Թագուհի Թովմասյանը Սյունիքում մարդու իրավունքների խախտումների հարցով դիմել է միջազգային կառույցներին
«Պատիվ ունեմ» ընդդիմադիր խմբակցության անդամ, մարդու իրավունքների հանձնաժողովի անդամ Թագուհի Թովմասյանը Սյունիքում տիրող իրավիճակի կապակցությամբ դիմել է միջազգային ատյաններին։
Նա, մասնավորապես, հայտնում է․
«Սիրելի' հայրենակիցներ, ինչպես գիտեք, ադրբեջանական 50 կամ ավելի զինված ծառայողներ փակել են Սյունիքի մարզի Գորիսից Կապան տանող միջպետական ճանապարհը՝ Դավիթ Բեկ գյուղին մոտ և հրաժարվում են բացել:
Այսօր նաև տեղեկացանք, որ ադրբեջանական զինծառայողները փակել են նաև Գորիսից Որոտան տանող ճանապարհը: Ադրբեջանի այս անթույլատրելի վարքագծի, մեր քաղաքացիական բնակչության, այդ թվում նաև կանանց, երեխաների և ծերերի իրավունքների խախտումների վերաբերյալ գրություններ եմ ուղարկել միջազգային կառույցների մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող մարմինների գրասենյակներ:
Ադրբեջանի այս գործողությունները սահմանափակում են մարդու՝ միջազգայնորեն ճանաչված հիմնարար իրավունքները և պետք է միջազգային կառույցների կողմից դիտարկվեն որպես թշնամական գործողություն և դաժանություն ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ»:

Депутат Товмасян обратилась в международные структуры по вопросу нарушений прав человека со стороны азербайджанских ВС в Сюнике
Председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека Тагуи Товмасян обратилась в международные структуры по вопросу нарушений прав человека со стороны азербайджанских ВС в Сюнике.
"50 или более азербайджанских военнослужащих перекрыли межгосударственную дорогу, ведущую из Гориса в Капан, недалеко от села Давид Бек и отказываются открыть ее. Сегодня мы узнали, что азербайджанские военнослужащие перекрыли также дорогу, ведущую из Гориса в Воротан.
Я направила письма о недопустимом поведении азербайджанских ВС в отношении гражданского населения Армении, в том числе женщин, детей и стариков в офисы международных структур, занимающихся защитой прав человека.
Эти действия Азербайджана ограничивают международно признанные основополагающие права человека и должны рассматриваться международными структурами как враждебные действия и жестокое отношению к гражданскому населению Армении", - отмечает председатель комиссии по правам человека НС РА.