Մենք Օլիմպիական խաղերի երեք ուղեգրի ակնկալիք ունենք. Սեյրան Նիկողոսյան
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Հայաստանի հրաձգության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը:
«Էլմիրա Կարապետյանը և Բենիկ Խլղաթյանը սկսել են իրար լավ հասկանալ, նրանք դարձել են թիմ, գործում են ինչպես թիմ, և դա իր արդյունքը տալիս է։ Երբ նրանցից մեկն ինչ-որ պահի միավոր է կորցնում, մյուսն օգնում է բարձրանալ: Թեպետ ես մի քիչ դժգոհ եմ աշխարհի գավաթի վերջին խաղարկության արդյունքներից, քանի որ նրանք եզրափակիչում զիջեցին Հնդկաստանի թիմին, բայց նրանք ձևավորվում են որպես թիմ»,-ասաց Նիկողոսյանը:
Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզչի խոսքով` Էլմիրա Կարապետյան-Բենիկ Խլղաթյանը զույգի արդյունքները հեռանկարային կլինեն, սակայն խնդիր կա անհատական պայքարում, որը կարելի է լուծել առաջիկա մրցաշարերում:
«Եգիպտոսի աշխարհի գավաթի խաղարկությունում մեծ սպասելիքներ ունեի մեր մարզիկների անհատական պայքարից, սակայն բացթողումներ կային»,-առանձնացրեց նա:
Նիկողոսյանն ընդգծեց՝ եթե նախկինում տևական ժամանակ խնդիրներ կային զենք և զինամթերքի հետ կապված, որն էլ հանգեցնում էր մարզիկների անկայուն ելույթներին, հիմա այդ խնդիրն ինչ-որ չափով լուծված է․ պետական աջակցությունը մեծացել է:
«Օլիմպիական ուղեգրի ակնկալիքներ ունեմ նաև Բենիկ Խլղաթյանից: Նա հնարավորություն ունի քվոտա նվաճելու Եվրոպայի առաջնությունում և Ռիոյում ապրիլին կայանալիք հատուկ վարկանիշային մրցաշարում: Սպասելիքներ ունեմ նաև հրացան մրցաձևում հանդես եկող Հրաչ Բաբայանից: Մենք Օլիմպիական խաղերի երեք ուղեգրի ակնկալիք ունենք»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով հրաձգության նոր սերնդի մարզիկներին` մասնագետն ասաց.
«Հրաշալի պատկերացում ունենք ապագայի վերաբերյալ, գիտենք, թե ուր ենք գնում: Երիտասարդների մոտ աճը երևում է: Մի շարք երիտասարդներ հավաքականի հետ մեկնում են նաև ուսումնամարզական հավաքի»:

Мы рассчитываем на три путевки на Олимпийские игры: Сейран Никогосян
В беседе с «Арменпресс» такое мнение высказал главный тренер сборной Армении по стрельбе Сейран Никогосян.
«Эльмира Карапетян и Беник Хлгатян начали хорошо понимать друг друга, они стали командой, действуют как команда, и это дает результаты. Когда один из них в какой-то момент теряет очко, другой помогает сравняться. Хотя я немного недоволен результатами прошлого чемпионата мира, потому что они проиграли сборной Индии в финале, но они формируются как команда», - сказал Никогосян.
По словам главного тренера сборной Армении, результаты пары Эльмира Карапетян-Беник Хлгатян - многообещающие, но есть проблема в индивидуальной борьбе, которая может быть решена в предстоящих турнирах.
«На чемпионате мира в Египте я возлагал большие надежды на индивидуальную борьбу наших спортсменов, но, были упущения», - отметил он.
Никогосян подчеркнул, что если раньше в течение длительного времени были проблемы с оружием и боеприпасами, что приводило к нестабильным выступлениям спортсменов, то сейчас эта проблема в какой-то степени решена - государственная поддержка увеличилась.
«Я ожидаю олимпийскую путевку и от Беника Хлгатяна. У него есть шанс выиграть путевку на чемпионат Европы и специальный рейтинговый турнир в Рио в апреле. Я также возлагаю надежды на Грача Бабаяна, который участвует в соревнованиях по стрельбе из винтовки. Мы рассчитываем на три путевки на Олимпийские игры», - отметил он.
Говоря о новом поколении спортсменов стрелков, тренер сказал:
«У нас есть прекрасное представление о будущем, мы знаем, куда идем. Заметен рост молодежи. Вместе со сборной на учебно-тренировочные сборы выедут и несколько молодых спортсменов».