Դատախազի նախաձեռնությամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել զորամասի ինժեներական ծառայության պետի նկատմամբ
Դատախազը, ուսումնասիրելով Քննչական կոմիտեի Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության 5-րդ կայազորային քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթի նյութերը, 2023 թվականի փետրվարի 16-ին, իր նախաձեռնությամբ ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության պետ Տ.Ղ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (զինվորական պաշտոնեական անփութություն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ):
Զորամասի ինժեներական ծառայության պետ Տ.Ղ.-ն, պատասխանատու լինելով իրեն վստահված ստորաբաժանման նյութական ապահովման համար, պարտավոր լինելով հասնել սպառազինությամբ, ռազմական տեխնիկայով և նյութական այլ միջոցներով լրիվ ապահովության, մշտապես ճշգրիտ տեղեկություններ ունենալ իրեն վստահված ստորաբաժանման սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի և նյութական այլ միջոցների առկայության մասին, պարտավոր լինելով ժամանակին պահանջել և կազմակերպել նյութական միջոցների ստացումը և ենթականերին հանձնումը, իրեն ենթակա ստորաբաժանումում՝ ՀՀ N զորամասի ինժեներական ծառայության ինժեներասակրավորային վաշտում հսկողություն իրականացնել հակահրդեհային պահանջների կատարման նկատմամբ, պատասխանատու լինելով իրեն ենթակա ստորաբաժանումում հրդեհային անվտանգության պահանջների կատարման համար, իր ծառայողական պարտականությունների կատարման նկատմամբ անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով, հիշյալ պարտականությունները չի կատարել, այդ թվում նաև` հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցներով ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտն ապահովելու ուղղությամբ: Արդյունքում, անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու (մարդկանց) մահ:
Մասնավորապես, 2023 թվականի հունվարի 19-ին` կեսգիշերն անց, ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներական ծառայության սպան, հանդիսանալով նստեցման շրջանի պատասխանատու, սահմանված կարգի խախտմամբ, Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի 1-ին փողոցի 20-րդ տուն հասցեում տեղակայված` վերոնշյալ ստորաբաժանման անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում վառարանը վառել է ավտոբենզինով: Արդյունքում, կացարանում բռնկվել է հրդեհ: Հակահրդեհային պաշտպանության համապատասխան միջոցների բացակայության պատճառով կացարանում գտնվող զինծառայողների կողմից ոչ միայն հնարավոր չի եղել այն մարել, այլ նաև պահեստային ելքի բացակայության պայմաններում կոտրել կացարանի պատուհաններին ամրացված երկաթյա ճաղավանդակները և դուրս գալ այնտեղից: Դրա հետևանքով կացարանում հանգստի մեջ գտնվող, նույն վաշտի 15 պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ մահացել են, իսկ սպան և չորս պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ։
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

В отношении начальника инженерной службы воинской части N Министерства обороны Армении возбуждено уголовное преследование
Прокурор, изучив материалы уголовного производства, расследуемого 5-м гарнизонным следственным отделом Главного военного следственного управления Следственного комитета, 16 февраля 2023 года по своей инициативе возбудил общественное уголовное преследование в отношении начальника инженерной службы N-ой воинской части Министерства обороны РА Т. Г. по ч. 3 ст. 550 УК РА (военная должностная халатность, повлекшая по неосторожности смерть человека).
Начальник инженерной службы N-ой воинской части Министерства обороны РА Т. Г., будучи ответственным за материальное обеспечение доверенного ему подразделения, обеспечение полной безопасности вооружения, военной техники и других материальных средств, наличие точной информации об обеспечении вверенного ему подразделения вооружением, военной техникой и другими материальными средствами, будучи обязанным своевременно требовать и организовывать получение материальных средств и их передачу подчиненным, в подчиненном ему подразделении осуществлять контроль за выполнением противопожарных требований в инженерно-саперной роте инженерной службы N-ой воинской части РА, вследствие недобросовестного и халатного отношения к выполнению своих служебных обязанностей, не выполнил указанные обязанности, в том числе в направлении обеспечения инженерно-саперной роты N-ой воинской части МО РА соответствующими средствами противопожарной защиты, что, по неосторожности, привело к пожару и смерти человека (людей).
В частности, 19 января 2023 года, после полуночи, офицер инженерной службы N-ой воинской части МО РА с нарушением установленного порядка в жилище, предусмотренном для личного состава вышеуказанного подразделения, расположенном по адресу 1-я улица села Азат Гегаркуникской области, зажег печь автобензином.
В результате в жилище вспыхнул пожар. Из-за отсутствия соответствующих средств противопожарной защиты военнослужащим, находящимся в помещении, не только не удалось его погасить, но и в условиях отсутствия запасного выхода сломать железную решетку окон и выйти оттуда.
В результате 15 военнослужащих срочной службы той же роты погибли, а офицер и четверо военнослужащих срочной службы получили телесные повреждения различной степени тяжести.