Զվարթնոցում տեղի ունեցող գործընթացները չեն նշանակում, որ Հայաստանին այս պահին ռուսական բազա պետք չէ․ Դեսպան
Հիմա եկել է ժամանակը, երբ Հայաստանի իշխանությունները որոշել են, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանում ռուս սահմանապահների, մեր գործընկերների, գործընկերների և ընկերների օգնության կարիքն այլևս չկա։ Այս մասին The Moscow Times-ին տված հարցազրույցում ասել է ԵՄ-ում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Բալայանը։
«Սա չի նշանակում, որ մենք այս պահին ռուս սահմանապահների կամ ռուսական բազայի կարիքը չունենք։
Ինչպես օրերս հայտարարեց վարչապետ Փաշինյանը, ռուսական ռազմաբազան դուրս բերելու մասին խոսք չկա։ Նրա ներկայությունը ոչ մի կապ չունի ՀԱՊԿ պայմանագրերի հետ։ Նա Հայաստանում է երկկողմ համաձայնագրի հիման վրա»,- ընդգծել է դեսպանը։

Посол: Процессы в Звартноце не означают, что Армения не нуждается в российской базе на данный момент
Сейчас настало время, когда власти Армении решили, что больше нет необходимости в помощи российских пограничников, наших коллег, партнеров и друзей, в аэропорту Звартноц. Об этом в интервью The Moscow Times заявил посол Армении при ЕС Тигран Балаян.
«Это не означает, что мы не нуждаемся в присутствии российских пограничников или российской базы на данный момент.
Как недавно заявил премьер Пашинян, речи о выводе российской военной базы не идет. Ее нахождение не имеет ничего общего с договоренностями по ОДКБ. Она находится в Армении на основе двустороннего договора», – подчеркнул посол.