Անահիտ Մանասյանն ընտրվել է ՄԻ ազգային հաստատությունների եվրոպական ցանցի Կառավարման խորհրդի անդամ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ընտրվել է Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների եվրոպական ցանցի (ENNHRI) Կառավարման խորհրդի անդամ։
Ընտրությունը կայացել է Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների եվրոպական ցանցի ընդհանուր ժողովի փետրվարի 7-ի առցանց նիստի շրջանակներում։ Քվեարկությանը մասնակցել են ENNHRI-ի անդամ ավելի քան 30 ՄԻՊ հաստատություններ:
Հեղինակավոր կառույցի Կառավարման խորհրդի կազմում ընտրվել են նաև Դանիայի (նախագահող) և Հյուսիսային Իռլանդիայի ազգային հաստատությունների ներկայացուցիչները:
Ի դեպ, Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունն առաջին անգամ է ընդգրկվում եվրոպական ցանցի կառավարման մարմնում։
Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների եվրոպական ցանցը միավորում է եվրոպական երկրների ավելի քան 40 ՄԻՊ հաստատություններ։ Ցանցի նպատակն է նպաստել մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու խթանմանը Եվրոպայում: Այդ նպատակների իրականացման համար Եվրոպական ցանցը, ի թիվս այլնի, նպաստում է մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների կարողությունների զարգացմանը:
Կառավարման խորհրդի կազմում ընդգրկվում են բացառապես A կարգավիճակ ունեցող մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների ներկայացուցիչները: 2024 թվականի մարտի 1-ից ENNHRI-ի Կառավարման խորհուրդը կունենա հետևյալ կազմը՝ Դանիա (նախագահող), Հայաստան, Հյուսիսային Իռլանդիա, Գերմանիա, Ալբանիա, Նորվեգիա:
Նախագահողի գլխավորությամբ Խորհուրդն առաջնորդում է կառույցի ռազմավարական առաջնահերթությունները և պատասխանատու է ցանցի կառավարման և վարչարարության համար:

Омбудсмен Армении избрана членом правления ENHRI
Защитник прав человека РА Анаит Манасян избрана членом правления Европейской сети национальных учреждений по правам человека (ENHRI). Офис защитника прав человека Армении сообщает, что выборы состоялись в рамках онлайн-заседания Генеральной Ассамблеи Европейской сети национальных правозащитных учреждений, состоявшегося 7 февраля.
В голосовании приняли участие более 30 правозащитных учреждений-членов ENNHRI. В состав Управляющего совета авторитетной структуры также были избраны представители национальных учреждений Дании и Северной Ирландии. Институт Защитника прав человека Армении впервые включен в руководящий орган Европейской сети. Европейская сеть национальных правозащитных учреждений объединяет более 40 правозащитных учреждений в европейских странах.
Целью Сети является содействие защите и поощрению прав человека в Европе. Европейская сеть, в частности, способствует наращиванию потенциала национальных правозащитных учреждений. В состав правления входят исключительно представители национальных правозащитных учреждений со статусом А. С 1 марта 2024 года в состав правления ENHRI войдут следующие страны:
Дания (председательствующая), Армения, Северная Ирландия, Германия, Албания, Норвегия. Совет, возглавляемый председателем, определяет стратегические приоритеты структуры и отвечает за управление и администрирование Сетью.