ՀՀ-ում հավատարմագրված շուրջ 20 դիվանագետ հանդիպում է ԼՂ-ի քաղաքացիների հետ
Այս պահին մեր երկրում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի և միջազգային կառույցների շուրջ 20 ներկայացուցիչ Գորիսում հանդիպում է ԼՂ-ի քաղաքացիների հետ, որոնք լիակատար շրջափակման հետևանքով չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տուն: Հանդիպման հիմնական հատվածը դռնփակ է։ Գրում է 1lurer.am-ը։
«Ավելի քան վստահ եմ, որ հետևում եք Ադրբեջանի ղեկավարների վերջին հայտարարություններին, որոնք շատ դժվար կլինի կառուցողական համարել: Եվ, ըստ էության, այն հայտարարությունները, որոնք հնչում են Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից, և այն գործողությունները, որոնք տեսնում ենք նրանց կողմից, ցույց են տալիս, որ կա հստակ միտում ԼՂ-ում ապրող ժողովրդի համար ստեղծել կյանքի հետ անհամատեղելի պայմաններ, ինչն էլ իր հերթին կբերի ԼՂ-ում էթնիկ զտումների: Կարծում եմ՝ սա 21-րդ դարում քաղաքակիրթ հանրության համար որևէ կերպ ընդունելի լինել չի կարող:
Եվ հույս ունեմ՝ այն ամենը, ինչ դուք տեսաք այստեղ այսօր, հստակորեն կփոխանցեք ձեր մայրաքաղաքներին, և մենք հույս ունենք, որ բոլոր մայրաքաղաքները հանդես կգան համապատասխան հայտարարություններով և գործողություններով, ինչը թույլ կտա օր առաջ, ժամ առաջ ապաշրջափակել և բացել Լաչինի միջանցքը»,- հանդիպման ժամանակ ասել է ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը:

Около 20 послов провели закрытую встречу с гражданами Арцаха в Горисе
На данный момент около 20 представителей дипломатического корпуса и международных структур, аккредитованных в нашей стране, встречаются в Горисе с гражданами Арцаха, которые не могут вернуться в свои дома из-за полной блокады. Основная часть встречи проходит за закрытыми дверями.
"Я более чем уверен, что вы следите за последними заявлениями руководства Азербайджана, которые будет очень сложно признать конструктивными. И, по сути, заявления азербайджанских властей и действия, которые мы видим от них, свидетельствуют о явной тенденции к созданию условий, несовместимых с жизнью людей, проживающих в Нагорном Карабахе, что в свою очередь приведет к этническим чисткам в Нагорный Карабахе. Я думаю, что это каким-то образом не может быть приемлемым для цивилизованного общества в 21-м веке.
И я надеюсь, что все, что вы сегодня здесь увидели, вы четко донесете до своих столиц, и мы надеемся, что все столицы выступят с соответствующими заявлениями и действиями, которые позволят нам разблокировать и открыть Лачинский коридор на день раньше, часом ранее",- заявил в ходе встречи заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян.