Փաշինյանը խոսում է հայ-ռուսական փայլուն հարաբերությունների մասին, բայց չի կարողանում պաշտպանել  ազգային շահը այդ հարաբերություններում. Շարմազանով
Ազգային ժողովի նախկին փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը զավեշտալի է համարում Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները հայ-ռուսական հարաբերությունների փայլուն մակարդակի մասին:
PrimeNews.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նա մատնանշեց ՌԴ Արմավիր քաղաքում Գարեգին Նժդեհի հուշատախտակի ապամոնտաժման փաստը և նկատեց, որ դա չի կարող վկայել Փաշինյանի ասած փայլուն հարաբերությունների մասին:
«Փաշինյանի իշխանությունը և անձամբ Փաշինյանը առավոտից երեկո թմբկահարում են հայ-ռուսական հարաբերությունների փայլուն մակարդակի մասին: Երկու երկրների, երկու ժողովուրդների միջև փայլուն հարաբերությունները պետք է սպասարկեն այդ երկու պետությունների շահերը։ Մինչդեռ երբ Հայաստանի ղեկավարը խոսում է փայլուն հարաբերությունների մասին, բայց չի կարողանում պաշտպանել հայ ժողովրդի շահերը Ռուսաստանում, ոչ մի իրավահավասար և փայլուն հարաբերությունների մասին խոսք լինել չի կարող։
Եթե ՀՀ իշխանությունը չի կարողանում ներկայացնել, որ Գարեգին Նժդեհը հակառուսական գործիչ չէ, որ Գարեգին Նժդեհի որևէ զինվոր չի կռվել Խորհրդային բանակի դեմ, որ հակառակը՝ Նժդեհը ջատագով է եղել հայ-ռուսական սերտ հարաբերությունների, ավելին, նշել է, որ ցեղակրոնի միակ դաշնակիցը կարող է լինել ռուս մեծ ժողովուրդը, որ Գարեգին Նժդեհը ծառայել է միայն մայր Հայաստանին ու հայ ժողովրդին և նույնիսկ չի արձագանքում իր ազգային հերոսի հուշատախտակի ապամոնտաժմանը, ապա խոսել հայ-ռուսական իրավահավասար, փայլուն հարաբերությունների մասին, նույնն է ինչ ասել, որ Հայաստանը հաջորդ տարի կդառնա հոկեյի աշխարհի չեմպիոն», - հավելեց Շարմազանովը:
Ինչ վերաբերվում է Ռուսաստանին, ապա Շարմազանովը չի կարծում, որ կարելի է նմանօրինակ վարքագիծ դրսևորել դաշնակից երկրի ազգային հերոսի նկատմամբ, հասկանալով, թե դա ինչ նուրբ և զգայական հարց է հայ ժողովրդի համար։ «Միթե արժեր այս հարցում անտեսել դաշնակից երկրի ժողովուրդի զգացմունքները՝ տուրք տալով ազգայնական որոշ գործիչների սադրանքներին»,- նշեց Շարմազանովը։
Նշենք, որ ՀՀ ԱԳՆ կամ Հայաստանի դեսպանատունը Ռուսաստանում այս առիթով ոչ մի մեկնաբանությամբ հանդես չեն եկել։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 30 ռուսական Արմավիրի հայկական եկեղեցու տարածքում տեղակայված Գարեգին Նժդեհի հուշատախտակն ապամոնտաժվել է: Հուշատախտակի ապամոնտաժման մասին վկայում է «Հարավային լրատվական ծառայություն» հրատարակությունում հայտնված փաստաթուղթը, որում հայկական եկեղեցու վանականը, քաղաքապետ Սերգեյ Ֆրոլովի նամակին ի պատասխան, հայտնում է ապամոնտաժման մասին:
Ավոլի վաղ՝ նոյեմբերի 13-ին պատգամավոր Ալեքսեյ Վինոգրադովը պղծել էր Գարեգին Նժդեհի վերոնշյալ հուշատախտակը:

Пашинян говорит о блестящих армяно-российских отношениях, но не может защитить национальные интересы в этих отношениях: Шармазанов
Бывший вице-спикер Национального Cобрания Аремнии, пресс-секретарь Республиканской партии Эдуард Шармазанов считает курьезными заявления Никола Пашиняна о блестящих  армяно-российских отношениях.
В беседе с корреспондентом PrimeNews.am он указал на факт демонтажа мемориальной доски Гарегина Нжде в российском городе Армавир и отметил, что это не может свидетельствовать о «блестящих» армяно-российских отношениях.
"Власть Пашиняна и лично Пашинян с утра до вечера трубят о блестящих армяно-российских отношениях.  Меж тем, когда премьер РА говорит о блестящих отношениях, но не может защитить интересы армянского народа в России, ни о каких равноправных и блестящих отношениях и речи быть не может.
Если власти РА не могут довести до своих партнеров истину о том, что Гарегин Нжде не является антироссийским деятелем, что ни один солдат Гарегина Нжде не воевал против Советской армии, что, наоборот, Нжде был поборником тесных армяно-российских отношений, что он служил только своей Родине и своему народу и даже не реагируют на демонтаж мемориальной доски своего национального героя, то говорить о равноправных и блестящих армяно-российских отношениях не приходится», -  заявил Эдуард Шармазанов.
Что касается позиции России в этом вопросе, то Шармазанов считает, что нельзя проявлять подобное поведение по отношению к национальному герою страны-союзника, понимая, какой это деликатный и чувственный вопрос для армянского народа. «Неужели в этом вопросе стоило игнорировать чувства народа страны - союзника, поддавшись на провокации некоторых националистических деятелей?», - отметил Шармазанов.
Отметим, что МИД Армении или посольство РА в России по этому поводу не выступили с какими-либо комментариями.
Напомним, что 30 ноября со двора армянской церкви российского Армавира была демонтирована памятная доска Гарегину Нжду.  О демонтаже мемориальной доски свидетельствует появившийся в издании «Южная информационная служба» официальный документ.