Վահե Հակոբյանը վայր դրեց մանդատը. կհեռանա ԱԺ-ից իր թիմով
«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության խորհրդի 2022 թվականին նոյեմբերի 28-ին կայացրած որոշմամբ՝ կուսակցությունը դադարեցնում է գործունեությունը ՀՀ Ազգային ժողովում։ Այս մասին ասվում է «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության տարածած հայտարարությունում․
«Կուսակցության անդամ չորս պատգամավորներից երեքը՝ կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանը, փոխնախագահներ Հռիփսիմե Ստամբուլյանն ու Ելենա Կիրակոսյանը, օրենքով սահմանված կարգով դիմում են ներկայացրել` իրենց մանդատներից հրաժարվելու վերաբերյալ:
«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության անդամ Զեմֆիրա Միրզոևան, ով ՀՀ 8-րդ գումարման Ազգային ժողովում ներկայացնում է Հայաստանի ասորական համայնքն ու խորհրդարան է անցել ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների «Հայաստան» դաշինքի համապետական ցուցակի երկրորդ մասով ազգային փոքրամասնությունների համար նախատեսված քվոտայով, կշարունակի պատգավորական գործունեությունը՝ սեփական դիմումի համաձայն ժամանակավորապես սառեցնելով կուսակցությանն իր անդամությունը։ Կուսակցության խորհրդի նման որոշումն արդյունք է առաջին հերթին ՀՀ ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ հարգանքի և նպատակ ունի որևէ կերպ չխոչընդոտել ազգային փոքրամասնությունների խնդիրների բարձրաձայնման ու լուծման ուղղությամբ հետևողականությունը, որը Զեմֆիրա Միրզոևայի գործունեության կարևոր մաս է։
«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության խորհրդի որոշման համաձայն՝ կուսակցության այն անդամները, որոնք ներկայացված են դաշինքի նախընտրական ցուցակում, պատգամավորական մանդատի ստացման հերթը հասնելու պարագայում ազատ են որոշում կայացնելու՝ վերցնել մանդատը, թե ոչ։ Մանդատ վերցնելու որոշում կայացնելու դեպքում տվյալ անձինք պետք է լքեն կուսակցության շարքերը։
«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության խորհրդի որոշումը երկար քննարկումների ու խորհրդի անդամների կոնսենսուսի արդյունք է։ Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ խորհրդարանական գործունեությունն ու պատգամավորական մանդատները մեզ համար ինքնանպատակ չեն։ Կուսակցության ներկայացուցիչներն արել են առավելագույնը՝ ԱԺ-ում և ԱԺ-ից դուրս առկա խնդիրները բարձրաձայնելու, իրավիճակի հանգուցալուծման ճանապարհներ փնտրելու ուղղությամբ։ Եվ, այնուամենայնիվ, այսօր մենք շարունակում ենք մնալ այն կարծիքին, որ բոլոր այն հիմքերը, որոնք ստիպում էին բոյկոտել ԱԺ նիստերն ամիսներ առաջ, շարունակում են արդիական մնալ նաև այսօր։
Կուսակցության խորհրդի որոշումը նաև մեր հանրության տարբեր շերտերի հետ շփումների և քննարկումների արդյունք է, և առավել քան վստահ ենք, որ մեր հայրենակիցների, պայքարի մեր ընկերների համար սա ընդունելի ու հասկանալի քայլ է։
«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցությունը շարունակելու է իր գործունեությունը ընդդիմադիր դաշտում՝ կուսակցության հռչակած արժեքների ու քաղաքականության շրջանակներում։
Միաժամանակ շնորհակալություն ենք հայտնում ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության մեր գործընկերներին՝ անցած ճանապարհի ու համատեղ աշխատանքի համար՝ մաղթելով հաջողություն իրենց գործունեության ու պայքարի մեջ։
Վստահ ենք՝ ընդդիմադիր դաշտի մեր գործընկերների հետ փոխգործակցությունը շարունակական կլինի նաև ապագայում՝ հիմնված ընդհանուր գաղափարների ու միասնական նպատակների վրա»։

Ваге Акопян и его команда покидают парламент
Лидер партии «Возрождающаяся Армения» Ваге Акопян и его политическая команда в составе двух депутатов-женщин покидают парламент. В этой связи возглавляемая Акопяном партия выступила с заявлением. «Решением совета партии «Возрождающаяся Армения» от 28 ноября 2022 года партия прекращает свою деятельность в Национальном Собрании РА. Трое из четырех депутатов-членов партии - председатель Ваге Акопян, зампред Рипсиме Стамбулян и Елена Киракосян в установленном законом порядке представили заявления об отказе от своих мандатов.
Член партии «Возрождающаяся Армения» Земфира Мирзоева, которая в Национальном Собрании РА 8-го созыва представляет ассирийскую общину и прошла в парламент по второй части списка блока «Айастан» по квоте, предусмотренной для национальных меньшинств, продолжит депутатскую деятельность, временно заморозив свое членство в партии согласно собственному заявлению.
Такое решение совета партии является результатом, в первую очередь, уважения к национальным меньшинствам РА и преследует цель никоим образом не препятствовать в озвучивании и решении их проблем, что является важной частью деятельности Земфиры Мирзоевой. Согласно решению совета партии «Возрождающаяся Армения», те члены партии, которые представлены в предвыборном списке блока «Айастан», в случае прохождения в парламент после сложения мандатов своими однопартийцами свободны в решении о том, брать мандат или нет. В случае принятия решения о получении мандата, данные лица должны покинуть ряды партии.
Решение совета партии «Возрождающаяся Армения» - результат долгих обсуждений и консенсуса. Мы неоднократно заявляли, что парламентская деятельность и депутатские мандаты для нас не являются самоцелью. Представители партии сделали все возможное, чтобы озвучить существующие в НС и за его пределами проблемы, найти пути разрешения ситуации. И, тем не менее, сегодня мы продолжаем придерживаться того мнения, что все те причины, из-за которых мы бойкотировали заседания НС несколько месяцев назад, продолжают оставаться актуальными. Решение Совета партии является также результатом контактов и обсуждений с различными слоями нашего общества, и мы более чем уверены, что для наших соотечественников, наших друзей по борьбе это приемлемый и понятный шаг.
Партия «Возрождающаяся Армения» продолжит свою деятельность на оппозиционном поле в рамках провозглашенных ею ценностей и политики. В то же время мы выражаем благодарность нашим коллегам из парламентской фракции «Айастан» за совместную работу и пройденный путь, желая успехов в их деятельности и борьбе. Мы уверены, что взаимодействие с нашими оппозиционными партнерами продолжится и в будущем на основе общих идей и целей»,- говорится в заявлении.