Չինաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները նոր պատմական փուլ են թևակոխել․ դեսպան Լի Սինվեյի հոդվածը
Այսօր նշվում է Չինաստանի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 34-րդ տարեդարձը։ 1992 թվականի ապրիլի 6-ին երկու երկրները պաշտոնապես հաստատեցին դիվանագիտական հարաբերություններ՝ բացելով բարեկամական շփումների նոր դարաշրջան։ 2025 թվականի օգոստոսի 31-ին կողմերը հաստատեցին ռազմավարական գործընկերություն՝ նախանշելով փոխշահավետ համագործակցության նոր ուղենիշներ։ Նոր պատմական փուլում՝ երկկողմ հարաբերություններն ունեն զարգացման լայն հեռանկարներ և մեծ ներուժ։
Անցած տարվա ընթացքում Չինաստանի և Հայաստանի միջև բարեկամական հարաբերությունները նշանակալի արդյունքներ են գրանցել։
Փոխադարձ վստահությունը ավելի է խորացել և բացվել է երկկողմ հարաբերությունների նոր էջ։ Չինաստանն ու Հայաստանը հարգանքով են վերաբերվում միմյանց և համագործակցում են հավասարության հիման վրա՝ փոխադարձ աջակցություն ցուցաբերելով միմյանց հիմնարար շահերին առնչվող հարցերում: Հայկական կողմը հաստատակամորեն հավատարիմ է «մեկ Չինաստան» սկզբունքին, իսկ չինական կողմը վճռականորեն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և սահմանների անձեռնմխելիությանը։
Անցած տարում բարձր մակարդակի շփումները եղել են ինտենսիվ, տարբեր մակարդակներում երկխոսությունն ու համագործակցությունը շարունակել են ակտիվորեն զարգանալ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Չինաստան՝ մասնակցելու «ՇՀԿ+» ձևաչափի հանդիպմանը, ինչպես նաև Ճապոնական ագրեսիայի դեմ դիմադրության պատերազմում չին ժողովրդի հաղթանակի և համաշխարհային հակաֆաշիստական պատերազմի հաղթանակի 80-ամյակին նվիրված միջոցառումներին։
Այցի ընթացքում ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինը հանդիպում է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, և կողմերը համատեղ հայտարարել են երկու երկրների միջև ռազմավարական գործընկերության հաստատման մասին, ինչը դարձել է երկկողմ հարաբերությունների զարգացման նոր հանգրվան։
Չինաստանի քաղաքական խորհրդակցական համաժողովի ազգային կոմիտեի նախագահի տեղակալ Սու Հուին այցելել է Հայաստան և հանդիպումներ ունեցել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի հետ։
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահը, ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարը, ՀՀ Պաշտպանության նախարարը, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարը, ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարը, ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը և այլ պաշտոնատար անձինք այցելել են Չինաստան, իր հերթին, Արտասահմանյան  երկրների հետ բարեկամության Չինաստանի Ժողովրդական կազմակերպության, սեյսմոլոգիական վարչության և Չինաստանի հասարակական գիտությունների ակադեմիայի պատվիրակությունները այցելել են Հայաստան՝ նոր խթան հաղորդելով երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը։
Ազնիվ համագործակցությունն ու գործնական արդյունքները օգուտ են բերում ժողովուրդներին։ Չինաստանը Հայաստանի երկրորդ խոշորագույն առևտրային գործընկերն է։ 2025 թվականին երկկողմ առևտրի ծավալը գերազանցել է 2.2 միլիարդ ԱՄՆ դոլարը՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 24.5%-ով։
Որակ-գին հարաբերակցության, մատակարարման շղթաների հզոր հնարավորությունների և անընդհատ աճող տեխնոլոգիական բաղադրիչների շնորհիվ չինական բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերական արտադրանքը՝ բջջային հեռախոսներ, համակարգիչներ, նոր էներգիայի աղբյուրներով աշխատող ավտոմեքենաներ ակտիվորեն մուտք են գործում Հայաստանի բնակչության առօրյա կյանք։ Hongqi, NIO և Changan նման հայտնի չինական ավտոմոբիլային բրենդները բացում և զարգացնում են իրենց ներկայացուցչությունները այստեղ։
Չինաստանի հիմնական ցուցահանդեսները, այդ թվում՝ China International Import Expo-ն, Canton Fair-ը, China International Fair for Trade in Services-ը և China International Consumer Products Expo-ն, հայաստանյան բրենդներին և որակյալ արտադրանքին տրամադրում են հարթակ՝ մուտք գործելու չինական շուկա։
Համատեղ առանցքային ծրագրերը առաջ են ընթանում կայուն և հետևողական կերպով․ Չինաստանի կառավարության աջակցությամբ իրականացվող Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության նոր տաղավարի կառուցման նախագիծը ընթանում է ըստ ծրագրի, չինական ընկերության կողմից կառուցվող «Հյուսիս-Հարավ» ավտոմայրուղու հատվածները շահագործման են հանձնվել, արևային էլեկտրակայանները գործարկվել են։
Հայաստանը պաշտոնապես միացել է Ասիական ենթակառուցվածքային ներդրումների բանկին, ինչը ստեղծում է նոր հնարավորություններ երկու երկրների միջև ենթակառուցվածքների և ներդրումների ոլորտներում համագործակցության համար։
Ժողովուրդների մերձեցումն և փոխըմբռնումը խորանում են, հումանիտար փոխանակումները դառնում են ավելի ակտիվ։ Վերջին տարիներին Հայաստանում չինարենը շարունակում է մեծ ժողովրդականություն վայելել. Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանին կից Կոնֆուցիոսի ինստիտուտի ունկնդիրների թիվը կայուն աճում է, իսկ 2026 թվականին նախատեսվում է բացել ևս երկու ուսուցման կենտրոն։ «Չինական կամուրջ» մրցույթը, ինչպես նաև Չինաստանում ուսման և աշխատանքի հնարավորություններին նվիրված ցուցահանդեսները լայն ուշադրություն են գրավում և բարձր գնահատականի արժանանում հայ հասարակության կողմից։
Չինաստանում անց է կացվել Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հյուրախաղերով հանդես է եկել Չինաստանում։ Երկու երկրների հասարակական կազմակերպությունները անց են կացնում մշակութային արժեքների փոխադարձ ցուցահանդեսներ, արվեստի փառատոններ և գիտական համաժողովներ՝ ձևավորելով մշակութային միջոցառումների հագեցած պատկեր և ամրապնդելով Չինաստանի և Հայաստանի միջև բարեկամության հասարակական հիմքը։
Շարունակվում է հաջողությամբ գործել երկու երկրների միջև ուղիղ ավիաչվերթները, իսկ ազատ վիզային ռեժիմի դրական ազդեցությունը ավելի տեսանելի է։ 2025 թվականին Հայաստան այցելած չին զբոսաշրջիկների թիվը գերազանցել է 45 հազարը՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 37.1%-ով։
2026 թվականը Չինաստանի 15-րդ հնգամյակի մեկնարկի տարի է, ինչպես նաև Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության հիմնադրման 105-րդ տարեդարձը։ Վերջերս հաջողությամբ անց են կացվել Չինաստանի Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի 14-րդ գումարման 4-րդ նստաշրջանը և Չինաստանի Ժողովրդական քաղաքական խորհրդակցական խորհրդի համաչինական կոմիտեի 14-րդ գումարման 4-րդ նստաշրջանը, որոնց ընթացքում քննարկվել և հաստատվել են «Կառավարության աշխատանքի զեկույցը» և 15-րդ հնգամյակի ծրագիրը՝ սահմանելով Չինաստանի զարգացման ռազմավարական ուղենիշները և համաշխարհային զարգացման համար ապահովելով պարզություն և դրական էներգիա։
Համաձայն «երկու նստաշրջանների» առանցքային որոշումների՝ չինական կողմը նախատեսում է ապահովել տարեկան 4.5–5% տնտեսական աճ՝ կենտրոնանալով ներքին շուկայի զարգացման, տնտեսական աճի նոր աղբյուրների ձևավորման, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում տեխնոլոգիական անկախության և ինքնազարգացման ապահովման, բարեփոխումների խորացման, քաղաքային և գյուղական զարգացման ինտեգրման, բնակչության կենսամակարդակի բարձրացման և էկոլոգիապես կայուն փոխակերպման վրա։
Չինաստանը մտադիր է օգտագործել իր գերխոշոր շուկաները, ժամանակակից արդյունաբերական համակարգը և «կանաչ» զարգացման ոլորտում նորարարական ձեռքբերումները ի օգուտ ամբողջ աշխարհի։
Չինաստանը մտադիր է հետագայում ընդլայնել բարձր մակարդակի բաց համագործակցությունը, նպաստել առևտրի և ներդրումների ազատականացմանն ու ընթացակարգերի պարզեցմանը, հետևողականորեն իրականացնել «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության բարձրորակ համատեղ կառուցումը և մյուս երկրներին տրամադրել լայն և բազմազան «հնարավորությունների ցուցակ»։
Չինաստանը հաստատակամորեն պաշտպանում է միջազգային համակարգը, որի հիմքում գտնվում է ՄԱԿ-ը, միջազգային իրավունքի վրա հիմնված միջազգային կարգն ու Համաշխարհային առևտրի կազմակերպության վրա հիմնված բազմակողմ առևտրային համակարգը։ Չինաստանը շարունակելու է առաջ մղել մարդկության համար ընդհանուր ճակատագրով համայնքի կառուցման գաղափարը, արագացնել չորս գլոբալ նախաձեռնությունների իրականացումը և նպաստել ավելի մեծ թվով երկրների ներգրավմանը Միջազգային հաշտարարության կազմակերպությունում։ Միևնույն ժամանակ, Չինաստանը շարունակելու է պահպանել իր դերը որպես աշխարհի կարևորագույն խաղաղարար ուժերից մեկը՝ նպաստելով գլոբալ կայունությանն ու արդարությանը։
Հայաստանը Չինաստանի վաղեմի բարեկամն է՝ դեռևս Մեծ Մետաքսի ճանապարհի ժամանակներից, իսկ նոր դարաշրջանում՝ վստահելի ռազմավարական գործընկեր։ Չինական կողմը անկեղծորեն ողջունում է Հայաստանի ձգտումը՝ համատեղ առաջ շարժվել Չինաստանի հետ և լիարժեք օգտվել բացվող հնարավորություններից։ Չինաստանը պատրաստ է Հայաստանի հետ միասին կյանքի կոչել երկու երկրների ղեկավարների միջև ձեռք բերված կարևոր պայմանավորվածությունները, շարունակաբար խորացնել քաղաքական համակարգումը, հարստացնել երկկողմ հարաբերությունների բովանդակությունը և նպաստել երկու ժողովուրդների բարեկեցության խորացմանը։
Չինական օրացույցով Ձիու տարում, միասին աշխատենք խթանել համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում, «ամուր բռնենք սանձերը և վստահորեն սլանանք առաջ», գործենք համարձակ և եռանդուն՝ ձեռք ձեռքի տված բացելով Չինաստանի և Հայաստանի հարաբերությունների առավել պայծառ ապագա և կերտելով խաղաղության, զարգացման ու փոխշահավետ համագործակցության նոր դարաշրջան։

Отношения между Китаем и Арменией вступили на новый исторический этап: статья посла Ли Синьвэя
Сегодня отмечается 34-я годовщина установления дипломатических отношений между Китаем и Арменией. 6 апреля 1992 года две страны официально установили дипломатические отношения, открыв новую эру дружеских контактов. 31 августа 2025 года стороны установили стратегическое партнерство, наметив новые ориентиры для взаимовыгодного сотрудничества. На новом историческом этапе двусторонние отношения имеют широкие перспективы развития и большой потенциал.
За прошедший год дружественные отношения между Китаем и Арменией достигли значительных результатов.
Взаимное доверие углубилось и открыло новую страницу в двусторонних отношениях. Китай и Армения относятся друг к другу с уважением и сотрудничают на основе равенства, оказывая взаимную поддержку по вопросам, затрагивающим основные интересы обеих стран. Армянская сторона твердо привержена принципу “один Китал”, а китайская сторона решительно поддерживает суверенитет, территориальную целостность и неприкосновенность границ Армении.
В прошлом году контакты на высоком уровне были довольно интенсивными, диалог и сотрудничество на разных уровнях продолжали активно развиваться. Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян посетил Китай для участия во встрече в формате “ШОС+”, а также в мероприятиях, посвященных 80-летию победы китайского народа в Войне сопротивления японским захватчикам и победе в Мировой антифашистской войне.
В ходе визита председатель КНР Си Цзиньпин встретился с премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном, и стороны совместно объявили об установлении стратегического партнерства между двумя странами, что стало новой вехой в развитии двусторонних отношений.
Заместитель председателя Всекитайского комитета Народного политического консультативного совета Китая Су Хуэй посетила Армению и провела встречи с председателем Республики Армения Ваагном Хачатуряном, спикером Национального Собрания Аленом Симоняном и заместителем председателя Национального Собрания Акобом Аршакяном.
Китай посетили с визитами вице-спикер Национального Собрания Республики Армения, министр иностранных дел Республики Армения, министр обороны Республики Армения, министр экономики Республики Армения, министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, министр территориального управления и инфраструктур Республики Армения, министр труда и социальных дел Республики Армения и другие должностные лица. В свою очередь, Армению посетили делегации Китайского народного общества дружбы с зарубежными странами, Сейсмологического управления Китая и Китайской академии социальных наук, что придало новый импульс развитию двусторонних отношений.
Честное сотрудничество и практические результаты приносят пользу народам. Китай является вторым по величине торговым партнером Армении. В 2025 году объем двусторонней торговли превысил 2,2 миллиарда долларов США, увеличившись на 24,5% по сравнению с предыдущим годом.
Благодаря соотношению цена / качество, мощным возможностям цепочек поставок и постоянно растущим технологическим компонентам высокотехнологичная китайская промышленная продукция - мобильные телефоны, компьютеры, автомобили, работающие на новых источниках энергии, активно входят в повседневную жизнь населения Армении. Такие известные китайские автомобильные бренды, как Hongqi, NIO и Changan, открывают и расширяют здесь свои представительства.
Основные выставки Китая, в том числе Китайская международная выставка импорта, Кантонская ярмарка, Китайская международная выставка торговли услугами и Китайская международная выставка потребительских товаров, предоставляют армянским брендам и качественной продукции платформу для выхода на китайский рынок.
Стабильно и последовательно продвигаются совместные ключевые программы - проект строительства нового павильона Общественного телевидения Армении, осуществляемый при поддержке правительства Китая, реализуется согласно плану, введены в эксплуатацию участки автомагистрали Север-Юг, построенные китайской компанией, и запущены солнечные электростанции.
Армения официально присоединилась к Азиатскому банку инфраструктурных инвестиций, что создает новые возможности для сотрудничества между двумя странами в области инфраструктур и инвестиций.
Сближение и взаимопонимание народов углубляются, гуманитарные обмены становятся все активнее. В последние годы китайский язык продолжает набирать популярность в Армении. Число студентов Института Конфуция при Государственном университете им. В. Брюсова неуклонно растет, и в 2026 году планируется открытие еще двух учебных центров. Конкурс “Китайский мост”, а также выставки, посвященные возможностям обучения и работы в Китае, привлекают широкое внимание и высоко ценятся армянским обществом.
В Китае прошел международный конкурс имени Арама Хачатуряна, Государственный симфонический оркестр Армении выступил с гастролями в Китае. Общественные организации двух стран проводят взаимные выставки культурных ценностей, фестивали искусств и научные конференции, формируя насыщенный образ культурных мероприятий и укрепляя общественную основу дружбы между Китаем и Арменией.
Прямые рейсы между двумя странами продолжают успешно функционировать, и положительное влияние безвизового режима становится все более заметным. В 2025 году число китайских туристов, посетивших Армению, превысило 45 000 человек, что на 37,1% больше, чем в предыдущем году.
2026 год знаменует начало 15-й Пятилетки Китая, а также 105-ю годовщину основания Коммунистической партии Китая. Недавно успешно прошли 4-ая сессия Всекитайского собрания народных представителей 14-го созыва и 4-ая сессия Всекитайского комитета Народного политического консультативного совета Китая 14-го созыва, в ходе которых были обсуждены и утверждены “Доклад о работе правительства” и Программа 15-ой пятилетки, определяющие стратегические направления развития Китая и обеспечивающие ясность и позитивную энергию для глобального развития.
Согласно ключевым решениям “двух сессий”, китайская сторона планирует достичь ежегодного темпа экономического роста в 4,5-5%, сосредоточив усилия на развитии внутреннего рынка, создании новых источников экономического роста, обеспечении технологической независимости и саморазвития в высокотехнологичном секторе, углублении реформ, интеграции городского и сельского развития, повышении уровня жизни населения и достижении экологически устойчивой трансформации.
Китай намерен использовать свои сверхкрупные рынки, современную промышленную систему и инновационные достижения в области “зеленого” развития во благо всего мира.
Китай намерен и далее расширять открытое сотрудничество на высоком уровне, содействовать либерализации торговли и инвестиций и упрощению процедур, последовательно реализовывать высококачественное совместное строительство в рамках инициативы “Один пояс, один путь” и предоставлять другим странам широкий и разнообразный “список возможностей”.
Китай твердо поддерживает международную систему, в основе которой лежит ООН, международный порядок, основанный на международном праве, и многостороннюю торговую систему на основе Всемирной торговой организации. Китай продолжит продвигать идею построения сообщества с общим будущим для человечества, ускорит реализацию четырех глобальных инициатив и будет способствовать вовлечению большего числа стран в Международную организацию посредничества. В то же время Китай продолжит сохранять свою роль одной из важнейших миротворческих сил мира, способствуя глобальной стабильности и справедливости.
Армения является давним другом Китая, еще со времен Великого Шелкового пути и надежным стратегическим партнером в новую эпоху. Китайская сторона искренне приветствует стремление Армении двигаться вперед совместно с Китаем и в полной мере использовать открывающиеся возможности. Китай готов сотрудничать с Арменией в реализации важных соглашений, достигнутых между лидерами двух стран, постоянно углублять политическую координацию, обогащать содержание двусторонних отношений и способствовать повышению благосостояния двух народов.
В год Лошади по китайскому календарю давайте работать вместе, чтобы продвигать сотрудничество во всех областях, “крепко держать поводья и уверенно двигаться вперед”, действовать смело и энергично, рука об руку открывать светлое будущее для китайско-армянских отношений и создавать новую эру мира, развития и взаимовыгодного сотрудничества.