է մատակարարման ֆիզիկական ծավալների, առաջին հերթին ֆրուտոցիտային մետաղների խտանյութի ավելացմամբ: Կայունացում մտցնելու համար կարևոր է շեշտը դնել արտահանման զարգացման վրա ՝ Նախ և առաջ ԵԱՏՄ ուղղությամբ։ Այդ կապակցությամբ Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին դրական ազդեցություն ունեցավ նրա արտահանման հոսքերի դինամիկայի վրա։ 2015-2019թթ. տվյալներով ՝ Հայաստանն առավել մեծ օգուտ է ստացել ԵԱՏՄ-ին մասնակցությունից, նրա ներտարածաշրջանային արտահանման ծավալն աճել է 2,4 անգամ ՝ կազմելով ավելի քան 1,3 մլրդ դոլար կամ ՀՆԱ-ի գրեթե 10 տոկոսը:

Война и пандемия нанесли серьезнейший ущерб экономикам Армении и Арцаха, что обернется тяжелыми последствиями в будущем, а вот Азербайджан не испытывает сильных потрясений: Манасерян
2020 год запомнится не только спадом в экономике страны, но и противоречивыми тенденциями и событиями, уроки которых следует учитывать при составлении перспективных планов развития, а также для прогнозов на будущее. Об этом сегодня во время телемоста Ереван-Москва на тему «Экономика Армении в 2020 году в контексте членства страны в ЕАЭС. О перспективе возобновления работы транспортных коммуникаций Южного Кавказа», организованной Евразийским экспертным клубом заявил Доктор экономических наук Татул Манасерян.
По его словам, основной ущерб экономикам Армении и Арцаха нанесла война и ее последствия. «Приостановлена добыча природных ресурсов в Сотке и в разных районах Арцаха (золото, медь, молибден и др.), резко сократились инвестиции в регион. Затраты на войну для экономики Армении обернутся тяжелыми последствиями в будущем, а для перевооружения армии потребуются большие финансовые вложения. Что касается Азербайджана, то каждый день войны обходился бюджету этой страны в $ 50−80 млн. Но учитывая стратегические резервы Азербайджана в районе $ 50 млрд, можно отметить, что страна не испытывала и не испытает сильных экономических потрясений. Куда больше она теряет от пандемии и низких цен на нефть. Важно отметить, что даже без учета негативного последствия короно-экономического кризиса и тяжелых последствий войны в Арцахе, можно было ожидать существенного замедления темпов роста экономики и спада в ее отдельных отраслях.  Одна из причин отмеченного, некомпетентное отношение к управлению экономикой и крайне неэффективная социально-экономическая политика правительства Армении»,- разяснил Манасерян.
В результате, по его словам, объем промышленной продукции Армении в январе-декабре 2020 года в текущих ценах составил 2 трлн 70 млрд 286.5 млн драмов (более 4 млрд 233 млн 628 001 долларов США). По сравнению с тем же периодом 2019 года этот объем снизился на 0.9%. В декабре 2020 года объем производства составил 238 млрд 183,4 млн драмов, по сравнению с тем же периодом 2019 года этот объем снизился на 5,8%, а по сравнению с ноябрем прошлого года — на 14,4%.
За 12 месяцев прошлого года производство горнорудной промышленности и эксплуатации месторождений составило 403 млрд 95.6 млн драмов и превысило аналогичный показатель 2019 года на 11.6% (самый большой показатель роста). В декабре 2020 года производство в данной отрасли достигло 39 млрд 935.9 млн драмов. Обрабатывающая промышленность в январе-декабре 2020 года дала продукцию на 1 трлн 387 млрд 923.7 млн драмов — на 3.9% меньше, чем за тот же период 2019 года, в декабре прошлого года этот показатель достиг 170 млрд 320.9 млн драмов — на 7.3% меньше, чем за тот же месяц 2019 года, и на 17.7% больше, чем в ноябре 2020 года.
В прошлом году в сфере поставок электроэнергии и газа было выпущено продукции на 257 млрд 843,1 млн драмов. Рост по сравнению с прошлым годом составил 0,1%. В декабре 2020 года продукция сферы составила 26 млрд 273.6 млн драмов и сократилась по сравнению с декабрем 2019 года на 3.0%(1).
Показатель экономической активности в 2020 г. зарегистрировал спад на 7,5% по сравнению с аналогичным периодом 2019 года, что, в основном, обусловлено значительным спадом в сфере услуг и секторе строительства в течение года. На формирование слабого внутреннего спроса, в основном, повлияло значительное снижение частного потребления, что, в свою очередь, было вызвано осторожным поведением населения в условиях существующей неопределенности, а также замедлением темпов роста кредитования, особенно, в последние месяцы. Согласно отчету «Индекс потребительских цен в Республике Армения в 2021 году», по сравнению с январем 2020 года, например, средняя цена на подсолнечное масло увеличилась на 44,3%, на сахар и сахарный песок — на 40,7%, на яйца — на 26,4%. В целом, цены на продукты питания, напитки и табак в январе этого года по сравнению с январем прошлого года выросли на 6,8%, на непродовольственные товары — на 5,5%. Рост цен на продовольственные товары также замечают и простые граждане.
Отметим, что существенные изменения произошли также на валютном рынке. В январе 2021 года средний расчетный курс армянского драма к доллару США составил 521,2 драма, что на 8,8% выше соответствующего показателя января 2020 года — 479,2 драма. По нашим оценкам в 2020г. уровень безработицы (более 20%) в Армении вырос не только за счет ухудшения внутриэкономической ситуации и тяжелых последствий войны, но и из-за локдауна и спада деловой активности в России и в других странах, принимающих рабочих из Армении. Избыток временно свободной рабочей силы находит спрос в разных странах с постепенным улучшением ситуации, связанной с пандемией уже в начале 2021г.
В силу указанных причин резко сократились также инвестиции в экономику Армении. В результате, правительство увеличило размер госдолга на сумму 750 млн долларов по беспрецедентно низкой для Армении процентной ставке 3,8%. По состоянию на конец декабря 2020 года, госдолг Армении составлял 7 млрд 968,5 млн долларов, то есть, за прошедший год этот долг увеличился на 647,2 млн долларов.
Несмотря на общий спад в экономике, по данным Национального статистического комитета, в 2020 г. ВВП в сельскохозяйственном секторе вырос на 1,4%. В сфере растениеводства зафиксирован рост на 2,3%, животноводства – на 0,6%. В 2021 году планируется количество подлежащих страхованию сельскохозяйственных культур довести до 11 для реализации программы во всех областях Армении. Зафиксирован прогресс в рамках реализации программы племенного животноводства и скотоводства. На кредиты Всемирного банка в 2020–2021 гг. подписаны контракты с 57 перерабатывающими компаниями для модернизации производственных мощностей и внедрения систем безопасности хранения пищевых продуктов.
Что касается показателей Армении в ЕАЭС, то оборот ее розничной торговли сократился на 16,6% — Армения вторая в ЕАЭС. Практически производство сельскохозяйственных продуктов в Армении выросло на 1,5%, что на 2,3% больше роста в ЕАЭС. В целом, пандемия коронавируса и вызванные ею процессы негативно повлияли на экономику Евразийского экономического союза. В ЕАЭС в январе-ноябре 2020 года наблюдалось снижение основных социально-экономических показателей, за исключением производства продукции сельского хозяйства. Примечательно, что за указанный период производство сельскохозяйственной продукции во всех странах ЕАЭС выросло. Тем не менее, пандемия коронавируса негативно повлияла на экономику ЕАЭС.
Единственной страной в мире, которая сумела обеспечить небольшой рост в экономике в прошлом году, стал Китай. В других государствах зафиксировано падение объемов ВВП. Что касается стран ЕАЭС, то наибольший урон зафиксирован в сферах услуг и туризма. Тому, что страны ЕЭАС вышли из кризиса с минимальными потерями, в немалой степени способствовали меры по финансовой поддержке бизнеса, принятые правительствами. В текущем году ожидается рост экономик стран ЕАЭС, но точные прогнозы сейчас делать сложно. Экономическая активность заметна уже только по тому, как вырос запрос на рабочую силу в ЕАЭС, в частности, в России (8).
Устойчивым оказался и армянский экспорт в Россию, сократившись на 11%, тогда как экспорт в ЕАЭС упал почти на треть. Умеренной также была девальвация драма. Можно прогнозировать рост безработицы на фоне экономического спада с 19% до 24%. В целом экспорт снизился на 5,2%, а импорт — на 15,9%. Снижение цен на продукцию экспортеров было частично компенсировано увеличением физических объемов поставок, прежде всего концентрата фрутоцитных металлов. Для внесения стабилизации важно сделать ставку на развитие экспорта — и прежде всего в направлении ЕАЭС. В этой связи членство Армении в ЕАЭС позитивно сказалось на динамике ее экспортных потоков. По данным за 2015-2019 годы, Армения получила наибольшую выгоду от участия в ЕАЭС, объем ее внутрирегионального экспорта вырос в 2,4 раза, составив свыше 1,3 миллиарда долларов или почти 10% ВВП.