Լուկաշենկոն շնորհավորել է Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին Հաղթանակի օրվա առթիվ
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն շնորհավորել է արտասահմանյան առաջնորդներին Հայրենական մեծ պատերազմում Հաղթանակի օրվա առթիվ, հայտնում է Լուկաշենկոյի մամուլի ծառայությունը։
Ըստ հաղորդագրության՝ շնորհավորական ուղերձներ են ուղարկվել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին, Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիին, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևին և այդ երկրի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևին, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովին, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնին, Թուրքմենստանի նախագահ Սերդար Բերդիմուհամեդովին և թուրքմեն ժողովրդի ազգային առաջնորդին, Խալք Մասլահաթիի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովին, Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևին, Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյին, ինչպես նաև Մոլդովայի և Ուկրաինայի ժողովուրդներին։
«Դիմելով Անկախ Պետությունների Համագործակցության երկրների առաջնորդներին՝ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ընդգծել է, որ մայիսի 9-ի սրբազան օրը հավերժորեն գրված է խորհրդային ժողովուրդների ճակատագրերում, և տասնամյակներ անց էլ հայրենիքի հերոսների սխրանքի վեհությունը չի մարում։
Բելառուսի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ ժողովուրդների բարեկամությունը, որը դիմացել է պատերազմի ծանր փորձություններին, այսօր ևս մնում է անխախտ հիմք՝ բարիդրացիական հարաբերությունների ամրապնդման և համակողմանի համագործակցության ընդլայնման համար», - նշվում է Բելառուսի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրությունում։

Лукашенко поздравил президентов Армении и Азербайджана с Днём Победы
Президент Беларуси Александр Лукашенко поздравил зарубежных лидеров с Днем Победы в Великой Отечественной войне, сообщает пресс-служба Лукашенко.
Согласно сообщению, поздравительные послания направлены президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву, президенту Армении Ваагну Хачатуряну, президенту Грузии Михаилу Кавелашвили, президенту Казахстана Касым-Жомарту Токаеву и первому президенту этой страны Нурсултану Назарбаеву, президенту Кыргызстана Садыру Жапарову, президенту России Владимиру Путину, президенту Таджикистана Эмомали Рахмону, президенту Туркменистана Сердару Бердымухамедову и национальному лидеру туркменского народа, председателю Халк Маслахаты Гурбангулы Бердымухамедову, президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву, премьер-министру Словакии Роберту Фицо, а также народам Молдовы и Украины.
«Обращаясь к лидерам стран Содружества Независимых Государств, Александр Лукашенко подчеркнул, что священная дата 9 мая навечно вписана в судьбы советских народов и спустя десятилетия величие подвига героев Отечества не меркнет.
Президент Беларуси выразил убеждение, что дружба народов, выдержавшая суровые испытания военной поры, и сегодня остается незыблемой основой для укрепления добрососедских отношений и расширения всестороннего сотрудничества», - отмечается в сообщении пресс-службы президента Беларуси.