Ալիևն Արցախի միջնադարյան մշակույթի գլուխգործոցը ալբանական է ներկայացրել․ՄԻՊ-ն ահազանգում է
ՀՀ ՄԻՊ-ը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Հադրութի շրջանի Ծակուռի գյուղի XII-րդ դարի հայկական Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին որպես ալբանական ներկայացնելու մասին։
«Հրապարակում ենք միայն փաստեր ու այդ փաստերից բխող հարցեր. սա ի՞նչ է, եթե ոչ ատելություն բարձրագույն իշխանության մակարդակով էթնիկ և կրոնական հիմքով, սա ի՞նչ է, եթե ոչ Արցախում էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության քաղաքականության մասին ապացույց, սա ի՞նչ է, եթե ոչ ֆաշիստական վերաբերմունք:
Ադրբեջանի նախագահի խոսքերը բառացի թարգմանությամբ Արցախի Հադրութի շրջանի Ծակուռի գյուղի XII-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին հայկական եկեղեցի այցի ընթացքում. «Սա ալբանական եկեղեցի է: Հայերը փորձել են այս եկեղեցին ևս հայկականացնել, այստեղ հայերենով գրություններ են գրել, բայց դա նրանց չի հաջողվել: Սա մեր հնագույն տաճարն է, մեր ուդի եղբայրների տաճարն է և նրանք այստեղ ևս գալու են: Ինչպես որ մեր մզկիթներն են պղծել, այնպես էլ հնագույն ալբանական տաճար են պղծել հայերը: Բայց մենք վերականգնելու ենք, այս բոլոր գրությունները կեղծ են: Դրանք հետո ավելացված գրություններ են: Նրանք իրենց համար կեղծ պատմություն են ստեղծել: Մինչդեռ, դա նրանց չի հաջողվել (…) թուրքական մզկիթ է: Ամբողջը կեղծել են, դարձրել են աղբանոց: Տե՛ս, այս վայրն ինչ օրն են գցել, հետո էլ ասում են հայկական է»:
Ծակուռիի XII-րդ դարի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին գյուղի նախկին վանքային համալիր "Ծաղկավանքն" է, որից պահպանվել է "Սուրբ Աստվածածին" եկեղեցին։ Ըստ խաչքարերի՝ այն 1198 թվականից է և տարբերվում է իր կլոր դռնով։ Եկեղեցին Արցախի միջնադարյան ճարտարապետական ու մշակույթի գլուխգործոցն է:
Մի քանի օր առաջ նաև հաստատվեց, որ ավերվել է ադրբեջանական վերահսկողության ներքո գտնվող Շուշի քաղաքում գտնվող Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին, որ հայտնի է «Կանաչ ժամ» ժողովրդական անվանումով։ Ընդ որում, եկեղեցին ավերվել է ոչ թե պատերազմի, ոչ թե զինված
հարձակումների ժամանակ, այլ դրանց ավարտից հետո։
Այս փաստերը 2021թ. մարտի 18-ի կարևոր հայտարարությամբ հաստատել է նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն այս փաստերի մասին արձանագրումները ևս կուղարկի միջազգային համապատասխան մարմիններին:
Բայց հատուկ արձանագրում ենք, որ տարիներ ի վեր Ադրբեջանում հայաատյացությունն ու թշնամանքը պետական բարձրագույն մակարդակով սերմանվել է հենց այս կերպ ու դա ոչ միայն էթնիկ, այլ նաև կրոնական հիմքերով է:
Սույն հայտարարությամբ հրապարակված փաստերն ակնհայտ վկայում են, որ Արցախում 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական իշխանություններն իրականացրել են էթնիկ զտումներ ու ցեղասպանության քաղաքականություն և այս ամենը շարունակվում է նաև ներկայում:
Ադրբեջանի նախագահի այս նույն ելույթներից ու բառերից ոգեշնչված էին ադրբեջանական զինվորները խոշտանգում, գլխատում, զվարճանքի համար կտրում մարմինների մասեր ու կատարում այլ վայրագություններ հայկական կողմից զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց նկատմամբ 2016թ. ապրիլյան ու 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմի ընթացքում:

Омбудсмен Армении обратиться по фактам азербайджанского вандализма на оккупированных АР территориях Арцаха в международные инстанции
Омбудсмен Армении Арман Татоян обратился к заявлениям азербайджанского лидера Ильхама Алиева о том, что армянские церкви находящиеся на оккупированных Азербайджаном территориях Арцаха являются албанскими.
«Церковь Сурб Аствацацин XII века в Цакури - бывший монастырский комплекс "Цахкаванк". Из всего комплекса сохранилась лишь церковь "Сурб Аствацацин". Согласно надписям на хачкарах, она была построена в 1198 году. Церковь является шедевром средневековой архитектуры и культуры Арцаха.
Несколько дней назад поступила также информация о разрушении находящаяся под азербайджанским контролем церкви Св. Иоанна Крестителя, которая в народе известная под названием "Зеленая церковь". При этом церковь была разрушена не во время войны, не во время вооруженных нападений, а после их завершения.
Эти факты своим заявлением от 18 марта 2021 года подтвердило также Министерство иностранных дел Армении.
Надо особо констатировать, что на протяжении многих лет армянофобия в Азербайджане на высшем государственном уровне сеялась именно таким образом, и это не только на этнической, но и на религиозной почве.
Факты, опубликованные в данном заявлении, свидетельствуют о том, что в сентябре-ноябре 2020 года в ходе войны азербайджанские власти осуществили этнические чистки и политику геноцида, и все это продолжается и в настоящее время.
А вдохновленные выступлениями и заявлениями президента АР азербайджанские солдаты пытали, обезглавливали, резали на части армянских военнослужащих и гражданских лиц ради развлечения во время апрельской войны в Арцахе в 2016 году и 44-дневной войны 2020 года»,- говорится в заявлении Омбудсмена.
Омбудсмен Армении направит протоколы об этих варварствах в соответствующие международные инстанции.
Отметим, что посетив оккупированные территории Арцаха Алиев, в частности, заявил: «Это албанская церковь: армяне пытались представить эту церковь, как армянскую, сделали на ней надписи на армянском, но это им не удалось. Это наш древний храм, храм наших братьев удийцев, и они еще придут сюда. Армяне осквернили как наши мечети, так и древние албанские храмы. Но все эти писания являются ложными. Все это было написано потом. Они сфальсифицировали историю. Но им это не удалось. Все сфальсифицировали, превратили в мусорную свалку. Посмотрите, во что превратили это место, потом говорят, что оно армянское».