Եռամսյա հավաքներին մասնակցած զինծառայողը տեղեկություններ է փոխանցել մերկ լուսանկարների դիմաց․ ԱԱԾ բացահայտումը
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության ռազմական հակահետախուզության դեպարտամենտի ծառայողները, հանցագործությունների դեմ պայքարի շրջանակներում իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական գործունեության արդյունքում, բացահայտել են պետական դավաճանության հերթական դեպքը:
Պարզվել է, որ ՀՀ քաղաքացի, 2021 թվականի օգոստոս-նոյեմբեր ամիսներին ՀՀ ՊՆ կողմից հայտարարված 3-ամսյա հավաքներին մասնակցած զինծառայող, շարքային Է.Ա-ն, կարճ ժամանակով առնչվելով պետական ու ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկությունների հետ, 2021 թվականի հոկտեմբերին «ֆեյսբուք» սոցիալական կայքի միջոցով ծանոթացել է օտարերկրյա հատուկ ծառայության աշխատակից հանդիսացող, պայմանական անունով հանդես եկող անձի հետ և հավաքագրվելով վերջինիս կողմից՝ անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով իր բջջային հեռախոսի «Վոթսափ» հավելվածի միջոցով նույն ժամանակահատվածում հավաքել և հատուկ ծառայության ներկայացուցչին է հանձնել իրեն վստահված դիրքի, դրա կոնկրետ տեղակայման, դիրքապահ անձնակազմի քանակի, սպառազինության, դրանցում ծառայության անցկացման կարգի վերաբերյալ պետական և ծառայողական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ, որոնց  դիմաց ստացել է իբր իր զրուցակցի մերկ լուսանկարները:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում հիշյալ անձը ձերբակալվել է:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

В обмен на государственную тайну получил, якобы, обнаженные фотографии своего собеседника: СНБ (видео)
Сотрудники департамента военной контрразведки Службы национальной безопасности РА в результате оперативно-розыскной деятельности раскрыли очередной случай государственной измены.
Как сообщает СНБ, было выявлено, что гражданин РА, участвовавший в трехмесячных сборах, объявленных МО РА в августе-ноябре 2021 года, рядовой Э.А. в октябре 2021 года познакомивший по социальной сети Facebook c сотрудником иностранной спецслужбы, скрывающимся под условными инициалами, в тот же период с помощью приложения «WhatsApp» своего мобильного телефона по просьбе представителя иностранной спецслужбы собрал и передал ему сведения, составляющие государственную и служебную тайну о доверенном ему положении, его конкретном размещении, количестве личного состава, вооружении, порядке проведения службы, взамен получив, якобы, обнаженные фотографии своего собеседника.
В рамках уголовного производства, инициированного следственным департаментом СНБ РА, упомянутое лицо задержано. Предварительное следствие по уголовному производству продолжается.