Ադրբեջանը զրահատեխնիկայով ներխուժել է ՀՀ տարածք, այնուհետև բանակցությունների արդյունքում դուրս եկել. Անվտանգության խորհրդի գրասենյակ
Սույն թվականի նոյեմբերի 14-ին ժամը 13.00-ի սահմաններում հայ-ադրբեջանական սահմանագծի արևելյան տեղամասերից մեկում Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները զրահատեխնիկայի աջակցությամբ ներխուժել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք: Այս մասին ասվում է ՀՀ անվտանգության խորհրդի գրասենյակի տարածած հայտարարությունում, որը ստորև ներկայացնում ենք ամբողջությամբ․
«Ադրբեջանական ԶՈւ գործողությունների հետևանքով Հայաստանի ԶՈւ չորս մարտական դիրքեր հայտնվել էին շրջափակման մեջ: ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինտեխնիկան և զորքը բանակցությունների արդյունքում դուրս են եկել ՀՀ տարածքից, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները դուրս են բերվել վերոնշյալ չորս մարտական դիրքերից: Այնուամենայնիվ՝ նշված հատվածում շարունակում են ծավալված մնալ դեռևս ս/թ մայիսին ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինծառայողներ:
Լուրերը, թե ՀՀ ԶՈւ վերադաս հրամանատարության կամ քաղաքական իշխանության կողմից դիմադրություն ցույց չտալու հրաման է արձակվել՝ իրականությանը չեն համապատասխանում: Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհուրդը համապատասխան մարմիններին հանձնարարել է իրականացնել միջադեպի պատշաճ քննություն:
Անվտանգության խորհուրդը Ռուսաստանի Դաշնության, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության և միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրում Ադրբեջանի զինված ուժերի շարունակական ագրեսիվ գործողությունների վրա և ընդգծում, որ այդ գործողություններն ուղղված են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության դեմ, ինչպես նաև հակասում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին:
Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհուրդը արտահայտում է իշխանությունների և ժողովրդի վճռականությունը  հայրենիքի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և անկախությունը պաշտպանելու գործում:
Անդրադառնալով Գորիս-Կապան և Կապան-Ճակատեն ավտոճանապարհների՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող հատվածներին, հարկ ենք համարում ընդգծել, որ դրանք դեռևս ԽՍՀՄ տարիների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմաններին վերաբերվող ուղղակի իրավական նշանակություն ունեցող փաստաթղթերի համաձայն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում չեն գտնվում: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկել Սյունիքի մարզում այլընտրանքային ճանապարհների նոր ցանցի ստեղծման ուղղությամբ և այդ աշխատանքներն առաջիկայում ավարտին կհասցվեն: Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետության որևէ բնակավայր կենսապահովման ճանապարհից զրկված չէ:
Հայաստանի Հանրապետության Անվտանգության խորհուրդը շարունակում է ընդգծել հայ-ադրբեջանական սահմանային իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը, այն է՝ Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի դե յուրե հաստատված սահմանագծից զորքերի հայելային ետքաշում և միջազգային հովանու ներքո սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացի մեկնարկ:
Նաև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը կոչ ենք անում ակտիվացնել ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ»:

Азербайджанcкие ВС при поддержке военной техники вторглись на территорию Армении: Совбез РА
14 ноября в 13: 00 на одном из восточных участков армяно-азербайджанской границы подразделения Вооруженных Сил Азербайджана при поддержке бронетехники проникли на суверенную территорию Республики Армения. Об этом говорится в заявлении Совбеза Армении. «Вследствие действий азербайджанских ВС четыре боевых позиции ВС Армении оказались в окружении.
Азербайджанская военная техника и войска, вторгшиеся на суверенную территорию Армении, в результате переговоров были выведены из вышеперечисленных 4 боевых позиций. Тем не менее, на указанном участке продолжают оставаться вторгшиеся еще с мая на территорию РА азербайджанские ВС. Слухи о том, что вышестоящим командованием ВС РА или политической властью был дан приказ не оказывать сопротивления азербайджанским ВС, не соответствуют действительности. Совет Безопасности Республики Армения поручил соответствующим органам провести надлежащее расследование инцидента.
Совет Безопасности обращает внимание Российской Федерации, Организации Договора о коллективной безопасности и международного сообщества на продолжительные агрессивные действия Вооруженных Сил Азербайджана и подчеркивает, что эти действия направлены против суверенитета и территориальной целостности Республики Армения и региональной безопасности и стабильности, а также противоречат положениям трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Совет Безопасности Республики Армения выражает решимость властей и народа Армении защищать суверенитет, территориальную целостность и независимость Родины. Касаясь находящихся под контролем Азербайджана участков дорог Горис-Капан и Капан-Чакатен, считаем необходимым подчеркнуть, что они не находятся на территории Республики Армения согласно документам, имеющим прямое правовое значение, относящимся к границам Армении и Азербайджана еще в советские годы.
Правительство Республики Армения приняло меры по созданию новой сети альтернативных дорог в Сюникской области, и эти работы в ближайшее время будут завершены. Подчеркиваем, что ни один из населенных пунктов Республики Армения не лишен пути жизнеобеспечения.
Совет Безопасности Республики Армения продолжает подчеркивать необходимость мирного разрешения армяно-азербайджанской пограничной ситуации путем зеркального отвода войск с де-юре утвержденной границы Советской Армении и Советского Азербайджана и начала процесса демаркации и делимитации границ под международной эгидой. Также призываем сопредседательство МГ ОБСЕ активизировать усилия по мирному и всеобъемлющему урегулированию нагорно-карабахского конфликта».