Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում առաջացած հումանիտար ճգնաժամը ծավալվել է այն աստիճանի, որ պետք է ավելի մեծ ջանքեր գործադրել ստեղծված իրավիճակին միջազգային իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Կառավարության հերթական նիստը: Նիստի սկզբում վարչապետն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից ապօրինի կերպով Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Կոռնիձորում գտնվող հումանիտար օգնության Լեռնային Ղարաբաղ տեղափոխելու արգելափակմանը, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր իրավական ուժ ունեցող որոշումների չկատարմանն ու խաղաղության գործընթացի վիժեցմանը:
Վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամը շարունակում է խորանալ ու ծավալվել: 2022 թվականի դեկտեմբերից Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման միջոցով արգելել էր կոմերցիոն մատակարարումները դեպի Լեռնային Ղարաբաղ: Այսինքն՝ Լեռնային Ղարաբաղում գործող խանութները, դեղատները 2022 թվականի դեկտեմբերից իրենց վաճառքի տեսականու արտաքին մատակարարում ընդհանրապես չեն ունեցել:
Սույն թվականի հունիսի 15-ից Ադրբեջանն արգելափակել է նաև դեպի Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար բեռների, այդ թվում՝ մանկական սննդի և դեղորայքի մատակարարումները այդ թվում՝ Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության միջոցով:
Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին աջակցության Հայաստանի Հանրապետության կառավարական հանձնաժողովը՝ աշխատանքային խումբը դեռևս սույն թվականի հուլիսի 26-ին դեպի Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար բեռներ ուղարկելու որոշում էր կայացրել: Դեպի Լեռնային Ղարաբաղ ուղևորված 19 բեռնատար ավտոմեքենաները շարունակում են կանգնած մնալ Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր գյուղի հատվածում՝ Լաչինի միջանցքի մոտ: Ուզում եմ հիշեցնել, որ այդ 19 բեռնատարների պարունակությունը հետևյալն է. ալյուր՝ 100 տոննա, մակարոնեղեն՝ 80 տոննա, շաքարավազ՝ 60 տոննա, բուսական յուղ՝ 40 տոննա, կաթի փոշի՝ 40 տոննա, աղ՝ 20 տոննա, մանկական կեր՝ 12 տոննա, դեղորայք՝ 9 տոննա, ընդհանուր առմամբ՝ 361 տոննա: Բեռի այս պարունակությունը հավաստվել է Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագետներին, և ցանկացած պահի կարող է վերահաստատվել Կոռնիձորում արդեն 16 օր կայանված բեռնատարների զննմամբ:
Հետագայում, հումանիտար շարասյանը միացել են ևս 2 բեռնատար՝ 9 տոննա քաղցրեղեն, մասնավորապես՝ 33 անուն կոնֆետներ և թխվածքաբլիթ արտադրող ընկերության կողմից և 1 բեռնատար 1 կցորդիչով 25 տոննա մակարոնեղենով Փարիզի քաղաքապետի և Ֆրանսիայի Իլ դը Ֆրանս, Օվերնյ-Ռոն-Ալպ, Օ դը Ֆրանս, Օկսիտանիա, Լուարի երկիր երկրամասերի վարչական ղեկավարների անունից:
Հումանիտար բեռների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ արգելափակելը չի տրվում ոչ մի բացատրության: Ինչպես հասկացաք, այս լրացուցիչ բեռները նույնպես դեպի Լեռնային Ղարաբաղ մուտք գործելու հնարավորություն չունեն: Եթե մի պահ հումանիտար բեռների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ արգելափակելու Ադրբեջանի այս գործելակերպը չդիտարկենք Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի բացահայտ քաղաքականության համատեքստում. այսինքն՝ բացատրություն չկա, եթե այս հանգամանքը մի կողմ դնենք: Ավելի ճիշտ՝ Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար բեռների մուտքի արգելքն առավել հավաստի են դարձնում Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի կողմից վարվող քաղաքականության մասին հայտարարությունները: Իսկապես, միջազգային փորձագիտական շրջանակներից հնչում են կարծիքներ՝ ավելի ու ավելի բարձր, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը կարող է դիտարկվել ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժի մասին ՄԱԿ-ի 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ի Կոնվենցիայի դիտանկյունից: Կարծում եմ, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առաջացած հումանիտար ճգնաժամը ծավալվել է այն աստիճանի, որ պետք է ավելի մեծ ջանքեր գործադրել ստեղծված իրավիճակին միջազգային իրավական գնահատական տալու ուղղությամբ՝ մանավանդ, որ Ադրբեջանը շարունակում է չկատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի սույն թվականի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի պարտադիր իրավական ուժ ունեցող որոշումները Լաչինի միջանցքով մարդկանց, բեռների, տրանսպորտային միջոցների անարգել տեղաշարժն ապահովելու մասին:
Ուշադրության արժանի է այն փաստը, որ միջազգային ամենաբարձր ատյանները վերջին շրջանի իրենց հայտարարություններով ամրագրեցին, որ Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումներին Ադրբեջանի տված մեկնաբանությունները որևէ կապ չունեն իրականության հետ և որ Ադրբեջանը պարտավոր է ապահովել Լաչինի միջանցքի անխափան աշխատանքը:
Դուք հիշում եք, որ հատկապես հուլիսի 6-ի որոշումից հետո, Ադրբեջանը փորձում էր ներկայացնել, թե հուլիսի 6-ի որոշմամբ Արդարադատության միջազգային դատարանն արձանագրել է, որ փետրվարի 22-ի որոշումը կատարված է, և դրան անդրադառնալու անհրաժեշտություն չկա: Մինչդեռ սևով սպիտակի վրա բոլորովին այլ բան էր գրված: Ես անձամբ այդ որոշումը կարդացել եմ: Բայց Ադրբեջանը շարունակում էր այդ մեկնաբանությունները ու շատ կարևոր էր, որ միջազգային ատյանները, այդ թվում՝ Միացյալ ազգերի կազմակերպության բարձր ներկայացուցիչները, միջազգային գործընկերներն արձանագրեցին Լաչինի միջանցքի հետ կապված իրավիճակի իրենց վերաբերմունքը հենց Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումների համատեքստում:
Առավել ևս այս պայմաններում պիտի արձանագրեմ, որ ստեղծված իրավիճակի լավագույն լուծումը Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացումն է, Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության մեկնարկը միջազգային մեխանիզմի շրջանակներում:
Հայաստանի Հանրապետությունն իր հերթին շարունակում է վերահաստատել իր հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և պաշտոնական Բաքվին կոչ է անում ձեռնպահ մնալ խաղաղություն հաստատելու պատմական հնարավորությունը զրոյացնելուն ուղղված քայլերից:

Гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора достиг такой степени, что необходимо приложить больше усилий для получения международно-правовой оценки ситуации: премьер-министр
Сегодня состоялось очередное заседание правительства Республики Армения, которое вел премьер-министр Никол Пашинян. В начале заседания премьер-министр Пашинян коснулся возникшего в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора гуманитарного кризиса, недопущения перевозки находящейся в Корнидзоре гуманитарной помощи в Нагорный Карабах, а также невыполнения Азербайджаном имеющих обязательную юридическую силу решений Международного суда ООН и срыва мирного процесса.
Гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе продолжает углубляться и расширяться. С декабря 2022 года Азербайджан блокирует коммерческие поставки в Нагорный Карабах, незаконно блокируя Лачинский коридор. Т.е. работающие в Нагорном Карабахе магазины и аптеки с декабря 2022 года не имеют внешнего снабжения своего товарного ассортимента.
С 15 июня текущего года Азербайджан также заблокировал доставку в Нагорный Карабах гуманитарных грузов, в том числе детского питания и медикаментов, в том числе посредством Международного комитета Красного Креста.
В условиях гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе правительственная рабочая группа Республики Армения по поддержке народа Нагорного Карабаха 26 июля текущего года приняла решение об отправке гуманитарных грузов в Нагорный Карабах. 19 грузовиков, направлявшихся в Нагорный Карабах, продолжают стоять возле Лачинского коридора в селе Корнидзор Сюникской области. Хочу напомнить содержимое этих 19 грузовиков: мука - 100 тонн, макаронные изделия - 80 тонн, сахар - 60 тонн, масло растительное - 40 тонн, сухое молоко - 40 тонн, соль - 20 тонн, детское питание - 12 тонн, лекарства - 9 тонн, всего - 361 тонна. Содержание этого груза было засвидетельствовано аккредитованными в Армении дипломатами и может быть подтверждено в любое время путем досмотра грузовиков, находящихся в Корнидзоре на протяжении уже 16 дней.
Позже к гуманитарному конвою присоединились еще два грузовика: 9 тонн сладостей, в частности, 30 наименований от компании по производству конфет и печенья и 1 грузовик с 1 прицепом с 25 тоннами макаронных изделий от имени мэра Парижа и глав административных регионов Иль-де-Франс, Овернь-Рона-Альпы, О-де-Франса, Окситании и Пеи-де-ла-Луар.
Блокированию ввоза гуманитарных грузов в Нагорный Карабах не дается никаких объяснений. Как вы понимаете, эти дополнительные грузы также не имеют доступа в Нагорный Карабах.
Если не рассматривать эти действия Азербайджана по блокированию ввоза гуманитарных грузов в Нагорный Карабах в контексте открытой политики Азербайджана по подверганию армян Нагорного Карабаха геноциду, если отбросить это обстоятельство, то этому нет никакого иного объяснения. Точнее, запрет на ввоз гуманитарных грузов в Нагорный Карабах делают заявления о проводимой Азербайджаном политике геноцида армян Нагорного Карабаха более достоверными. Действительно, в международных экспертных кругах все громче звучат мнения о том, что политику Азербайджана по созданию гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе путем незаконного блокирования Лачинского коридора можно рассматривать в контексте Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него от 9 декабря 1948 года.
Думаю, что гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе вследствие незаконного блокирования Лачинского коридора достиг такой степени, что необходимо приложить больше усилий для получения международно-правовой оценки ситуации, тем более что Азербайджан продолжает не выполнять имеющие обязательную юридическую силу решения Международного суда ООН от 22 февраля и от 6 июля об обеспечении беспрепятственного движения людей, грузов и транспортных средств по Лачинскому коридору.
Примечателен тот факт, что высшие международные судебные инстанции подтвердили в своих недавних заявлениях, что комментарии Азербайджана по поводу решений Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля не имеют ничего общего с действительностью и что Азербайджан обязан обеспечить бесперебойную деятельность Лачинский коридор.
Вы помните, что особенно после решения от 6 июля Азербайджан пытался представить, что решением от 6 июля Международный суд ООН зафиксировал, что решение от 22 февраля выполнено, и нет необходимости ссылаться на него. Между тем там черным по белому было написано совсем другое. Я лично читал это решение. Однако Азербайджан продолжил свои комментарии, и было очень важно, что международные инстанции, в том числе высокие представители ООН и международные партнеры зафиксировали свое отношение к связанной с Лачинским коридором ситуации именно в контексте имеющих обязательную юридическую силу решений Международного суда ООН от февраля 22 и 6 июля.
Тем более в этих обстоятельствах должен констатировать, что лучшим выходом из сложившейся ситуации является снятие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, начало диалога Степанакерт-Баку в рамках международного механизма.
Республика Армения, со своей стороны, продолжает подтверждать свою приверженность мирной повестке дня и призывает официальный Баку воздерживаться от шагов, направленных на сведение на нет исторической возможности установления мира.