Սպիտակի երկրաշարժի 31-րդ տարելիցն է
31 տարի առաջ՝ 1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ին, տեղի է ունեցել Հայաստանի ժամանակակից պատմության ամենադաժան ողբերգություններից մեկը։ Հայաստանի ԽՍՀ հյուսիսային շրջանները այդ օրը ժամը 11։41-ին ցնցվեցին ավերիչ երկրաշարժից, որը էպիկենտրոնի անունով կոչվեց Սպիտակի երկարաշարժ։
Ավելի քան 25 հազար մարդու կյանք ընդհատվեց, տասնյակ հազարավորները վիրավորվեցին, հարյուր հազարավոր մարդիկ էլ անօթեւան մնացին։ Անմիջապես էպիկենտրոնում գտնվող Նալբանդ գյուղն ու մերձակայքում գտնվող Սպիտակ քաղաքը հողին հավասարվեցին։ Մեծապես տուժեցին հանրապետության մեծությամբ երկրորդ եւ երրորդ քաղաքները՝ Լենինականն (Գյումրի) եւ Կիրովականը (Վանաձոր)։ Գրեթե ամբողջությամբ ավերվեցին բարձրահարկ շենքերը, եւ սա մեծ թվով զոհերի պատճառներից մեկն էր։
Մյուս պատճառն այն էր, որ ավերիչ երկրաշարժը, որի գերազանցեց 7 մագնիտուդը, տեւեց կես րոպե։ Երկրաշարժը զգացվել է Երեւանում եւ Թբիլիսիում, այն գրանցվել է աշխարհի սեյսմոլոգիական կայաններում։
Ավերակների տակ հայտնվեցին տասնյակ հազարավոր մարդիկ։ Ավերվեցին գործարաններ ու ֆաբրիկաներ, դպրոցներ ու հիվանդանոցներ, տուժեցին ենթակառուցվածքներ։ ԽՍՀՄ բոլոր հանրապետությունները, օտարերկրյա պետությունները օգնության շտապեցին տուժած Հայաստանին։
Ցավոք, երկարաշարժի հետեւանքների վերացումը երկու ինքնաթիռների անձնակազմի կյանք խլեց․ զոհվեցին հումանիտար օգնություն բերող խորհրդային եւ հարավսլավական ինքնաթիռների անձնակազմը։ Ավերակների մաքրման աշխատանքներին մասնակցում էին խորհրդային բանակի մի քանի հազար զինվոր ու սպա։ Աղետալի ողբերգությունը ստիպեց մտածել հատուկ ստորաբաժանման մասին, որը հետագայում ստեղծվեց ԱԻՆ-ում։
Սկսվեց տուժած շրջանների ակտիվ վերականգնման ծրագիրը, որը ընդհատվեց ԽՍՀՄ փլուզմամբ։ 31 տարի անց անօթեւան դարձած մարդկանց մեծ մասը ապահովվել է բնակարաններով։ Սակայն Շիրակի ու Լոռու մարզերում դեռ կան ընտանքիներ, որոնք շարունակում են գոյատեւել տնակներում ու ժամանակավոր կացարաններում։
Նշենք, որ նախօրեին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է աղետի գոտուն ու նշել, որ տնակներում ապրող ոչ բոլոր քաղաքացիների նկատմամբ պետությունն ունի պարտավորություն։ 2020թ–ի բյուջեով աղետի գոտուն տրամադրվել է 3 մլրդ դրամ։

Сегодня 31-ая годовщина Спитакского землетрясения
31 год назад, 7 декабря 1988 года, произошла одна из самых жестоких трагедий современной истории Армении. Северные районы Армянской ССР в 11: 00.41-го потрясло разрушительное землетрясение.
Жизни более 25 тысяч человек были прерваны, десятки тысяч были ранены, сотни тысяч остались без крова. Находящееся в эпицентре село Налбанд и близлежащий город Спитак сравнялись с землей. Сильно пострадали второй и третий по величине города - Ленинакан (Гюмри) и Кировакан (Ванадзор).
Землетрясение ощущалось в Ереване и Тбилиси.
Под развалинами оказались десятки тысяч людей. Были разрушены заводы и фабрики, школы и больницы, пострадали инфраструктуры. Все республики СССР, иностранные государства поспешили на помощь пострадавшей Армении.
К сожалению, ликвидация последствий землетрясения унесла жизни экипажа двух самолетов: погибли экипажи советских и югославских самолетов, доставляющих гуманитарную помощь. В работах по очистке руин участвовали несколько тысяч солдат и офицеров Советской Армии. Катастрофическая трагедия вынудила задуматься о специальном подразделении, которое впоследствии было создано в МЧС.
Началась программа активного восстановления пострадавших районов, прерванная распадом СССР. Большинство людей, оставшихся без крова спустя 31 год, были обеспечены квартирами. Однако в Ширакской и Лорийской областях еще есть семьи, которые продолжают жить во времянках.
Отметим, что государство выделило гражданам, проживающим во времянках 3 млрд драмов для решения жилищных проблем.