ՀՀ մուտք գործելու ընթացակարգում  փոփոխություններ են տեղի ունեցել․ԱԳՆ
ՀՀ կառավարության 2020թ. սեպտեմբերի 11-ի № 1514-Ն որոշման մեջ կատարված և 2021թ. մայիսի 17-ից ուժի մեջ մտած փոփոխությունների համաձայն.
• Հայաստանի Հանրապետության տարածք մուտք գործելիս ներկայացվում է.
1. կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) ախտորոշման ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքը հավաստող առավելագույնը 72 ժամ վաղեմության սերտիֆիկատ*, կամ
2. կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ ամբողջական պատվաստված՝ երկու դեղաչափ, երկրորդ դեղաչափը երկիր մուտք գործելու օրվանից նվազագույնը 14 օր առաջ ներարկված լինելը հավաստող սերտիֆիկատ*։
• Բացասական թեստի կամ պատվաստման սերտիֆիկատ չի պահանջվում մինչև 1 տարեկան երեխաների համար։
• Ռուսաստանի Դաշնության տարածքից Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած անձանց կողմից սերտիֆիկատը (տեղեկանքը) ներկայացվում է «Путешествую без COVID-19» բջջային հավելվածի միջոցով:
• Օտարերկրացիների համար ՀՀ մուտքը շարունակում է բաց մնալ ինչպես օդային, այնպես էլ՝ ցամաքային ճանապարհով։
• Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ (COVID-19) պայմանավորված՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում կարանտինը սահմանված է մինչև 2021թ. հուլիսի 11-ը։
ԱՐՄԵԴ համակարգում գրանցված անձանց դեպքում պատվաստման սերտիֆիկատը կարող է ներկայացվել ArmedeHealth բջջային հավելվածով։ Անձը կարող է բջջային հավելվածով կամ բջջային հավելվածից արտահանված թղթային տարբերակով ներկայացնել պատվաստման վերաբերյալ տեղեկանք՝ պաշտպանված QR կոդով:
Սերտիֆիկատ չունեցող անձինք ենթակա են նմուշառման օդանավակայանում կամ ցամաքային սահմանի անցման կետերում և պարտադիր ինքնամեկուսացման՝ մինչև ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքի ստացումը:
Զննության արդյունքներով անձի նկատմամբ կիրառվում է հոսպիտալացում, եթե առկա են համապատասխան ախտանշաններ:
Բացասական թեստի կամ պատվաստման սերտիֆիկատ չներկայացրած և նմուշառումից կամ հետազոտությունից հրաժարվելու դեպքում կիրառվում է մեկուսացում 14 օրացուցային օրով։
ՊՇՌ հետազոտության հետ կապված ծախսերը հոգում է քաղաքացին։
*Սերտիֆիկատը պետք է լինի հայերեն, ռուսերեն կամ անգլերեն լեզվով` հետազոտությունը/պատվաստումն իրականացրած բժշկական կառույցի բոլոր կոնտակտային տվյալները և ղեկավարի անունը պարունակող ձևաթղթով՝ նշելով հետազոտված/պատվաստված անձի անունը և ազգանունը, անձը հաստատող փաստաթղթի համարը, ծննդյան տարեթիվը, հետազոտության արդյունքը, պատվաստանյութի արտադրական անունը, սերիան, առաջին և երկրորդ դեղաչափի ներարկման տարեթվերը, ստորագրված կազմակերպության ղեկավարի կողմից ու հաստատված կազմակերպության կնիքով:

Об изменениях в правилах въезда на территорию Республики Армения
Согласно внесенным изменениям в распоряжении Правительства Республики Армения  № 1514 от 11 сентября 2020 года и вступившим в силу 17 мая 2021 года, установлен следующий порядок въезда на территорию РА:
• При въезде иностранный гражданин должен:
1. предоставить сертификат, подтверждающий отрицательный результат  ПЦР теста на COVID-19, проведенный не позднее 72 часов до въезда на территорию Республики Армения, или
2. Сертификат, подтверждающий полноценную вакцинацию против коронавируса COVID-19 (две дозы)։ вторая доза должна быть введена не менее чем за 14 дней до въезда в страну*.
• Отрицательный результат теста/свидетельство о вакцинации не требуется для детей младше 1 года.
• Лица, прибывающие из Российской Федерации, предоставляют сертификат с помощью мобильного приложения “Путешествую без COVID-19”.
• Воздушная и сухопутная граница Республики Армения остается открытой для иностранных граждан.
• В связи с коронавирусной болезнью COVID-19 на территории Республики Армения установлен карантин до 11 июля 2021 года.
Для лиц, зарегистрированных в системе ARMED, сертификат может быть предоставлен с помощью мобильного приложения  ArmedeHealth. Справка с защищенным QR кодом может быть представлена как в электронном, так и в бумажном виде.
Лица, не имеющие сертификат, должны сдать пробу в аэропорту или в пунктах пересечения сухопутной границы, а также самоизолироваться до получения отрицательного результата ПЦР теста.
Если в результате обследования  были выявлены соответствующие симптомы, лицо будет госпитализировано.
В случае непредоставления отрицательного теста  или сертификата вакцинации, а также отказа от сдачи проб и исследования, применяется 14-дневний карантин.
Связанные с ПЦР тестом финансовые расходы осуществляются за счет прибывающего.
* - Сертификат должен быть на армянском, английском или русском языках. Обязательно наличие следующих данных։
• Контактные данные медицинского учреждения, проводившего исследование/вакцинацию, а также имя руководителя.
• Имя и фамилия исследуемого/вакцинированного лица, номер паспорта, дата рождения, результат теста, наименование производителя вакцины, серия вакцины, даты введения первой и второй дозы.