Պեսկով. Մոսկվան իրեն իրավունք է վերապահում Երևանի հետ քննարկել առաջիկա ընտրությունները
Մոսկվան իրեն իրավունք է վերապահում Երևանի հետ քննարկել Հայաստանում գալիք ընտրությունները և հայկական կողմի հետագա ծրագրերը. ТАСС-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Մենք մեզ իրավունք ենք վերապահում փորձել պարզաբանել մեր գործընկերների հետ, իրականում քննարկել նրանց ծրագրերը [առաջիկա ընտրությունների համատեքստում]»,- ասել է Պեսկովը:
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղարը նաև նշել է, որ Ռուսաստանը և Հայաստանը մտերիմ երկրներ են, և Մոսկվան մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերում հայաստանյան ղեկավարության կողմնորոշիչների նկատմամբ:
«Հայաստանը մեզ մտերիմ երկիր է, որի հետ խորը պատմական արմատներ ունենք։ Այստեղ ապրում է հայկական հսկայական սփյուռք՝ ավելի քան 2 միլիոն մարդ։ Հետևաբար, այն կողմնորոշիչները, որոնք ընտրում է իր համար հայաստանյան ղեկավարությունը, մեր մեծ հետաքրքրության առարկան են»,- ասել է Պեսկովը:
Ավելի վաղ՝ ապրիլի 1-ին, Կրեմլում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցությունների ժամանակ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հույս էր հայտնել, որ Հայաստանի ռուսամետ քաղաքական ուժերը կկարողանան մասնակցել ընտրություններին։
Ռուսաստանի ղեկավարը նաև նկատել էր, որ «նրանցից շատերը գտնվում են անազատության մեջ, թեև ունեն ռուսաստանյան անձնագրեր»:

Песков: Москва считает, что она вправе обсуждать с Ереваном предстоящие выборы
Москва оставляет за собой право обсуждать с Ереваном предстоящие в Армении выборы и дальнейшие планы армянской стороны. На это указал пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передаёт ТАСС.
«Мы считаем себя вправе пытаться прояснить с нашими коллегами, действительно обсудить их планы [в контексте предстоящих выборов]», - обратил внимание Песков в разговоре с корреспондентом «Вестей» Павлом Зарубиным.
Также пресс-секретарь президента России отметил, что Россия и Армения являются близкими странами, и Москва проявляет повышенный интерес к ориентирам армянского руководства.
«Армения – это близкая нам страна, с которой нас объединяют глубокие исторические корни. Огромная армянская диаспора, которая живет у нас, свыше 2 миллионов человек. Поэтому те ориентиры, которые выбирает для себя армянское руководство, - это предмет нашего повышенного интереса», - сказал Песков.
Ранее, 1 апреля, в ходе переговоров с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Кремле президент России Владимир Путин выразил надежду, что пророссийские политические силы Армении смогут принять участие в выборах.
Глава российского государства также заметил, что «многие из них находятся в местах лишения свободы, несмотря на то что у них паспорт российский».