ՀՀ ՊՆ-ն գիտի զինծառայողների մարմինների գտնվելու մասին կոնկրետ տեղանքներում, բայց Ադրբեջանը համաձայնություն չի տալիս հանելու համար․ Քրիստիննե Գրիգորյան
Տարբեր օրերի այդ թվերը կարող են փոխվել , օրինակ սեպտեմբերի 16-ի դրությամբ միայն ՄԻՊ գրասենյակ անձանց հարազատների ընտանիքների ներկայացված դիմումներով ունեինք 40-ից ավելի դիմում անհետ կորածների վերաբերյալ։
Այս մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՄԻՊ Քրիստիննե Գրիգորյանը պատասխանելով այն հարցին, թե ի՞նչ փոփոխություններ են եղել, որ երկու օր առաջ վարչապետը սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով կորած զինծառայողների թիվը նշել է, որ 29 է, իսկ Աստանայում խոսել 30 անհետ կորածների մասին։
«Այս ընթացքում շուրջ 230 մարմիններ են փոխանցվել  և նույնականացման գործընթացում անհետ կորածների թվերը փոփոխվեցին։ Մենք ունենք կոնկրետ տեղանքներ, որտեղ ՊՆ-ն գիտի զինծառայողների մարմինների գտնվելու մասին և այս պահի դրությամբ ադրբեջանական կողմը դեռևս  չի տալիս իր համաձայնությունը, որպեսզի  հայկական կողմը հանի մարմինները ։ Ըստ օրերի նաև հայրենադարձված ռազմագերիների մասով  անհետ կորածների թվի վերաբերյալ ճշտումներ կարող են լինել և սա նորմալ գործընթաց է։ Նաև մարմինը կարող է շուտ փոխանցված լինի, բայց փորձաքննության արդյունքները կարող են գալ 1-2 շաբաթ հետո։ Այս պահին առնվազ 29  անհետ կորածների մասին է խոսքը»- նշեց Գրիգորյանը։

Азербайджан не сдержал договоренности и не разрешает вывезти тела армянских военнослужащих из подконтрольной ему зоны
Неделю назад премьер-министр Никол Пашинян во время выступления в Астане заявил: «Азербайджан до сих пор не разрешает вывезти тела погибших во время последней агрессии армянских военнослужащих из подконтрольных ему зон, которые находятся на суверенной территории Армении.
Надеюсь, что этот вопрос будет решен в ближайшее время». Между тем, до сих пор Азербайджан не выполнил эту договоренность, о чем сегодня журналистам сообщила защитник прав человека Кристинне Григорян.
«Азербайджан пока не дает своего согласия на то, чтобы армянская сторона вывезла тела военнослужащих. Министерство обороны РА знает о местонахождении тел военнослужащих, но на данный момент азербайджанская сторона не дает согласия на то, чтобы армянская сторона вывезла их», - сказала Омбудсмен.