Մեր բոլոր գործողությունների հիմքում պետք է լինի պետությունը և պետական շահը. Վարչապետը ներկա է գտնվել ՔԿ ծառայողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին:
Վարչապետը շնորհավորել է ՔԿ նախագահ Արգիշտի Քյարամյանին և բոլոր ծառայողներին մասնագիտական օրվա առթիվ: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ արդեն 5 տարի այս օրն ինքն անպայման այցելում է ՔԿ ու ամեն անգամ փորձում պատասխան գտնել այն հարցին, իսկ ի՞նչ է փոխվել այս ընթացքում, դեպի ո՞ւր են ուղղված և ի՞նչ վեկտոր ունեն այն փոփոխությունները, որ տեղի են ունենում:
«Ընդհանրապես, սա շատ կարևոր թեմա է, որովհետև երբեմն նաև գլոբալ իրադարձության բերումով մենք ժամանակ, տրամադրություն, ցանկություն չենք ունենում կանգ առնելու և գույքագրելու, իսկ ի՞նչ է փոխվել, իսկ ինչպիսի՞ն են այդ փոփոխությունները, ինչպիսի՞ն է այդ փոփոխությունների գնահատականը:
Ուզում եմ մի քանի արձանագրում անել, որոնք, ճիշտն ասած, իրականում զգացական մակարդակի են, հույս ունեմ, որ իմ այս հայտարարություններից հետո հնարավոր քննարկումների, բանավեճերի ընթացքում նաև էմպիրիկ եղանակով հնարավոր կլինի պարզել, թե ինչքանով են այդ զգացական պնդումները նաև առարկայական: Իսկ ես զգում և տեսնում եմ, որ օրինակ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում, մասնավորապես, Քննչական կոմիտեի պատասխանատվության ոլորտում, ըստ էության, նախաքննության առյուծի բաժինը՝ 90 և ավելի տոկոսը, 2023 թվականի հունվարի 1-ից ավելի մեծ հատվածը կլինի Քննչական կոմիտեի պատասխանատվության տիրույթում: Մտածում եմ, որ Հայաստանում, ներողություն այդ բառի արտահայտության համար, «գործ սարքելու» ինստիտուտը կամ վերացել է, կամ վերացման եզրին է, կամ մենք գնում ենք այդ ճանապարհով, կամ շատ մեծ առաջընթաց ենք արձանագրել այդ ճանապարհին, որպեսզի այդ «ինստիտուտն» ընդհանրապես ՀՀ-ում գոյություն չունենա: Սա ինքնին տրամաբանական և ինքնին ենթադրելի մի երևույթ է՝ ցանկացած իրեն հարգող պետության մեջ:
Բայց նաև պետք է արձանագրել, որ մենք շատ սկզբունքային ենք այս ճանապարհով ընթանալիս, և այսօր Հայաստանում նախաքննության գործընթացում փաստն առանցք է, հենասյուն է, և աշխատանքը տեղի է ունենում փաստի հետ, փաստի շուրջ: Սա շատ պարզ, գուցե մասնագիտության համար նույնիսկ ավելորդ արձանագրում է, բայց կարծում եմ, որ այս արձանագրումը պետք է անենք:
Հաջորդ արձանագրումը, որ ուզում եմ անել և իմ զգացողությունն ու դիտարկումը դա է ցույց տալիս, հետևյալն է. մեր երկրում նախաքննությունը դառնում է ավելի ու ավելի սկզբունքային, որը նախորդ կետերից բխող է: Սա նույնպես չափազանց կարևոր է և պիտի ընդգծեմ նաև, որ սկզբունքային քննություն չի նշանակում, կրկին կներեք այդ բառի համար, քառակուսի քննություն, որովհետև երբեմն քննության ընթացքում և արդյունքում լինում են կոմպրոմիսներ: Բայց ուզում եմ ընդգծել, որ դրանք կոմպրոմիսներ են, որոնք նախատեսված են օրենքով: Սա շատ կարևոր է, իրավական են, օրինական են և այդ կոմպրոմիսների թերևս միակ նպատակը պետության և հանրության շահերի պաշտպանությունն է:
Այս առումով, նաև ուզում եմ ընդգծել, որ Քննչական կոմիտեի գործունեության, նախաքննության որակի փոփոխության արդյունքում նաև պետությանը և հանրությանը հասցված վնասների վերականգնման ակտիվ գործընթացն է շատ կարևոր: Իհարկե, մենք այս հարցը փորձում ենք լուծել ավելի գլոբալ ինստիտուցիոնալ ներդրումների, բարեփոխումների միջոցով, բայց այս հանգամանքը նույնպես կուզեի ընդգծել»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելել է, որ նոր շերտեր են բացում 44-օրա պատերազմի հետ կապված գործերի քննությունները: «Եթե կա սովորական նախաքննություն, որի արդյունքները և նպատակները սովորաբար իրավակարգի, օրենքի առաջ բոլոր մարդկանց հավասարության պահպանումն է, 44-օրյա պատերազմի հետ կապված նախաքննությունը, ենթադրում եմ, պիտի ևս մի շերտ ավելացնի այս գործընթացին, որ իրականում սովորական պայմաններում Քննչական կոմիտեի և նախաքննության հետ որևէ կապ չի ունեցել, կամ առնվազն այդ դիտանկյունին հաճախ չէ, որ որևէ ուշադրություն ենք դարձրել:
Այդ գործերը կարևոր են ինքներս մեզ ճանաչելու, մեր խնդիրները ճանաչելու, ընդհուպ մեր սոցիալ-հոգեբանական ոլորտի շերտերի մեջ խորամուխ լինելու, ընդհուպ մեր պետության հիմունքների և տեսությանն առերեսվելու և առնչվելու առումով: Եվ հենց այստեղ է, որ քննությունը, որ ասացի, պետք է շատ ավելի սկզբունքային լինի, որովհետև այս գործերի քննությունը մեր պետության հետագա զարգացման վրա ունենալու է առանցքային և անկյունաքարային նշանակություն, որովհետև մեր երկիրն ակնհայտորեն գտնվում է կարևորագույն մի հանգրվանում, կարևորագույն խաչմերուկում:
Ընդհանրապես, այս գործերի նախաքննության մեջ այդպիսի մի շերտ էլ կա, որին մենք առնչվում ենք միայն, այսպես ասած, աղմկոտ գործերի հետ: Դա շատ կարևոր է, որովհետև նախաքննությունը, մեծ հաշվով միայն քրեական գործերի քննությունը շատ մեծ տեղեկություն է տալիս մեր մասին, մեր հանրային հարաբերությունների մասին, պետություն-հանրություն հարաբերությունների մասին, պետության և հանրության հարաբերությունների, շահերի, նրբությունների և որակի մասին, և սա նույնպես շատ կարևոր գործառույթ է և ուրախությամբ պիտի ընդգծեմ, որ մենք հասել ենք այսպիսի շերտերի: Դա իհարկե կախված է իմ առաջին մասում ասվածի հետ: Երբ կա սկզբունքային քննություն, երբ կա վճռականություն՝ գնալ փաստերի հետևից մինչև վերջ, այդ փաստերի հետևից գնալու ճանապարհին մենք լրացուցիչ, գուցե մեզ համար անսպասելի բացահայտումներ ենք անում ինքներս մեր մասին, մեր պատմության մասին, մեր պետական ինստիտուտների գործունեության մասին, մեր պետության հիմունքների տեսությունների մասին: Եվ ես ուզում եմ այսօր ընդգծումն անել:
Ընդհանուր առմամբ պիտի, այո, ասեմ և սրանում ավելի շատ եմ համոզված, որ մենք տեսնում ենք Քննչական կոմիտեի աշխատանքի որակի շարունակական փոփոխություն: Սա կարևոր պրոցես է, որ պետք է տեղի ունենա միշտ: Ես երբեք չեմ ասել և չեմ ասի, որովհետև դա ճիշտ չի լինի, որ Քննչական կոմիտեի կամ որևէ պետական մարմնի աշխատանքը ենթադրենք զրոյից հասել է ինչ-որ մի կետի: Ոչ, այդպիսի բան ասելը ի բնե սխալ է, բայց շատ կարևոր է, որպեսզի մենք մեր աշխատանքում, մեր պետության բոլոր օղակներն ամեն օր ավելի որակյալ աշխատանքի ամբիցիա ունենանք: Իհարկե, սա կախված է բազմաթիվ իրողությունների հետ, մանավանդ ձեր դեպքում՝ օրենքի, ինչպես իրավաբանները սիրում են ասել, իրավական որոշակիությունը շատ կարևոր է:
Օրենսդրական փոփոխություննեը, ինչպես նշեց Քննչական կոմիտեի նախագահը, ոլորտում հսկայական են: Քրեական դատավարության նոր օրենսգիրք է ընդունվել, որն իր հետ բերում է նաև նոր մարտահրավերներ, որովհետև ցանկացած նոր օրենք պետք է ադապտացվի, համակարգերը նաև կարողանան կիրառությունը դարձնել հնարավորինս սահուն: Այս առումով՝ մեզ համար կարևոր է նաև, որ, ընդհանրապես, պետական համակարգի աշխատողները, Քննչական կոմիտեի աշխատողներն ունենան սոցիալական երաշխիքների ամուր համակարգ: Սա մեր հավատն է:
Գիտեք, կարող է նաև թվալ, թե այս իմ նպատակադրումները և շեշտադրումներն ամենապատեհը չեն ընթացիկ ժամանակաշրջանի համար, մեր շուրջ տեղի ունեցող, բոլորիս հայտնի, անվտանգային մարտահրավերների պայմաններում, բայց ես հակառակն եմ կարծում, որ հատկապես նման իրավիճակներում մենք պետք է նման թեմաների անդրադառնանք, որպեսզի մեր ուղենիշները և նպատակադրումները ճիշտ ձևակերպենք: Որովեհտև այդ ռազմավարական նպատակներից, դրանց ձևակերպումից և արձանագրումից են կախված այն որոշումները, որոնք մենք այսօր կկայացնենք, ավելի ճիշտ՝ այդ որոշումների գնահատականը. Ճի՞շտ որոշում կայացրինք, թե՞ սխալ:
Ընդհանրապես՝ մեծ հաշվով, եթե մի քիչ էլ չափազանցնեք, ճիշտ և սխալ որոշում չկա: Կամ ավելի ճիշտ՝ ճիշտ և սխալ որոշումները գնահատվում են ըստ այն ռազմավարական հեռանկարային նպատակադրման, որ դու քո առաջ դնում ես: Այսինքն՝ որոշումը ինչ-որ ուղղությամբ գնալու որոշում է: Հետևաբար, ինչպե՞ս որոշել՝ տվյալ որոշումը ճիշտ է, թե սխալ: Կախված է նրանից, թե դու դեպի ուր ես ուզում գնալ, որովհետև եթե մի ուղղությամբ ես ուզում գնալ՝ կախված հեռանկարի կամ ռազմավարական նպատակի ընտրությունից, կարող է նույն որոշումը լինել ճիշտ կամ սխալ: Սա կարևոր արձանագրում է:
Մենք, գիտեք, պիտի արձանագրենք և ես վերջին շրջանում դրա մասին ավելի ու ավելի հաճախ եմ խոսում, իսկ ավելի ու ավելի հաճախ խոսում եմ, որովհետև ձևավորվել է ինձ համար համոզմունք դրա վերաբերյալ, որ մեր բոլոր գործողությունների հիմքում պետք է լինի Հայաստանի Հանրապետությունը, պետությունը և պետական շահը, որովհետև պետական շահն այն բանաձևն է, որը ձևավորված է բոլոր հնարավոր շահերի հավաքագրումից՝ և՛ քաղաքացու, և՛ ժողովրդի, և՛ ինքնության, և՛ անցյալի, և՛ ապագայի: Ես կուզենայի, որ մենք կենտրոնանանք այս ուղղության, Հայաստանի Հարապետությունն ավելի ու ավելի կոնկրետ քաղաքական, պետական, միջազգային ինստիտուտ դարձնելու խնդրի վրա և այս հենքի վրա ապահովենք մեր պետության հարատևությունը: Այս իմաստով՝ կարևոր է մեր բոլոր պետական ինստիտուտների արդյունավետ աշխատանքը, այն սոցիալ-հոգեբանական կարգաբերումը, որով մենք աշխատում ենք:
Շատ կարևոր արձանագրում է, որ մենք պետք է չզլանանք ամեն օր սովորել: Բայց մենք պետք է չզլանանք ամեն օր սովորել մեր հաջողությունների, անհաջողությունների վրա և մենք պետք է լցված լինենք վճռականությամբ, որ Հայաստանի Հանրապետության հազարամյա ճակատագրի պատասխանատվություն է այսօր մեր ուսերին դրված: Մենք պետք է ուժ տանք իրար, որ այս պատասխանատու ճանապարհին մեր ծնկները չծալվեն: Համոզված եմ, որ մենք հստակ քայլերով կգնանք առաջ: Դրա համար մի բան է պետք է որոշել՝ հստակ ձևակերպել խնդիրը, թե մենք ինչ ենք ուզում: Իսկ մենք ուզում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը լինի հզոր, ազատ, խաղաղ և երջանիկ պետություն:
Քննչական կոմիտեի հարգելի ծառայողներ, թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհավորել մասնագիտական օրվա առիթով և շնորհակալություն հայտնել կատարված աշխատանքի համար»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Իրավակարգի և օրինականության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար վարչապետը Մխիթար Գոշի մեդալով է պարգևատրել Քննչական կոմիտեի տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչության պետ Ազատ Գևորգյանին, ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչության հատկապես կարևոր գործերով ավագ քննիչ Արմեն Հովհաննիսյանին:

В основе всех наших действий должно быть государство и государственный интерес: премьер-министр присутствовал на торжественном заседании по случаю Дня сотрудника СК
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в торжественном заседании по случаю Дня сотрудника Следственного комитета Республики Армения.
Премьер-министр поздравил председателя СК Аргишти Кярамяна и всех сотрудников с профессиональным праздником. По словам Никола Пашиняна, уже 5 лет в этот день он посещает СК и каждый раз пытается найти ответ на вопрос, что изменилось за это время, куда они направляются и каков вектор происходящих изменений.
“Вообще это очень важная тема, потому что иногда вследствие какого-то глобального события у нас не бывает ни времени, ни настроения, ни желания остановиться и подвести итоги, понять, какие изменения произошли, и что это за изменения, какова оценка этих изменений.
Хочу констатировать несколько фактов, которые, честно говоря, на самом деле относятся к эмоциональному уровню, надеюсь, что в ходе возможных дискуссий и споров после моих высказываний удастся эмпирическим путем выяснить, насколько объективны эти эмоциональные утверждения. А я чувствую и вижу, что, например, в Республике Армения, в частности, в сфере ответственности Следственного комитета, по сути, львиная доля предварительного следствия - 90 и более процентов, а с 1 января 2023 года даже большая часть будет в сфере ответственности Следственного комитета. Я думаю, что в Армении, извините за это выражение, институт “фабрикации дел” или исчез полностью, или находится на грани исчезновения, или мы идем по этому пути, или мы добились большого прогресса на том пути, чтобы такого “института” в Армении вообще не существовало. Это логичное и самоочевидное явление в любом уважающем себя государстве.
Но следует также констатировать, что мы очень принципиальны на этом пути, и сегодня в процессе предварительного следствия в Армении факт является ключом, опорой, и работа ведется с фактом, вокруг факта. Это очень простая, может быть, даже неуместная для профессионала констатация, но я думаю, что мы должны отметить это.
Затем я хочу констатировать (я так чувствую и таково мое наблюдение): в нашей стране предварительное следствие становится все более принципиальным, и это вытекает из предыдущих пунктов. Это тоже крайне важно, и я также должен подчеркнуть, что принципиальное расследование не означает, извините за выражение, “квадратное” расследование, потому что иногда во время или в результате расследования бывают компромиссы. Но хочу подчеркнуть, что это компромиссы, которые предусмотрены законом. Это очень важно, они зако нны, правомерны и, пожалуй, единственная цель этих компромиссов — защита интересов государства и общества.
В этой связи также хочу подчеркнуть, что в результате деятельности Следственного комитета и изменения качества предварительного следствия очень важен активный процесс возмещения ущерба, причиненного государству и обществу. Конечно, мы пытаемся решить этот вопрос за счет более глобальных институциональных инвестиций и реформ, но я хотел бы также подчеркнуть это обстоятельство”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр добавил, что в ходе расследования дел, связанных с 44-дневной войной, открываются новые слои. “Если есть обыкновенное расследование, результатами и целями которого обычно является сохранение правопорядка, обеспечение равенства всех людей перед законом, то расследование дел, связанных с 44-дневной войной, полагаю, должно добавить еще один слой к этому процессу, который на самом деле, в нормальных условиях не имеет никакого отношения к Следственному комитету и расследованию дел, или, по крайней мер е, мы не часто обращаем внимание на дела с этой точки зрения.
Эти дела важны с точки зрения познания самих себя, осознания своих проблем и даже проникновения в слои нашей социально-психологической сферы, даже обращения к основам и теории нашей государственности. И именно здесь следствие, как я сказал, должно быть гораздо более принципиальным, потому что расследование этих дел будет иметь ключевое и краеугольное значение для дальнейшего развития нашего государства, потому что наша страна находится на важном перекрестке.
Вообще в предварительном расследовании этих дел есть и такой слой, с которым мы сталкиваемся только в связи с шумными делами. Это очень важно, потому что предварительное следствие, по большому счету только расследование уголовных дел, дает очень много информации о нас самих, о наших общественных отношениях, об отношениях между государством и обществом, об их качестве, интересах и нюансах, и это тоже очень важная функция, и я с радостью должен подчеркнуть, что мы достигли таких слоев. Это, конечно, зависит от того, чт? ? я сказал в первой части.
Когда есть принципиальное расследование, когда есть решимость вести следствие по фактам до конца, на пути расследования этих фактов мы делаем дополнительные, может быть, неожиданные открытия о самих себе, о своей истории, о функционировании наших государственных институтов, о теориях основ нашего государства. И сегодня я хочу подчеркнуть это.
В целом да, должен сказать, и я в этом еще больше убежден, что мы видим непрерывное изменение качества работы Следственного комитета. Это важный процесс, который должен происходить постоянно. Я никогда не говорил и не скажу, потому что это было бы неправильно, что работа Следственного комитета или какого-либо другого государственного органа с нуля достигла какой-то точки. Нет, говорить такое изначально неправильно, но очень важно, чтобы мы в своей работе, все звенья нашего государства каждый день стремились к более качественной работе. Конечно, это зависит от многих реалий, особенно в вашем случае, правовая определенность закона, как любят говорить юристы, очень важна.
Законодательные изменения, как отметил председатель Следственного комитета, в этой сфере огромные. Принят новый Уголовно-процессуальный кодекс, который также несет с собой новые вызовы, потому что любой новый закон должен адаптироваться, системы также должны быть в состоянии сделать его применение максимально плавным. В этой связи для нас также важно, чтобы в целом у работников государственной системы, у сотрудников Следственного комитета была сильная система социальных гарантий. Это наше убеждение.
Вы знаете, я всегда говорю, что в странах с таким социальным положением, когда, например, в судебной системе, в следственной системе поднимается вопрос об изменении заработной платы, социальных гарантий, обычно реакция широкой общественности такая: вместо решения проблем, так сказать, социально незащищенных слоев, решаются, условно говоря, проблемы верхних слоев. Но я все больше убеждаюсь, что такие изменения мы делаем не для бенефициаров зарплаты, а для этих самих граждан, для народа, потому что в итоге качественн? ?е или некачественное расследование приносит с собой лучшее или худшее качество защиты прав граждан.
Мы должны постоянно прививать нашему обществу осознание того, что у государственного служащего должна быть достойная зарплата, потому что государственный служащий оказывает услуги гражданину. По большому счету, предварительное следствие — это оказание услуг. Первыми бенефициарами этих услуг являются государство и граждане.
Может прозвучать странно, но и обвиняемому должно быть оказано качественное обслуживание, ведь обвиняемый не лишен прав, также потерпевшему должно быть оказано качественное обслуживание и так далее. Следовательно, мы должны быть принципиальными в этом процессе, и чем выше будет качество этих услуг, как показал наш опыт, тем больше будут доходы государства, т.к. за последние годы мы увеличили доходы государственного бюджета на миллиарды. В результате чего? В том числе в результате этих факторов, о которых я сказал.
Чем больше мы будем укреплять систему социальных гарантий государственной службы, тем более справедливую социальную среду мы будем иметь, и тем больше мы сможем оказывать качественные услуги наиболее незащищенным слоям общества, т.к. наша работа в конечном счете заключена в терминах государство-гражданин-правопорядок-закон-справедливость.
Вообще принято говорить - в классической логике говорится так, - что государство есть инструмент насилия, но в нашем понимании государство есть инструмент справедливости. Чем более устоявшаяся система правопорядка в государстве, тем более устоявшийся институт равенства перед законом, чем выше качество предварительного следствия, чем более развита судебно-правовая система, тем более справедливое у нас государство. Наша цель: создать среду, в которой люди могут жить, творить, быть счастливыми и свободными.
Может также показаться, что это мое целеполагание и акценты не самые адекватные для текущего периода, в условиях известных всем нам вызовов безопасности, происходящего вокруг нас, но я думаю, что, наоборот, особенно в таких ситуациях мы должны обращаться к таким темам, чтобы правильно сформулировать наши ориентиры и цели, потому что от формулировки и фиксации этих стратегических целей зависят те решения, которые мы примем сегодня, точнее, от оценки этих решений: мы приняли правильное решение или неправильное?
В целом, по большому счету, если немного утрировать, то нет правильного или неправильного решения. Или, скорее, правильные и неправильные решения оцениваются в соответствии со стратегической перспективой, которую ты перед собой ставишь. Т.е. решение — это решение двигаться в каком-то направлении. Следовательно, как определить, является ли данное решение правильным или неправильным? Это зависит от того, в каком направлении ты хочешь двигаться, потому что, если хочешь идти в каком-то направлении, в зависимости от выбора перспективы или стратегической цели одно и то же решение может быть правильным или неправильным. Это важно подчеркнуть.
Мы должны констатировать, и в последнее время я все чаще и чаще говорю об этом, а говорю все чаще и чаще, потому что у меня сформировалось убеждение, что в основе всех наших действий должна быть Республика Армения, государство и государственный интерес, ибо государственный интерес - это та формула, которая сформировалась из совокупности всех возможных интересов: и гражданина, и народа, и личности, и прошлого, и будущего. Я хотел бы, чтобы мы сосредоточились на этом направлении, на задаче превращения Республики Армени я в политический, государственный и международный институт, и на этой основе обеспечили долговечность нашего государства. В этом смысле важна эффективная работа всех наших государственных институтов, социально-психологическая регламентация, в рамках которой мы работаем.
Очень важно отметить, что мы не должны лениться учиться каждый день. Но мы не должны лениться каждый день учиться на своих удачах и неудачах, и мы должны быть полны решимости, что сегодня на наши плечи ложится ответственность за тысячелетнюю судьбу Республики Армения. Мы должны давать силы друг другу, чтобы не сдаваться на этом ответственном пути. Уверен, что мы будем двигаться вперед четкими шагами. Для этого нужно одно: четко сформулировать, чего мы хотим. И мы хотим, чтобы Республика Армения была сильным, свободны м, мирным и счастливым государством.
Уважаемые сотрудники Следственного комитета, еще раз поздравляю вас с профессиональным праздником и благодарю за проделанную работу”.
Ряд сотрудников Следственного комитета был удостоен государственных наград и Памятной медали премьер-министра Республики Армения.