Քրեական վարույթ Պողոս Պողոսյանին կյանքից զրկելու գործով դատաբժիշկների կողմից ակնհայտ կեղծ եզրակացություն տալու համար
2001 թվականի սեպտեմբերի 25-ին՝ ժամը 01:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի «Առագաստ» սրճարանի զուգարանի միջանցքում Պողոս Պողոսյանին կյանքից զրկելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով փորձագետների կողմից ակնհայտ կեղծ եզրակացություն տալու փաստով 2022 թվականի հոկտեմբերի 26-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Այս գործով 2019թ. նոր երևան եկած հանգամանքների հետևանքով հարուցված վարույթի շրջանակում նշանակված հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննությամբ ստացված տվյալների համաձայն՝ Պ.Պողոսյանի դիակի զննությամբ հայտնաբերված մարմնական վնասվածքների մի մասի վերաբերյալ դիակի դատաբժշկական առաջնային փորձաքննություն իրականացրած փորձագետներ Շ.Գ.-ի և Գ.Հ.-ի կողմից չեն արձանագրվել քննության համար էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ:
Հանձնաժողովային փորձաքննության եզրակացությամբ հերքվել են Պ.Պողոսյանի մահվան անմիջական պատճառ հանդիսացած և կյանքի համար վտանգավորության հատկանիշով առողջությանը ծանր վնաս պատճառող մարմնական վնասվածքների առաջացման մեխանիզմի վերաբերյալ վերոնշյալ փորձագետների կողմից արված հետևությունները:
Քրեական վարույթը նախաձեռնվել է Հայաստանի Հանրապետության դատախազության Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազի տեղակալի հաղորդման հիման վրա՝ Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցա­գործությունների քննության բաժնում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 504-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, այն է՝ ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության առնչությամբ կեղծ եզրակացություն տալը:

Дело по факту убийства гражданина Погоса Погосяна техохранетелем второго президента Роберта Кочаряна возобновлено
Дело по факту убийства гражданина Погоса Погосяна в ночь на 25 сентября 2001 года в ереванском кафе «Арагаст» телохранителем второго президента Роберта Кочаряна возобновлено по прчине выявления новых фактов. Так, в рамках нового производства судебно-медицинская экспертиза выявила, что осуществившие первичную судебно-медицинскую экспертизу тела по части наличия на нем телесных повреждений, эксперты Ш.Г. и Г.Х. не зафиксировали ряд обстоятельств, имеющих существенное значение для следствия. Комиссия опровергла заключение вышеуказанных экспертов относительно механизма причинения телесных повреждений, являющихся непосредственной причиной смерти Погосяна и причиняющих тяжкий вред здоровью по признаку опасности для жизни.
Уголовное производство инициировано на основании сообщения заместителя прокурора ереванских административных районов Эребуни и Нубарашен прокуратуры Республики Армения по пункту 2 части 2 статьи 504 Уголовного кодекса РА в Отделе по расследованию тяжких преступлений Следственного управления города Еревана Следственного комитета РА по факту дачи ложного заключения в связи с тяжким или особо тяжким преступлением.
Напомним, что в ночь с 25 на 26 сентября 2001 года телохранителями второго президента РА Роберта Кочаряна в кафе «Арагаст» был убит гражданин Погос Погосян, который, встретив в кафе второго президента, воскликнул: «Привет, Роб!». По делу условно был осужден один из телохранителей Кочаряна по кличке «Куку». Позднее заявление по возобновлению дела было направлено в Генеральную прокуратуру и Службу национальной безопасности РА.