Հայոց ցեղասպանությունը չպետք է լինի ուկրաինական պատերազմի կողմնակի վնասը․ Լուիս Մորենո Օկամպո
2022 թվականի դեկտեմբերից սովը դարձել է ցեղասպանության լուռ զենք Լեռնային Ղարաբաղում 120 000 հայերի դեմ։ Այսօր ավելացել է ցեղասպանության նոր մեթոդ՝ ռմբակոծությունը։ Այս մասին ասված է Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի հայտարարության մեջ։
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը օգտվում է ուկրաինական պատերազմի պատճառով ուշադրության պակասից՝ օգտագործելով ցեղասպանությունը՝ ստիպելու իր զոհերին ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավարության ավարտը:
Միջազգային հանրությունը մինչ այժմ հանդուրժել է Ալիևի ցեղասպան գործողությունները։ Ժամանակն է արթնանալու։ Եվրոպական երկրները, ինչպիսին Ֆրանսիան է, կարող են օգնել նախագահներ Ջո Բայդենին և Վլադիմիր Պուտինին միասին աշխատել՝ կանգնեցնելու 2023 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը։
Նախագահ Բայդենը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում խոստացել է զարգացնել համագործակցությունը՝ վերջ դնելու պատերազմի ցավին: Ռուս խաղաղապահները միակ ռազմական ուժերն են, որոնք կարող են պաշտպանել հայերին և այդպիսով օգնել Բայդենին կատարել իր խոստումը։
Եթե Բայդենն ու Պուտինը համաձայնեն համագործակցել այս ասպարեզում, ցեղասպանությունը կարող է ավարտվել մեկ գիշերում։ Հայոց ցեղասպանությունը չպետք է լինի ուկրաինական պատերազմի կողմնակի վնասը»:

Луис Морено Окампо: Геноцид армян не должен быть побочным ущербом украинской войны
С декабря 2022 года голод стал молчаливым оружием геноцида против 120 000 армян в Нагорном Карабахе. Сегодня прибавился новый метод геноцида: бомбардировка. Об этом говорится в заявлении бывшего главного прокурора Международного уголовного суда Луиса Морено Окампо.
«Президент Азербайджана Ильхам Алиев пользуется отсутствием внимания из-за войны в Украине, чтобы использовать геноцид, чтобы заставить своих жертв смириться с прекращением автономии Нагорного Карабаха.
Международное сообщество до сих пор терпело геноцидные действия Алиева. Пришло время проснуться. Европейские страны, такие как Франция, могут помочь президентам Джог Байдену и Владимиру Путина совместными усилиями остановить геноцид армян 2023 года.
Президент Байден пообещал на Генеральной Ассамблее ООН развивать сотрудничество, чтобы положить конец боли войны. Российские миротворцы — единственные  развернутые вооруженные силы, которые могут защитить армян и, таким образом, помочь Байдену выполнить свое обещание.
Если Байден и Путин согласятся сотрудничать на этой арене, геноцид может прекратиться за один день. Геноцид армян не должен быть побочным ущербом украинской войны».