Նոր իրավիճակը ենթադրում է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ռազմաքաղաքական դաշինքի մասին նոր համաձայնագրի ստորագրում. պատգամավոր
Մեր երկիրն այսօր ապրում է իր 30-ամյա անկախության դժվարին, ճակատագրական փուլը։ Վերջին պատերազմի ժամանակ մենք կորցրեցինք Արցախի Հանրապետության տարածքի մեծ մասը, ցավոք, մենք ունենք հազարավոր զոհեր, հաշմանդամներ, ինչպես նաև ռազմագերիներ ։ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի մասնակցությամբ 44-օրյա ռազմական ագրեսիան, որը սանձազերծվել էր 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, մեզ համար ավարտվեց ցավալի պարտությամբ եւ երեք երկրների ղեկավարների կողմից 2020թ.նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ստորագրմամբ: Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կողմից կազմակերպված "Հայ-ռուսական ռազմավարական միության արդի խնդիրները ՝ ի դեմս ներկա սպառնալիքների և մարտահրավերների" թեմայով Կլոր սեղանի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ Ազգային ժողովի տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, տնտեսական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանը:
"Այո, պատերազմը կանգնեցրեց Ռուսաստանի Դաշնությունը, և դա ևս մեկ անգամ ապացուցեց այն փաստը, որ ռուսական ներկայությունը մեր տարածաշրջանում պետք է լիովին վերականգնվի։ Այժմ, ինչպես երբեք, անհրաժեշտ է հարաբերությունների նոր որակ ձևավորել մեր ռազմավարական գործընկերոջ ՝ Ռուսաստանի հետ ՝ խորացնելով փոխադարձ ինտեգրումը բոլոր առումներով։ Ակնհայտ է, որ երկու կողմերն էլ շահագրգռված են դրանում. վերջին երեք տարիների վիճակագրությունը եւ փաստերը ցույց են տալիս, որ մենք հսկայական չիրականացված պոտենցիալ ունենք։ Ավելի խորը ինտեգրմանն ուղղված հայ-ռուսական հարաբերությունների նոր որակի ձևավորումը նաև մեր ժողովրդի ցանկությունն է։ Իմ կարծիքով, այդ հարաբերությունները պետք է զարգանան ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում, այդ թվում ՝ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակներում։ Այդպես պետք է լինի հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում։
Ռուսական կապիտալը պետք է իրեն հարմարավետ զգա Հայաստանում։ Երբ ոչ պատշաճ քրեական գործեր հարուցելը, արհեստական վախի մթնոլորտի ստեղծումը դառնում է կառավարման մոդել, այդ ժամանակ կապիտալը լքում է տարածքը։ Եվ պատահական չէ, որ 2020 թվականին մեր երկրում 2019 թվականի համեմատ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների զուտ ներհոսքը նվազել է մոտ 11 անգամ, 2019 թվականին ՝ 2,5 անգամ։ Հիմնականում կապիտալը գնում է Ռուսաստան։
Արդյոք դա նորմալ է: Իհարկե, ոչ ։
Դա քաղաքական հարց է, թե տնտեսական։ Երկուսը միասին:
Այնպես որ, հայ-ռուսական հարաբերությունների հետագա զարգացման համատեքստում մենք պետք է հաղթահարենք այդ խնդիրը։ Ընդհանուր քաղաքական ճգնաժամը կարող է հաղթահարվել միայն արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների միջոցով, եւ ես կարծում եմ, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները պետք է ընդգրկվեն շատ քաղաքական ուժերի նախընտրական ծրագրերում", - հայտարարել է պատգամավորը։
Նրա խոսքով ՝ Հայաստանի արտաքին առեւտրային շրջանառությունը 2020 թվականին կազմել է 7,1 մլրդ դոլար ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազելով 13,2 տոկոսով (2019 թվականին ՝ 8,2 մլրդ դոլար):
Իսկ ԵՏՄ անդամ երկրների հետ Հայաստանի արտաքին առեւտրային շրջանառությունը կազմել է 2,2 մլրդ դոլար ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազելով 2,6 տոկոսով, Այդ թվում ՝ Ռուսաստանը ՝ 2,1 մլրդ դոլար (Անկումը ՝ 3,5 տոկոս), Բելառուսը ՝ 79,6 մլն դոլար (աճը ՝ 17,4 տոկոս), Ղազախստանը ՝ 16,3 մլն դոլար (աճը ՝ 96,0 տոկոս) եւ Ղրղզստանը ՝ 2,0 մլն դոլար (Անկումը ՝ 63,2 տոկոս): 2020 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին Հայաստանից արտահանումը կազմել է 2,5 մլրդ դոլար, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 3,9 տոկոսով (2,6 մլրդ դոլար 2019 թվականին):
Հայաստանից ԵԱՏՄ անդամ երկրներ արտահանումը կազմել է 705,3 մլն դոլար, ցուցանիշը նվազել է 8,3 տոկոսով ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ (769,2 մլն դոլար 2019 թվականին), այդ թվում ՝ Ռուսաստանը ՝ 676,0 մլն դոլար (անկում ՝ 9,0 տոկոս), Բելառուսը ՝ 21,3 մլն դոլար (աճ ՝ 18,7 տոկոս), Ղազախստանը ՝ 6,5 մլն դոլար (աճ ՝ 19,3 տոկոս) եւ Ղրղզստանը ՝ 1,6 մլն դոլար (անկում ՝ 48,7 տոկոս):
2020 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին, ըստ ապրանքների ծագման երկրի, Հայաստան ներմուծումը կազմել է 4,6 մլրդ դոլար: Այդ ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 17,7 տոկոսով (2019 թվականի 5,5 մլրդ դոլար): ԵԱՏՄ անդամ երկրներից ՀՀ ներմուծումը կազմել է 1,5 մլրդ դոլար, ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 0,2 տոկոսով, Այդ թվում ՝ Ռուսաստանը ՝ 1,5 մլրդ դոլար (Անկումը ՝ 0,7 տոկոս), Բելառուսը ՝ 58,3 մլն դոլար (աճը ՝ 16,9 տոկոս), Ղազախստանը ՝ 9,9 մլն դոլար (աճը ՝ 3,4 անգամ) եւ Ղրղզստանը ՝ 420,8 հազար դոլար (Անկումը ՝ 82,3 տոկոս): Ըստ պաշտոնական վիճակագրության ՝ Ռուսաստանը պահպանում է Հայաստանի արտաքին առևտրի առաջատար դիրքերը ԵՏՄ անդամ երկրների հետ ։
Հայաստանը հիմնականում Ռուսաստան է արտահանում ալկոհոլ, միրգ, բանջարեղեն, հագուստ, ձուկ, շոկոլադ և այլն: ԵՏՄ անդամ մյուս երկրների հետ ապրանքաշրջանառությունն ավելի համեստ է, քանի որ ղրղզական շուկա մուտք գործելը բարդ է աշխարհագրական առումով, իսկ բելառուսական շուկա ներմուծման սահմանափակումների պատճառով, մասնավորապես, բելառուսական մանրածախ առևտրի 75 տոկոսը պետք է լինի հայրենական արտադրությունը:
Ընդ որում, սկսել է աճել հայկական պահածոյացված մրգերի եւ բանջարեղենի արտահանումը Բելառուս եւ ոսկերչական իրեր ՝ Ղազախստան ։
"Կարելի է կանխատեսել, որ 2021 թվականին որոշակի ակտիվություն կդիտվի ԵԱՏՄ երկրների հետ արտաքին առեւտրում ՝ թուրքական ծագում ունեցող ապրանքների ներմուծման ժամանակավոր արգելքի պատճառով",-ասել է նա: ԵԱՏՄ-ն Հայաստանի Հանրապետության համար ավելի շատ ընկալվում է որպես ապրանքների և ծառայությունների իրացման մեծ շուկա, որպես աշխատանքային միգրացիայի գոտի, բայց ԵԱՏՄ-ից ներդրումներ չեն սպասվում ։
Ինչու? Կարծում եմ ՝ խնդիրն այն է, որ չեն հաղթահարվել փոխադարձ արգելքները։ Բանն այն է, որ միջավայրը նույնական չէ, պետական գնումների, վարկերի ստացման եւ այլ ընթացակարգերի նկատմամբ հավասար պայմաններ չկան։ Չկա իրական թվային տնտեսություն։
«Բայց ինչ-որ բան արդեն արվել է», - նշեց պատգամավորը։
Նրա խոսքով ՝ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի համատեղ ջանքերի շնորհիվ ՌԴ կառավարությունը շուրջ երկու միլիարդ Ռուսական ռուբլի է հատկացրել "Վերին Լարս" հսկիչ անցագրային կետի ընդլայնման եւ տեխնիկական վերազինման համար:
"Այսպիսով, հայ-ռուսական հարաբերությունների ապագան մեծապես որոշվում է երկու երկրների միջև ինտեգրման ամենաբարձր աստիճանով։ Դա վերաբերում է ամենատարբեր ոլորտներին։ Սակայն դրա ապահովման գրավականը կարող է լինել միայն մեր հանրապետությունում նոր քաղաքական իշխանությունը, որը ձևավորվել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններով",- ընդգծել է Մելքումյանը։
Նրա խոսքով, նոր իրավիճակը ենթադրում է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ նոր ռազմաքաղաքական դաշինքի մասին համապատասխան համաձայնագրի ստորագրում, ինչը համարժեք է ՀՀ-ում առկա իրավիճակին:
"Նոր ընտրություններ, նոր բանակցություններ, նոր իշխանություն: Ահա թե որն է հայ — ռուսական հարաբերությունների նոր ճարտարապետությունը։ ՀՀ ապագա իշխանությունները պետք է անհապաղ կյանքի կոչեն մեր երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման նոր ռազմավարությունը", - ամփոփեց պատգամավորը։

Новая ситуация предполагает подписание нового соглашения о военно-политическом союзе между Арменией и Россией: депутат
Наша страна сегодня переживает сложнейший, судьбоносный этап своей 30-летней независимости. Во время последней войны мы потеряли большую часть территории Республики Арцах, к сожалению, у нас тысячи жертв, инвалидов, а также военнопленных. 44-дневная военная агрессия с участием Азербайджана и Турции, которая была развязана 27 сентября 2020 года, закончилась для нас болезненным поражением и подписанием лидерами трех стран заявления 9 ноября 2020г. Об этом сегодня в ходе Круглого стола на тему “Актуальные вопросы армяно-российского стратегического союза перед лицом угроз и вызовов современности”, организованного Евразийским экспертным клубом заявил председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Республики Армения по региональным вопросам и вопросам Евразийской интеграции, доктор экономических наук, профессор Микаел Мелкумян.
«Да, войну остановила Российская Федерация, и это еще раз доказало тот факт, что российское присутствие в нашем регионе должно быть полностью восстановлено. Сейчас, как никогда, необходимо формировать новое качество отношений с нашим стратегическим партнером, Россией, углубляя взаимную интеграцию во всех отношениях. Очевидно, что обе стороны заинтересованы в этом: статистика последних трех лет и факты показывают, что мы имеем огромные нереализованные резервы. Формирование нового качества армяно-российских отношений, направленных на более глубокую интеграцию, является также желанием нашего народа. На мой взгляд, эти отношения должны развиваться как в двустороннем, так и в многостороннем формате, в том числе и в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Так должно быть во всех сферах общественной жизни.
Российский капитал должен чувствовать себя комфортно в Армении. Когда возбуждение ненадлежащих уголовных дел, создание атмосферы искусственного страха становится образцом управления, тогда капитал покидает территорию. И не случайно, что в 2020 году в нашей стране по сравнению с 2019 годом чистый приток прямых иностранных инвестиций снизился примерно в 11 раз, в 2019 году — в 2,5 раза. В основном капитал идет в Россию.
Нормально ли это? Конечно, нет.
Это политический вопрос или экономический? Оба вместе.
Так что в контексте дальнейшего развития армяно-российских отношений мы должны преодолеть эту проблему. Всеобщий политический кризис может быть преодолен только через досрочные парламентские выборы, и я считаю, что армяно-российские отношения должны быть включены в предвыборные программы многих политических сил»,- заявил депутат.
По его словам, внешнеторговый оборот Армении в 2020 году составил 7,1 млрд. долларов, в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года этот показатель понизился на 13,2% (в 2019 году – 8,2 млрд. долларов).
А внешнеторговый оборот Армении со странами-членами ЕАЭС составил 2,2 млрд. долларов, понизившись на 2,6% в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года , в том числе Россия – 2,1 млрд. долларов (спад – 3,5%), Беларусь – 79,6 млн. долларов (рост – 17,4%), Казахстан – 16,3 млн. долларов (рост – 96,0%) и Киргизия – 2,0 млн. долларов (спад – 63,2%).  В январе-декабре 2020 года экспорт из Армении составил 2,5 млрд. долларов, показатель понизился на 3,9%  в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года (2,6 млрд. долларов в 2019 году).
Экспорт из РА в страны-члены ЕАЭС составил 705,3 млн. долларов, показатель понизился на 8,3% в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года (769,2 млн. долларов в 2019 году), в том числе Россия – 676,0 млн. долларов (спад – 9,0%), Беларусь – 21,3 млн. долларов (рост – 18,7%), Казахстан – 6,5 млн. долларов (рост – 19,3%) и Киргизия – 1,6 млн. долларов (спад – 48,7%).
Импорт в Армению в январе-декабре 2020 года, по стране происхождения товаров, составил 4,6 млрд. долларов, этот показатель в сравнении с аналогичным периодом прошлого года понизился на 17,7% (5,5 млрд. долларов в 2019 году). Импорт в РА из стран-членов ЕАЭС составил 1,5 млрд. долларов, показатель повысился на 0,2% в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года, в том числе Россия – 1,5 млрд. долларов (спад – 0,7%), Беларусь – 58,3 млн. долларов (рост – 16,9%), Казахстан – 9,9 млн. долларов (рост –  в 3,4 раза) и Киргизия – 420,8 тыс. долларов (спад – 82,3%). Согласно официальной статистике, Россия сохраняет лидирующие позиции во внешней торговле Армении со странами-членами ЕАЭС.
Армения в основном экспортирует в Россию алкоголь, фрукты, овощи, одежду, рыбу, шоколад и т. д. Товарооборот с другими странами-членами ЕАЭС более скромный, так как выход на киргизский рынок сложен в географическом плане, а на белорусский рынок из-за ограничений импорта, в частности, 75% белорусской розничной торговли должно быть отечественного производства.
При этом стал расти экспорт армянских консервированных фруктов и овощей в Беларусь и ювелирных изделий — в Казахстан.
«Можно прогнозировать, что в 2021 году будет наблюдаться определенная активность во внешней торговле со странами ЕАЭС из-за временного запрета на ввоз в страну товаров турецкого происхождения. ЕАЭС в большей степени воспринимается для Республики Армения как большой рынок реализации товаров и услуг, как зона трудовой миграции, но инвестиций от ЕАЭС не ожидаются.
Почему? Думаю - проблема в том, что не преодолены взаимные барьеры. Дело в привлекательности инвестиционной среды.
Например, зачем российскому инвестору инвестировать в Армении, или наоборот? Дело в том, что среда не идентична, нет равных условий в отношении государственных закупок, получения кредитов и других процедур. Нет реальной цифровой экономики.
Пока это добрые пожелания, но кое-что уже сделано»,- отметил депутат.
По его словам, благодаря совместным усилиям Постоянной комиссии по региональной и евразийской интеграции Национального Собрания Республики Армения и  Комитета по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Государственной Думы Российской Федерации, правительством РФ было выделено около двух миллиардов российских рублей на расширение и техническое оснащение КПП «ВерхнийЛарс».
«Таким образом, будущее армяно-российских отношений во многом определяется высочайшей степенью интеграции между двумя странами. Это касается самых разных сфер. Однако залогом его обеспечения может стать только новая политическая власть в нашей республике, сформированная внеочередными парламентскими выборами»,- подчеркнул Мелкумян.
По его словам, новая ситуация предполагает подписание соответствующего соглашения о новом военно-политическом союзе между Арменией и Россией, что адекватно нынешней ситуации в РА.
«Новые выборы, новые переговоры, новая власть — вот в чем заключается новая архитектура армяно-российских отношений. Будущие власти РА должны незамедлительно претворить в жизнь новую стратегию развития отношений между нашими двумя странами»,- подытожил депутат.